Jest chora na zbieractwo – pisał niedawno o starszej pani jeden z mieszkańców pechowego budynku - zbiera różne rzeczy, które z jej mieszkania wychodzą aż na klatkę schodową. Ponadto kobieta ma odciętą wodę w mieszkaniu więc się nie myje i boję się o to, gdzie załatwia swoje potrzeby fizjologiczne, bo smród z jej mieszkania jest nie do opisania. Na piętro trzeba wchodzić na bezdechu, bo inaczej można paść trupem, szczególnie w okresie letnim, gdy na dworze jest ciepło.
Zdaniem Czytelnika, w zaniedbanym mieszkaniu kobiety zagnieździło się robactwo, które stopniowo zaczyna przełazić do innych mieszkań.
Grozi to epidemią całego bloku – ostrzegał nasz Czytelnik. - Sprawa była zgłaszana parę razy do Wspólnoty Mieszkaniowej " LARES ", ale ta rozkłada ręce i nic od paru lat z tą sprawą nie robi. Bardzo proszę o pomoc redakcję. Może w tej sprawie da się coś zrobić zanim stanie się jakieś nieszczęście. Z anegdotek: starsza pani gdy ktoś wejdzie jej w drogę nasyła na sąsiadów dzielnicowego pod pretekstem nękania jej osoby - kończy bezradny Czytelnik.
O odniesienie się do sprawy poprosiliśmy zarządcę i sanepid. Ten pierwszy na razie milczy. Głos zabrał za to powiatowy inspektor sanitarny w Świnoujściu.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie posiada umocowania prawnego do przeprowadzania kontroli stanu sanitarnego w mieszkaniach prywatnych - pisze lek. med. specjalista zdrowia publicznego Rafał Ślósarek, p.o. powiatowego inspektora sanitarnego w Świnoujściu. - Państwowa Inspekcja Sanitarna nie jest w żadnym zakresie organem uprawnionym do realizacji zadań przewidzianych w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego [ dnia 19 sierpnia 1994 r. tj. z dnia 8 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2016 r. poz. 546 z późń. zm.).
Jednocześnie nadmieniam, że do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej - czytamy dalej w przesłanym nam piśmie - należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w szczególności dotyczących utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości, zakładów pracy, instytucji, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, co jest zgodne z art. 4 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2015 r. poz. 1412). Zgodnie z powyższym budynki mieszkalne podlegają nadzorowi wyłącznie w ich częściach wspólnych tj.: klatki schodowe, piwnice, pomieszczenia pralni. suszarni itp.
W myśl art. 22 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.) właściciel posiadacz lub zarządzający nieruchomością zobowiązany jest do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: zwalczania gryzoni, insektów i szkodników. W omawianym przypadku za stan sanitarno-higieniczny części wspólnych budynku mieszkalnego przy ul. Paderewskiego 20 w Świnoujściu odpowiada Wspólnota Mieszkaniowa ul. Paderewskiego 19-20, 72-000 Świnoujście. W związku z powyższym jedynie zarząd działający w imieniu ww. wspólnoty mieszkaniowej może wystąpić na drogę sądową przeciwko mieszkańcom zaniedbanych lokali, w celu uzyskania wyroku nakazującego doprowadzenie mieszkań do właściwego stanu sanitarno-higienicznego.
Zgodnie I kompetencjami Państwowej Inspekcji Sanitarnej - pisze dalej lek. med. specjalista zdrowia publicznego Rafał Ślósarek - pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Świnoujściu w obecności trzech członków zarządu wyżej wspomnianej wspólnoty przeprowadzili kontrolę części wspólnych budynku mieszkalnego przy ul. Paderewskiego 30 w Świnoujściu. Kontrolą objęto klatkę schodową oraz piwnice. Kontrola wykazała, że stan sanitarno-porządkowy części wspólnych budynku nie budzi zastrzeżeń. W dniu kontroli na częściach wspólnych nie stwierdzono obecności insektów. Osoby przy których przeprowadzono czynności kontrolne poinformowały, iż nie odnotowano zgłoszeń od mieszkańców budynku przy ul. Paderewskiego 20 w Świnoujściu dotyczących konieczności przeprowadzenia dezynsekcii części wspólnych i lokali mieszkalnych. Podczas kontroli stwierdzono, iż w ciągu komunikacyjnym ww. budynku mieszkalnego znajdują się różne przedmioty, które mogą znacząco utrudniać ewakuację lokatorów. W związku z powyższym przekazano sprawę do Komendanta Państwowej Pożarnej w Świnoujściu w celu wyeliminowania zagrożenia – kończy powiatowy inspektor sanitarny w Świnoujściu.