iswinoujscie.pl • Poniedziałek [29.08.2016, 13:01:51] • Świnoujście

Harcerska akcja letnia Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

Harcerska akcja letnia Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Wakacje nieubłaganie zbliżają się do końca, pora więc na podsumowanie Harcerskiej Akcji Letniej Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP. W tym roku jednostki statutowe hufca obozowały w trzech różnych miejscach kraju. W sumie z zaproponowanej harcerskiej formy wypoczynku skorzystało ponad 80 dzieci i młodzieży w zuchowych i harcerskich mundurach. Jak różnorodne to były obozy, możecie Państwo przeczytać poniżej.

Obóz harcerski w Łukęcinie

W dniach 3-12 lipca 2016 r., zuchy z 44 Gromady Zuchowej „Pracowite Pszczółki” i harcerze z 34 DH im. Orląt Lwowskich z Międzyzdrojów oraz harcerze z 3 DH Gryfy Wolińskie z Wolina wspólnie z harcerzami ze Stargardu i Szczecina przebywali na zgrupowaniu obozowym w Łukęcinie k. Dziwnówka. W tej nadmorskiej miejscowości dzieci i młodzież obozowali pod namiotami na terenie Stanicy ZHP Myślibórz. Obóz został wsparty organizacyjnie i finansowo przez Gminę Międzyzdroje. Podczas pobytu harcerze brali udział w różnych zajęciach programowych. Ucząc się majsterki obozowej samodzielnie budowali ogrodzenie i przydatne urządzenia obozowe z drewna. Uczestniczyli w zajęciach kulinarnych, leśnych grach terenowych i w zwiadach po bliższej i dalszej okolicy. Harcerze w ramach zdobywania harcerskich sprawności podejmowali się różnych wyzwań, na przykład: spędzali dobę w szałasie, w lesie z dala od zabudowań. Odbywały się także zajęcia z udziałem Państwowej Straży Pożarnej ze Świnoujścia oraz żołnierzy z 8 Dywizjonu Przeciwlotniczego z Dziwnowa.Ważnym elementem były wycieczki piesze. Uczestnicy weszli na szczyt latarni morskiej i zwiedzili Park Miniaturowych Latarni w Niechorzu, byli przy ruinach kościoła w Trzęsaczu, jechali koleją wąskotorową, przeszli też pieszo szlakiem z Łukęcina do Pobierowa. Obóz to także rekreacja. W czasie wolnym było intensywne plażowanie oraz gry i zabawy sportowe pobudzające do fizycznej aktywności. Wieczorami zaś, przy harcerskich ogniskach uczestnicy wsłuchiwali się w gawędy i śpiewali harcerskie piosenki. W trakcie obozu kilkoro harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie a także odbyła się Obietnica Zuchowa. Pobyt na obozie w Łukęcinie był tak zadowalający, że harcerze już marzą o obozowej przygodzie za rok.

Harcerska akcja letnia Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Obóz 63 DH „Szare Szeregi” w Warszawie

Harcerska akcja letnia Hufca Ziemi Wolińskiej ZHP

fot. Organizator

Na swój pierwszy letni obóz 63 DH „Szare Szeregi” im. Henryka Kończykowskiego ps. „Halicz” wybrała się do miasta swojego Bohatera, do Warszawy. Najważniejszym założeniem, przyjętym przez Radę Drużyny, była służba harcerska oraz wolontariat, mające na celu wychowanie harcerzy w duchu braterstwa i miłości do drugiego człowieka, a także pogłębianie wiedzy na temat Powstania Warszawskiego, jego Bohaterów oraz obcowanie z żywą historią, czyli spotkania z harcerkami i harcerzami Szarych Szeregów. Nasz obóz trwał w dniach 28 lipca – 7 sierpnia 2016 r. Gościliśmy na kwaterze na Żoliborzu, w Szkole Podstawowej nr 92 im. Jana Brzechwy. Dzięki życzliwości włodarzy Żoliborza i dyrekcji szkoły mieliśmy wspaniałe warunki i niczego do szczęścia nam już nie było trzeba, kiedy wracaliśmy wieczorami zmęczeni po służbie harcerskiej. Dzięki Panu Burmistrzowi oraz Panu Sekretarzowi UM w Dziwnowie mogliśmy podróżować wygodnym autokarem i spożywać pyszne posiłki; dzięki pracownikom UM Stołecznego Warszawy, dzięki wolontariuszom Muzeum Powstania Warszawskiego, dzięki warszawskim harcerzom, dzięki Grupie Historycznej „Zgrupowanie Radosław” mogliśmy służyć Warszawie i Jej Bohaterom. Wszystkim za wszystko dziękujemy. Ważnym wydarzeniem podczas trwania obozu było nasze spotkanie z Bohaterem drużyny- kapitanem AK Henrykiem Kończykowskim ps. „Halicz”- w Milanówku; to historyczne wydarzenie zostało zorganizowane przez Panią Burmistrz Milanówka, a uczestniczyły w nim grupy historyczne z Polski, Hiszpanii i Niemiec oraz Garwoliński Teatr Muzyczny Od Czapy. Na pewno niezapomniane chwile przeżyliśmy również podczas pełnienia wart w czasie trwania obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego, m. in. na Wojskowych Powązkach, w Muzeum Powstania Warszawskiego, pod Gęsiówką, w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, przy kamieniu Zgrupowania „Żywiciel”, przy kamieniu Zgrupowania „Radosław”, na Woli. Zostaliśmy też poproszeni o asystę podczas składania kwiatów przez Prezydenta RP w Muzeum Powstania Warszawskiego; przy tej okazji drużynowa wręczyła Panu Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie naszywkę 63 DH i przekazał pozdrowienia od harcerzy. Najważniejszy jednak był dzień 1 Sierpnia; w 72.rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, wczesnym rankiem, w rzęsistym deszczu, 26 harcerzy naszej drużyny, na kwaterze Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”, na sztandar tego batalionu (odznaczonego Krzyżem Virtuti Militari ), złożyło Przyrzeczenie Harcerskie. Przeżyć i wydarzeń, w ciągu tych 11 dni, było wiele i były jedyne i niepowtarzalne. Niech zostaną w naszej pamięci na zawsze.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/44409/