Czy Świnoujście jest miastem bezprawia, z władzą zanurzoną w przeszłości i kupionymi mediami, które piszą o wzorcowym mieście, które faktycznie nie istnieje? Czy zwykły obywatel w sporze z władzą ma jakieś szanse? Takie pytania nasuwają się w związku z interpelacją złożoną w Ministerstwie Sprawiedliwości przez posła Kornela Morawieckiego.
Interpelacja nr 5454 wpłynęła 8 sierpnia. Dotyczy przywrócenia praworządności w gminie Świnoujście. Zdaniem Kornela Morawieckiego, w naszym mieście „funkcjonuje grupa przestępcza o charakterze mafijnym, w skład której wchodzą między innymi organ wykonawczy gminy Świnoujście, Sąd Rejonowy w Świnoujściu, Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu, przy wsparciu na szczeblu wojewódzkim – udokumentowane” – pisze poseł.
Organem wykonawczym w Świnoujściu jest… prezydent Janusz Żmurkiewicz.
Tylko w zakresie gospodarki mieszkaniowej w latach 2003-2016 z powództwa gminy zapadło 1400 nieważnych wyroków - art. 379 pkt 2 kpc – czytamy dalej w interpelacji - z czego ponad 1000 na podstawie uchwał rady gminy, których nieważność orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt: I OSK 410/10 oraz I OSK 988/10), przy czym skutki prawne wyroków NSA są oczywiste: Istotą stwierdzenia nieważności nie jest zwykłe uchylenie aktu, ale wyeliminowanie razem z nim wszystkich skutków, jakie ten akt wywołał. Stwierdzenie nieważności działa bowiem ex tunc (od wtedy), od momentu, w którym kwestionowany akt był wydany.
Jednak organ wykonawczy gminy nie tylko nie respektował i nadal nie respektuje wyroków NSA, ale stosuje, przy współpracy SR i PR w rozumieniu art 18 § 3 kk: (...) odpowiada za pomocnictwo także ten, kto wbrew prawnemu, szczególnemu obowiązkowi niedopuszczenia do popełnienia czynu zabronionego swoim zaniechaniem ułatwia innej osobie jego popełnienie najrozmaitsze szykany wobec osób domagających się przestrzegania prawa – czytamy dalej w uzasadnieniu interpelacji.
Dalej można przeczytać o wpływie gminy na to, jak opisują ją media.
Ponieważ gmina posiada spory budżet oraz głębokie korzenie w przeszłości, umożliwia to stworzenie w rzeczywistości medialnej wizerunku miasta wzorowego – pisze poseł.
Niedawno nasz portal pisał o finansowaniu przez świnoujski magistrat m.in. TV Słowianin, TV Świnoujście, Red Top Media, które prowadzi jeden z portali świnoujskich.
- Nie ulegajcie presji iswinoujscie temu niepoważnemu, niesłużącemu miastu portalowi - zwracał się zaś do mieszkańców w opłaconym przez magistrat programie telewizyjnym Janusz Żmurkiewicz.
Ze względu na szczególnie ważne dla Rzeczypospolitej Polskiej znaczenie Świnoujścia (baza Marynarki Wojennej w strukturach NATO i Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego), taka sytuacja stwarza realne zagrożenie również dla bezpieczeństwu Państwa – ostrzega w swojej interpelacji Kornel Morawiecki. - W tym stanie wyrażam przekonanie, że Pan Prokurator podejmie skuteczne działania przywracające rządy prawa w Świnoujściu - zwraca się do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry parlamentarzysta.
O odniesienie się do interpelacji poprosiliśmy magistrat, Sąd Rejonowy i Prokuraturę Rejonową w Świnoujściu.