Z prośbą o pomoc zwrócili się do nas sami mieszkańcy osiedla, którzy obawiali się, że składane części żurawia, mogą runąć na ich mieszkania lub co gorsza, na chodnik oraz spacerujących ludzi.
fot. iswinoujscie.pl
Mieszkańcy osiedla Platan przy ulicy Wojska Polskiego, żyli przez kilka lat w spokoju. Ich obawy rozpoczęły się wraz z budową nowej nieruchomości. Jak poinformowali nas lokatorzy osiedla, żuraw składany był tuż nad ich głowami!
Z prośbą o pomoc zwrócili się do nas sami mieszkańcy osiedla, którzy obawiali się, że składane części żurawia, mogą runąć na ich mieszkania lub co gorsza, na chodnik oraz spacerujących ludzi.
fot. iswinoujscie.pl
- Proszę zwrócić uwagę na osiedlę Platan, gdzie aktualnie trwa budowa. Nad naszymi głowami jest składany żuraw. Boję się, że części ramienia, mogą się obluzować i spać na mieszkania lub spacerujące osoby. Może jeżeli pojmiecie ten temat, to nie dojdzie do tragedii... - mówi mieszkaniec osiedla.
fot. iswinoujscie.pl
Prośbę o odniesienie się do sytuacji opisanej przez mieszkańca osiedla, skierowaliśmy do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego oraz Pozbud T&R SA.
Stronę Pozbud T&R SA przedstawiła Sandra Trocha - Asystentka Biura Zarządu.
- Na każdej dużej budowie (a jest ich w Świnoujściu przynajmniej kilka) stoi żuraw, zagrażający zdrowiu i życiu otaczających go ludzi, którego wysięgnik wykracza w znacznym stopniu poza obrys terenu budowy. Taka jest specyfika budowy budynków wysokich. Oczywiście obecność żurawia zawsze budzi wiele kontrowersji i niepokoju, jednak jest ona niezbędna do wykonania prac żelbetowych (stanu surowego) budynku.
W chwili obecnej Wykonawca zajmuje się opracowaniem Oceny Ryzyka związanego z pracą żurawia, mającą na celu określenie jakie zagrożenia mogą wystąpić w związku z jego pracą oraz w jaki sposób możemy to ryzyko wyeliminować lub ograniczyć do minimum. Pomoże to określić w jaki sposób możemy zapobiegać szkodliwym skutkom zagrożeń występujących w zasięgu pracy żurawia. Została również przez nadzór budowy wydana instrukcja bezpiecznego prowadzenia prac w zasięgu żurawia.
Żuraw jest urządzeniem podlegającym Urzędowi Dozoru Technicznego, który po przeprowadzeniu kontroli dopuszcza go do pracy. Oznacza to, iż pod względem technicznym jest on sprawny i właściwie użytkowany nie zagraża bezpieczeństwu osób przebywających w jego zasięgu.
Rozładunek i transport ładunków będzie odbywał się wyłącznie w obrębie terenu budowy. Nie ma potrzeby przenoszenia ładunku poza ogrodzenie budowy.
Ramię żurawia wieżowego może i często wystaje poza obręb budowy. W stanie spoczynku włączony jest tzw. Hamulec wiatrowy, aby ramię nie obracało się wokół osi masztu, a samoczynnie ustawiło się z wiatrem. Takie ustawienie jest dla żurawia bezpieczne ponieważ nie spowoduje utraty stateczności w przypadku silnego wiatru.
Dodatkowo operator żurawia posiada wymagane kwalifikacje oraz badania dopuszczające go do pracy - informuje Sandra Trocha.
Do pytania odniósł się także Józef Chmielowski - Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Świnoujściu.