Ekonomia społeczna przychodzi z pomocą osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym – długotrwale bezrobotnym, niepełnosprawnym, z różnych względów izolowanym. Tym, co wyróżnia przedsiębiorstwo społeczne od innych podmiotów jest cel, na który przeznacza wypracowany zysk. Zarobione pieniądze nie służą zwiększaniu dochodu właścicieli lub udziałowców, a są ponownie inwestowane w działalność społeczną lub skupioną wokół organizacji wspólnotę.
– Ekonomia społeczna na trwałe wpisała się w politykę społeczną Pomorza Zachodniego, dlatego już po raz czwarty pokazujemy i nagradzamy te samorządy, organizacje pozarządowe i animatorów, którzy pomagają słabszym, zmieniają najbliższe otoczenie i przyczyniają się do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. W tym roku po raz pierwszy wyróżnimy też firmy, szczególnie otwarte na współpracę z podmiotami ES, realizujące ideę społecznej odpowiedzialności biznesu – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Podmioty i osoby, które najefektywniej w swojej działalności propagują ideę ekonomii społecznej otrzymają tytuł „Lidera Ekonomii Społecznej” oraz pamiątkowe statuetki. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w czterech kategoriach – Samorząd przyjazny ekonomii społecznej, Podmiot ekonomii społecznej, Animator ekonomii społecznej (osoba fizyczna) oraz po raz pierwszy Przyjaciel ekonomii społecznej (podmiot prywatny). Ta ostatnia kategoria została wprowadzona na wniosek zachodniopomorskiego środowiska ES.
Do 14 listopada 2016 r. Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego będzie przyjmował zgłoszenia (decyduje data wpływu). W konkursie mogą uczestniczyć: samorządy, przedsiębiorcy, instytucje, organizacje pozarządowe, osoby fizyczne z województwa zachodniopomorskiego.
W roku 2015 tytuł Animatora Ekonomii Społecznej otrzymała Elżbieta Bronowicka-Stawicka, która została doceniona za prowadzenie warsztatów terapii zajęciowej w Sławnie w stowarzyszeniu „Akson”. W kategorii Podmiot ekonomii społecznej zwyciężyła Spółdzielnia Nowa Przystań i Anna Milewska z Koszalina. Organizację doceniono za zaangażowanie do pracy w pralni, maglu i sklepiku w szpitalu osób cierpiących na choroby psychiczne. W kategorii Samorząd przyjazny ekonomii społecznej nagrodzono gminę Resko. W Łabuni Wielkim, stowarzyszenie „Współistnienie” prowadzi warsztaty dla niepełnosprawnych z wykonywania prac stolarskich, ogrodniczych czy rękodzieła.
Dodatkowe informacje dostępne są na stronie internetowej:
es.wzp.pl/aktualnosci-es/konkurs-marszalka-wojewodztwa-zachodniopomorskiego-lider-ekonomii-spolecznej-2016
Emilia Wolf
Podinspektor
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Biuro Prasowe