iswinoujscie.pl • Niedziela [31.07.2016, 17:32:11] • Świnoujście

Urząd Morski o polu błota: Nie jest żadnym zagrożeniem ekologicznym. Zobacz film!

Urząd Morski o polu błota: Nie jest żadnym zagrożeniem ekologicznym. Zobacz film!

fot. Sławomir Ryfczyński

Co wy w tym Świnoujściu macie za syf? Co to za zwalisko błota przy Karsiborskich Paprociach? – pytają nasi Czytelnicy także z innych części kraju. To dziwne miejsce, istniejące od lat siedemdziesiątych, przypomniało o sobie za sprawą pewnego ptaka, który o małe pióro nie stracił życia tonąc w błotnistej mazi.Przeżył, bo znalazł się śmiałek, by wejść do tego bagna. I zgłosili się ludzie, którzy chcieli śmiałka, podczas tej niebezpiecznej wyprawy, asekurować.



Za sprawą portalu iswinoujscie.pl cała Polska dowiedziała się o niesłychanie odważnej akcji ratowania orła, który nie mógł się wydostać z błotnistej mazi nieopodal Karsiborskich Paproci.

Strażacy odpuścili, bo było to zbyt niebezpieczne.

Urząd Morski o polu błota: Nie jest żadnym zagrożeniem ekologicznym. Zobacz film!

fot. iswinoujscie.pl

Ptaka wydobył z pułapki Krzysztof Chomicz. Świnoujski fotograf przyrody dzielnie brnął w błotnistej mazi, by dotrzeć do uwięzionego orła. Udało się! Po akcji napłynęły gratulacje z całej Polski. Ale także pytania.

Co wy w tym Świnoujściu macie za syf? Co to za zwalisko błota przy Karsiborskich Paprociach w Świnoujściu? – pytali nasi Czytelnicy.

Ci, którym miejsce jest znane, zastanawiają się natomiast, dlaczego w ogóle istnieje. Padają stwierdzenia, że to wina Urzędu Morskiego.

Nie ma to nic wspólnego z naturą, a raczej jest to zagrożenie dla ludzi i zwierząt – pisze jeden z Czytelników.

Co na to Urząd Morski w Szczecinie?

- Na zachód od kanału Piastowskiego, przy wyjściu falochronów na Zalew Szczeciński, znajduje się pole odkładu urobku pogłębiarskiego, wydobywanego podczas prac na torze wodnym Świnoujście-Szczecin, czy też prac prowadzonych przez port – informuje Ewa Wieczorek, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Szczecinie. - Nie jest to żadne zagrożenie ekologiczne, na polu odkładany jest wyłącznie niezanieczyszczony, przebadany urobek w formie zawiesiny wodno-ziemnej. Pole istnieje od końca lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i ma powierzchnię ok. 100 ha – cały cypel przy falochronie wschodnim (tak samo, jak przy zachodnim) jest terenem sztucznym, powstałym wskutek odkładu refulatu. Dzięki zalądowieniu tego obszaru (w tej części, gdzie jest sucho i jest stabilny grunt) pojawiła się roślinność, np. trzcinowiska, wierzby, a także różne siedliska przyrodnicze, np. solniska, wydmy i łęgi. Jest to tez miejsce bytowania czy żerowania ptaków, np. niezwykle cennej, chronionej sieweczki morskiej. Obszar NATURA 2000 został ustanowiony znacznie później, pomimo negatywnej opinii Urzędu Morskiego, w kwestii obejmowania granicami obszarów chronionych terenów o pochodzeniu i funkcjach czysto technicznych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/43950/