iswinoujscie.pl • Wtorek [02.08.2016, 13:37:49] • Świnoujście

Wybierasz się na grzyby? Oto porady które być może uratują Twoje życie

Wybierasz się na grzyby? Oto porady które być może uratują Twoje życie

Robek( fot. internet )

Grzybobranie jest bardzo dobrą formą czynnego wypoczynku, a jeśli szczęście dopisze to i satysfakcji. Zanim wybierzesz się na grzyby zapoznaj się z podstawowymi zasadami grzybobrania:

1. Pamiętaj! Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (pomocne są atlasy grzybów)

2. Zbieraj wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykszatłcone. Młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku, stanowią najczęstszą przyczynę tragicznych pomyłek.

3. Jako poczatkujący grzybiarz zbieraj tylko grzyby rurkowe. W tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i występuje dużo mniejsze ryzyko zatrucia niż w przypadku grzybów blaszkowych.

4. Unikaj błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących, takich jak: zabarwianie cebuli na ciemno podczas gotowania z grzybami, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak.

5. Zbieraj grzyby do koszyków pojemników przepuszczających powietrze. W żadnym przypadku nie korzystaj z reklamówek foliowych powodujących zaparzanie grzybów
i przyspieszające ich psucie.

6. Nigdy nie zbieraj grzybów rosnących w rowach, na skraju lasu oraz w okolicach będących skupiskiem odpadów, takich jak zakłady produkcyjne, drogi o dużym natężeniu ruchu, ponieważ grzyby wchłaniają ze swojego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia.

7. Nie zbieraj i nie niszcz grzybów trujących. Wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią część ekosystemu.

8. W razie wątpliwości, czy zbierane grzyby są trujące, czy jadalne, skorzystaj z bezpłatnej porady w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kamieniu Pomorskim.

Jeśli po spożyciu grzybów wystąpią:
nudności, bóle brzucha, biegunka, skurcz mięśni, podwyższona temperatura, niezwłocznie wywołaj wymioty i zgłoś się do lekarza.

Pamiętaj!

W przypadku zatrucia muchomorem sromotnikowym może nastąpić chwilowa poprawa, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/43977/