iswinoujscie.pl • Piątek [14.03.2008, 19:05:24] • Świnoujście

„Wyspiarz” naszą monetą!

„Wyspiarz” naszą monetą!

fot. Artur Kubasik

Wyspiarz – taką nazwę będzie miał dukat lokalny Świnoujścia, który będzie jednocześnie monetą inaugurującą wejście na rynek serii dukatów „Latarnie Morskie”. Pomysłodawcą nazwy jest Pan Jakub Jędruch, który w piątkowe przedpołudnie odebrał upominki od Urzędu Miasta oraz Mennicy Polskiej za swój wkład w tę akcję.

Do konkursu na twórcę nazwy świnoujskiego dukata, który trwał od 29 stycznia do 5 lutego, stanęły 53 osoby, które wysłały łącznie 56 propozycji. W pierwszej turze jury wybrało 7 nazw: Fala, Mewa, Świbałt, Wyspiarz, Wiatrak. Świnar oraz Latarnik, które były potem oceniane w skali od 1 do 7. Ostatecznie z 27 punktami wygrała propozycja Pana Jakuba, a za jej najmocniejszy punkt uznano nawiązanie do wyjątkowego położenia Świnoujścia. Na uroczystym spotkaniu informacyjnym, które zorganizowano w „Bursztynie” Pan Jakub odebrał z rąk wiceprezydenta Ryszarda Kowalskiego upominek i podziękowanie od Urzędu Miasta. Niespodziankę w postaci kompletu miniatur polskich monet obiegowych, wydawanych za zgodą Narodowego Banku Polskiego, wręczyła zwycięzcy Agnieszka Dziedzic – Dyrektor ds. Handlu i Marketingu Mennicy Polskiej.

„Wyspiarz” naszą monetą!

fot. Artur Kubasik

- Dukat lokalny jest niezwykłą formą promocji miasta, przyciąga bowiem uwagę kolekcjonerów z całej Polski, a nawet świata. Dodatkowym atutem Wyspiarza będzie jest fakt, że otwiera on serię dukatów lokalnych „Latarnie Morskie”. Własna waluta świadczy o sile emitenta, a miasto, które decyduje się na jej emisję zaznacza swoją obecność na arenie krajowej w sposób szczególny. Zwłaszcza, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że prawo do bicia własnej monety było przed laty symbolem potęgi i wielkim przywilejem, nadawanym ośrodkom miejskim przez samego władcę – powiedziała przedstawicielka Mennicy Polskiej.

„Wyspiarz” naszą monetą!

fot. Artur Kubasik

Miasto ma zamiar wprowadzić 15 000 sztuk monet, z czego 500 będzie w wersji srebrnej ( z dodatkowym zastosowaniem cyrkonii imitującej światło z latarni morskiej), a 100 sztuk w wersji złotej. Projektantem awersu (który można było podziwiać na dzisiejszym spotkaniu) oraz rewersu (który zostanie upubliczniony 5 lipca tego roku, w czasie VII Konkursu Kulinarnego „Fantazje śledziowe” w Muszli Koncertowej na Promenadzie; wtedy też cała moneta zostanie wprowadzona do obiegu) jest Robert Kotowicz - autor wielu wizerunków monet emitowanych przez Mennicę Polską S.A. Dukat lokalny będzie stanowił bon towarowy dla turystów w sezonie letnim i będzie miał równowartość 7 złotych. Wyspiarza będzie można więc kupić, ale nim płacić, chociaż jak powiedziała nam przedstawicielka Mennicy we wszystkich miejscowościach, w których do tej pory wyemitowano lokalną monetę, rozeszła się ona bardzo szybko i raczej funkcjonowała jako kolejny okaz w domowych kolekcjach niż jako pieniądz. W oficjalnym obiegu dukat będzie funkcjonował do 30 września br. po czym będzie można wymienić go na złotówki bądź zostawić na pamiątkę.

Po raz pierwszy dukat lokalny został wyemitowany w 2006 roku przez Gminę Jastarnię („4 Merki”) z okazji 75-lecia kurortu Jastarnia , a w ubiegłym roku kolejny poświęcony miejscowości Kuźnica. Swoje dukaty miały również takie miejscowości jak Ustka i Słupsk („4 Słupie”), Powiat Biłgorajski („3 Przetaki”), Gmina i Miasto Pyzdry („4 Pizreny”), Urząd Miejski w Nysie („4 Dukaty”) a w tym roku Kazimierz („4 Kazimierze”) i Bogatynia („4 Węglówki”).

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/4387/