iswinoujscie.pl • Niedziela [21.08.2016, 18:02:03] • Świnoujście

Jak pracują lekarze w świnoujskim szpitalu? 48- godzinne dyżury zdarzają się rzadko

Jak pracują lekarze w świnoujskim szpitalu? 48- godzinne dyżury zdarzają się rzadko

fot. Sławomir Ryfczyński

Niedawno głośno było o zmarłej z przepracowania lekarce ze szpitala w Białogardzie, która pracowała nieprzerwanie przez 4 dyżury. Nie była zatrudniona na etacie, miała kontrakt. W szpitalu brakowało personelu. Jak sytuacja wygląda w naszym szpitalu? Czy szpitalowi miejskiemu grożą podobne incydenty? Te i inne pytania postanowiliśmy zadać dyrektor Szpitala Miejskiego im. Jana Garduły w Świnoujściu, Dorocie Konkolewskiej.

- Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu sp. z o.o. podobnie jak inne placówki tego typu w Polsce zatrudnia personel medyczny na umowy o pracę oraz w ramach umów cywilnoprawnych tzw. kontraktów. Wprowadzone systemowe rozwiązanie przez ustawodawcę było odpowiedzią na brakujący personel w placówkach medycznych dla realizacji usług zdrowotnych. W świnoujskim szpitalu pracuje w ramach umów kontraktowych 74 lekarzy, 27 pielęgniarek, 1 ratownik medyczny, 2 położne i 2 techników RTG- wyjaśnia dyrektor szpitala Dorota Konkolewska.

Prezes szpitala zapewnia, że służby kadrowe szpitala prowadzą ewidencje czasu pracy wszystkich zatrudnionych, bez względu na to, czy jest to umowa o pracę czy też tzw. kontrakt. Dyżury powyżej 24 godzin najczęściej są dyżurami świątecznymi. Niestety placówka, podobniej jak szpitale w całej Polsce zmaga się z problemami kadrowymi.

- Służby kadrowe szpitala prowadzą ewidencję czasu pracy wszystkich zatrudnionych w nim osób bez względu na rodzaj umowy. W celu zapewnienia optymalnego poziomu zatrudnienia dla potrzeb realizacji usług brakuje 1 lekarza na Oddziale Chorób Wewnętrznych, 1 lekarza na Oddziale Pediatrycznym, 1 lekarza w pracowni RTG oraz 3 lekarzy w opiece świątecznej i nocnej. W zakresie obsady pielęgniarskiej do optymalnego składu kadrowego brakuje 3 pielęgniarek. W Podstawowej Opiece Zdrowotnej nocnej i świątecznej pełnione są dyżury 10,14 i 24 godzinne, w oddziałach szpitalnych 16, 24 lub 48 godzinne. Dyżury powyżej 24 godzin są najczęściej dyżurami świątecznymi, w których nie ma planowanych zabiegów operacyjnych a świadczona gotowość pokrywa potrzeby przyjętych na oddziały pacjentów. Ponadto lekarze kierujący oddziałami szpitalnymi posiadają miejsce zamieszkania w Świnoujściu lub przebywają czasowo w naszym mieście stąd w przypadku sytuacji koniecznej do ratowania zdrowia i życia wzywani są do szpitala poza wyznaczonymi godzinami dyżurowania- tłumaczy prezes szpitala Dorota Konkolewska.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/44242/