W przypadku samochodu osobowego będzie to 476 złotych ( za usunięcie auta) i 39 złotych (za dobę przechowywania) – zakłada projekt uchwały, która trafi na najbliższą sesję.
- Ja po prostu bardzo się spieszyłam - tłumaczyła się w maju tego roku wiceprezydent Barbara Michalska, gdy przy przeprawie Bielików pozostawiła swojego prywatnego volkswagena. - Spieszyłam na zarząd LGR-u i były zmienione w kolejności promy, bo była inna przystań… a ja już nie zdążyłam samochodu odstawić. Wiedziałam, że się muszę wrócić. I wolałam się nie spóźniać na zarząd, bo to są sprawy publiczne. Wiedziałam, że jest ryzyko, że ktoś mnie może skontrolować, ale trudno. Postawiłam sprawy służbowe ponad to, licząc się z konsekwencjami, że, no trudno, zablokowałam miejsce. Oczywiście mogłam wyjechać wcześniej. Jest to moja wina, bo wyjechałam za późno.
Tego dnia skutki ustalanych przez radę miasta regulacji odczuła na własnej skórze wiceprezydent. Za niewłaściwe parkowanie był stuzłotowy mandat i opłata za odstąpienie od zabrania auta. Tego dnia nie poszczęściło się też kierowcy fiata punto. Jego samochód trafił jednak na lawetę – pisaliśmy w maju tego roku.
Na najbliższej sesji radni podejmą uchwałę o wysokości opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego parkowanie na parkingu strzeżonym na 2017 rok. Ustalą też opłatę za odstąpienie od usunięcia pojazdu.
Oto projektowane stawki ryczałtowe opłat za usunięcie pojazdu z drogi oraz jego przechowywanie na parkingu strzeżonym z przyczyn określonych w art. 130a ust. 1 – 3 ustawy Prawo o ruchu drogowym w następujących wysokościach:
1) rower lub motorower:
a) za usunięcie — 1 10,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 19,00 zł;
2) motocykl:
a) za usunięcie — 218,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 26,00 zł;
3) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t:
a) za usunięcie — 476,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 39,00 zł;
4) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t:
a) za usunięcie — 594,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 51,00 zł;
5) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t:
a) za usunięcie — 841,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 73,00 zł;
6) pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t:
a) za usunięcie — 1.239,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 133,00 zł;
7) pojazd przewożący materiały niebezpieczne:
a) za usunięcie — 1.508,00 zł;
b) za każdą dobę przechowywania — 196,00 zł.
Koszty powstałe po wydaniu dyspozycji usunięcia pojazdu, od wykonania której odstąpiono wskutek ustania przyczyn usunięcia, obejmują 70% opłaty – czytamy dalej w projekcie uchwały.