Śląskie
Największe utrudnienia czekają pasażerów jadących w stronę Wisły. Od 4 września do 15 października będą prowadzone prace torowe na trasie Goleszów – Ustroń i z tego powodu pociągi zostaną zastąpione autobusami. W tym samym terminie niektóre pociągi mogą kursować inaczej jeszcze na trasie Częstochowa - Koluszki. Utrudnienia i konieczność korzystania z zastępczej komunikacji autobusowej dotyczą także linii Katowice – Tychy Lodowisko od 8 do 15 października, podobnie będzie na odcinku Bielsko Biała Główna – Bielsko Biała Lipnik od 5 września do 9 września. Niektóre pociągi zostaną zastąpione autobusami jeszcze w dwóch przypadkach: na odcinku Katowice - Pszczyna od 11 do 30 września oraz na odcinku Cieszyn – Cieszyn Marklowice od 4 do 29 września.
Wielkopolskie
Najważniejsze zmiany w województwie wielkopolskim dotyczą odcinka z Poznania do Gniezna, ze względu na prowadzone na dużą skalę prace modernizacyjne. Kilka pociągów PKP Intercity na odcinkach: Gniezno - Poznań Główny, Poznań Główny – Swarzędz oraz Wrocław – Poznań pojedzie zmienioną trasą. Czas podróży wydłuży się średnio o około 10 – 20 minut. Zmieniają się też godziny odjazdu pociągów Kolei Wielkopolskich i Przewozów Regionalnych. Niektóre połączenia w kierunku Gniezna będą skrócone do Pobiedzisk.
Warmińsko – Mazurskie
Największe zmiany są związane z remontem mostu kolejowego w Olsztynie na rzece Łynie. Pociągi z Warszawy pojadą do Olsztyna przez Iławę z dodatkowymi postojami na stacji Iława Główna i Ostróda. Na całej trasie między Działdowem, Nidzicą, Olsztynkiem a Olsztynem nie będą kursowały pociągi regionalne i będzie tam wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Czas przejazdu wydłuża się z tego powodu do 30 minut
Pomorskie
W województwie pomorskim największe utrudnienia czekają pasażerów na odcinku Wejherowo - Lębork w dniach 5 - 9 oraz 13 - 15 września. Zamiast trzech pociągów PKP Intercity zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi turystyczne SKPL na trasie Bytów – Lipusz będą jeździć w niedziele. Od 4 września planowane jest wydłużenie trasy pociągów SKM do przystanku PKM Gdańsk Brętowo (obecnie od strony Kartuz dojeżdżają one tylko do Portu Lotniczego), gdzie pasażerowie będą mogli przesiąść się dalej np. na tramwaj do Gdańska Głównego. Trasa PKM jest nieprzejezdna od lipcowej ulewy gdy spływająca woda uszkodziła nasypy kolejowe.
Kujawsko – Pomorskie
Od wprowadzenia korekty rozkładu jazdy rozpoczynają się kolejne prace torowe na między Toruniem a Kutnem. Niektóre pociągi PKP Intercity pojadą trasą okrężną przez Inowrocław z pominięciem Włocławka, Aleksandrowa Kujawskiego i Torunia. Pociągi Arrivy zostaną zastąpione autobusami między 10 a 14 października w dni robocze w godz. 8:00 - 15:30 na odcinku Brodnica - Jabłonowo Pomorskie.
Małopolskie
W województwie małopolskim największe zmiany będą dotyczyć trasy Kraków – Katowice, która jest obecnie modernizowana między Krzeszowicami, a stacją Kraków Mydlniki. Pociągi Przewozów Regionalnych nie będą zatrzymywały się na stacji Rudawa. Zastępczy autobus obsłuży połączenie na odcinku Zabierzów – Rudawa lub Rudawa – Krzeszowice.
Dolnośląskie
W tym województwie zaplanowane zostały remonty kilku regionalnych linii kolejowych. Dlatego w kilku przypadkach pociągi Kolei Dolnośląskich zostaną zastąpione autobusami. Od 2 do 21 września zastępcze autobusy pojadą na odcinku Kořenov - Harrachov - Liberec - Tanvald - Szklarska Poręba Górna. Z kolei między 5 a 16 września na odcinku Legnica - Jawor zostanie uruchomiona zastępcza komunikacja autobusowa. Pociągi zostaną zastąpione autobusami jeszcze na odcinku Kudowa-Zdrój – Polanica-Zdrój od 5 do 7 września. W tym samym terminie autobusy zastępcze będą kursować
na odcinku Jelenia Góra Zachodnia – Piechowice.
Mazowieckie
Największych zmian w Mazowieckim trzeba się spodziewać na linii z Wołomina do dworca Wileńskiego i na trasie do Radomia. Obydwie trasy są bardzo intensywnie remontowane. Sporo prac utrudniających dojazd będzie także na trasie Tłuszcz – Ostrołęka. Tu także zaplanowane są częste zmiany rozkładu. Dlatego najlepiej nawet codziennie sprawdzać rozkłady jazdy pociągu. Na pozostałych liniach w województwie nie będzie większych zmian.
Łódzkie
W weekendy z Łodzi do Warszawy pojedzie dwa razy więcej pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Składy ŁKA kursujące z prędkością 160 km/h są najszybsze i pokonują w dni wolne trasę od 15 do ponad 30 minut szybciej niż pociągi innych przewoźników. Będą wprowadzone łącznie cztery szybkie połączenia.
Na trasy w województwie łódzkim wracają połączenia regionalne ŁKA zawieszone na czas wakacyjnych remontów. Uruchomione zostaną nowe pociągi: 5 więcej na trasie do Sieradza, 5 dodatkowych do Łowicza, jedno do Kutna oraz 7 na trasie Łódź Widzew- Łódź Kaliska. Ze względu na prace remontowe między 5 a 12 września na trasie Zgierz – Ozorków pociągi ŁKA będą zastępowane autobusami, ograniczenia w kursowaniu wybranych pociągów z Łodzi do Kutna będą trwały aż do 11 października.
Podlaskie
Od 4 września w składzie pociągu TLK Hańcza z Krakowa do Białegostoku znajdą się bezpośrednie wagony do Grodna na Białorusi. Podróż na całej trasie wyniesie ok. 8,5 godziny.
Zachodniopomorskie
Od 3 września PKP Intercity zawiesza kursowanie weekendowego pociągu TLK Polaris (Warszawa – Kołobrzeg – Warszawa). Ze względu na remonty torów pociągi Przewozów Regionalnych zostaną na wybranych trasach zastąpione autobusami. Na trasie Łubowo – Szczecinek między 5 a 8 września, na trasie Nowogard – Płoty między 1 a 9 października, a na trasie Białogard – Karlino między 5 a 15 października.
Maciej Dutkiewicz
Astarium Sp. z o. o.