iswinoujscie.pl • Niedziela [16.10.2016, 20:29:56] • Świnoujście

Nie będą „przywracać praworządności”

Nie będą „przywracać praworządności”

fot. bht2000

Prokuratura natychmiast reagować będzie na wiarygodne informacje o działaniu zorganizowanych grup przestępczych na obszarze Świnoujścia i w takich wypadkach wszczynane będą śledztwa przez Wydziały Zamiejscowe - zapewnia pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego w odpowiedzi na słynną interpelację Kornela Morawieckiego. Zarzutów stawianych przez posła przy tym nie potwierdza.

Pod koniec sierpnia pisaliśmy o interpelacji, którą skierował do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry poseł Kornel Morawiecki.

W mieście na prawach powiatu funkcjonuje grupa przestępcza o charakterze mafijnym – pisał w interpelacji - w skład której wchodzą między innymi organ wykonawczy gminy Świnoujście, Sąd Rejonowy w Świnoujściu, Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, przy wsparciu na szczeblu wojewódzkim. Kornel Morawiecki apelował o przywrócenie praworządności w gminie Świnoujście.

Z odpowiedzi, jaką Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło posłowi, wynika, że nie ma czego przywracać. Zarzutów posła nie potwierdzono.

W interpelacji, sygnalizującej problem nieprawidłowości w latach 2003 – 2016 w zakresie gospodarki mieszkaniowej na terenie Świnoujścia, zawarte zostało stwierdzenie dotyczące „..funkcjonowania grupy przestępczej o charakterze mafijnym, w skład której wchodzą między innymi organ wykonawczy gminy Świnoujście, Sąd Rejonowy w Świnoujściu, Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, przy wsparciu na szczeblu wojewódzkim…” – pisze w odpowiedzi na poselską interpelację Bogdan Święczkowski, pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego, Prokuratora Krajowego. - Problematyka objęta powyższym wystąpieniem poselskim odnosi się do podstawowego obszaru ustawowej działalności prokuratury, która zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 28 stycznia 2016 r. – Prawo o prokuraturze (Dz. U. poz. 177) „wykonuje zadania w zakresie ścigania przestępstw oraz stoi na straży praworządności”. Zadania te prokuratorzy realizują m.in. przez prowadzenie lub nadzorowanie postępowań przygotowawczych w sprawach karnych, wytaczanie powództw w sprawach cywilnych oraz składanie wniosków i udział w postępowaniach sądowych w sprawach cywilnych, jeżeli wymaga tego ochrona praworządności, interesu społecznego, własności lub praw obywateli, zaskarżanie do sądu niezgodnych z prawem decyzji administracyjnych oraz udział w postępowaniu sądowym w sprawach zgodności z prawem takich decyzji (art. 3 § 1 ustawy).

Ustalenia dokonane w związku z treścią niniejszej interpelacji wskazują, że objęta nią problematyka była przedmiotem działań podejmowanych przez właściwe podległe jednostki organizacyjne prokuratury w ramach realizacji przytoczonych wyżej ustawowych zadań prokuratury – czytamy dalej. - W obszarze działalności pozakarnej, w wyniku skarg Prokuratora Okręgowego w Szczecinie na uchwały Rady Miasta Świnoujście, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie orzekł o stwierdzeniu nieważności uchwał: z dnia 13 lutego 2003 r. nr VI/42/2003 oraz z dnia 15 stycznia 2009 r. nr XLIX/401/2009 w częściach dotyczących zasad polityki czynszowej. W jednym przypadku, w wyniku rozpoznania wniosku mieszkańca o podjęcie działań w sprawie związanej z dochodzeniem przez gminę od najemców lokali komunalnych zaległego czynszu, prokurator nie stwierdził zaistnienia przesłanek uzasadniających zgłoszenie jego udziału w postępowaniu cywilnym w tej sprawie, co zostało następnie ocenione jako słuszne przez prokuraturę wyższego stopnia.

W badanym okresie w obszarze właściwości Prokuratury Regionalnej w Szczecinie trzykrotnie inicjowane były działania prawnokarne w zakresie nieprawidłowości związanych z określaniem polityki czynszowej – pisze dalej Bogdan Święczkowski. - Postępowanie wyjaśniające w sprawie Ds. 1188/09 Prokuratury Rejonowej w Świnoujściu, dotyczącej przekroczenia uprawnień urzędników poprzez wieloletnie nieprawidłowe gospodarowanie zasobem mieszkaniowym w zakresie polityki czynszowej i bezprawne przyjmowanie kryteriów stanowiących podstawę określenia wysokości czynszów, zakończone zostało postanowieniem z dnia 30 września 2009 r. o odmowie wszczęcia śledztwa.

Śledztwo w sprawie Ds. 1270/10, dotyczącej niedopełnienia obowiązków w wyniku stosowania błędnych kryteriów ustalania wysokości czynszów, co skutkowało orzeczeniem przez WSA w Szczecinie nieważności uchwał Rady Miasta Świnoujścia: z dnia 13 lutego 2003 r. i z dnia 15 stycznia 2009 r. w częściach dotyczących zasad polityki czynszowej oraz nierespektowania tych orzeczeń, zostało prawomocnie umorzone postanowieniem z dnia 31 grudnia 2010 r. na podstawie art. 17 § 1 pkt 2 k.p.k.

Trzecia ze spraw związanych z zakresem interpelacji, zainicjowana zawiadomieniem z dnia 11 maja 2016 r. skierowanym do Ministra Sprawiedliwości, dotyczy nieprawidłowości w działaniach urzędników organów wykonawczych Gminy Miasta Świnoujście i sędziów Wydziału I Cywilnego Sądu Rejonowego w Świnoujściu oraz braku działań ze strony prokuratury – czytamy w odpowiedzi na interpelację posła Morawieckiego. - Prowadzenie tego postępowania decyzją Prokuratora Regionalnego w Szczecinie zostało przekazane Prokuratorowi Okręgowemu w Koszalinie. Dalsze decyzje w tej sprawie, w tym o charakterze nadzorczym uzależnione będą od przebiegu postępowania i dokonanych ustaleń.

Jednocześnie nadmieniam na koniec, że prokuratura natychmiast reagować będzie na wiarygodne informacje o działaniu zorganizowanych grup przestępczych na obszarze Świnoujścia i w takich wypadkach wszczynane będą śledztwa przez Wydziały Zamiejscowe Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej - zapewnia pierwszy zastępca Prokuratora Generalnego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/45165/