iswinoujscie.pl • Niedziela [07.08.2016, 20:26:57] • Świnoujście
Barbara Michalska w ministerialnej radzie ekspertów. Pomoże w sprawnym przeprowadzeniu inwestycji drogowych?

fot. Sławomir Ryfczyński
Zastępca prezydenta Barbara Michalska trafiła do Rady Ekspertów, którzy mają się zająć optymalizacją procesu realizacji inwestycji drogowych w całym kraju. Radę powołał Minister Infrastruktury i Budownictwa. Reprezentantka Świnoujścia jest przedstawicielką Związku Miast Polskich.
Czym będzie się Pani zajmować w radzie ekspertów powołanej przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa?
Barbara Michalska, zastępca prezydenta Świnoujścia: Zakres działań rady ekspertów określa zarządzenie nr 25 Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 30 maja 2016 r.
Według paragrafu 2, do zadań Rady należy w szczególności wypracowanie:
1) wzoru umowy na realizację zamówienia publicznego w zakresie dróg publicznych;
2) wytycznych dotyczących sporządzania opisów przedmiotu zamówienia publicznego w zakresie dróg publicznych;
3) wytycznych dotyczących prowadzenia postępowań przetargowych w zakresie dróg publicznych;
4) docelowej formuły działań Narodowego Forum Kontraktowego jako następcy Rady Ekspertów.

fot. Sławomir Ryfczyński
Jaką korzyść, oprócz prestiżowej, może mieć z tego Świnoujście?
Świnoujście prowadzi wiele inwestycji drogowych, przygotowuje się również do dwóch dużych projektów, tj., budowa tunelu i budowa układu dróg drogowych stanowiących dostęp do terenów portowych, finansowanych ze środków unijnych. Instytucją wdrażającą w tych przypadkach jest Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Ustalenie optymalnych zasad realizacji inwestycji w Polsce na poziomie ministerialnym może pomóc w sprawnym przeprowadzeniu przedsięwzięć, w tym również w przypadku inwestycji w Świnoujściu. Obecnie inwestorzy stosują różne praktyki w zakresie sposobu prowadzenia inwestycji, w tym ustalania relacji między poszczególnymi uczestnikami procesu inwestycyjnego oraz rozliczeń.
Czy praca w komisji jest wynagradzana? Jakiej wysokości wynagrodzenie Pani otrzyma?
Praca w komisji nie jest wynagradzana.
Kiedy odbędzie się pierwsze posiedzenie komisji i czym się na nim zajmiecie?
Pierwsze posiedzenie odbyło się 13 lipca br. Obecnie trwają prace związane z ustaleniem regulaminu pracy rady i harmonogramu dalszych działań.

fot. Sławomir Ryfczyński
Czym - według Pani - powinniście się zająć w pierwszej kolejności? Czy będziecie mogli zgłaszać swoje propozycje spraw?
Zakres zadań Rady Ekspertów określił w swoim zarządzeniu Minister Infrastruktury. W pierwszej kolejności Rada jest zobowiązana opracować warunki kontraktowe dla realizacji przedsięwzięć drogowych. Celem jest optymalizacja procesów inwestycyjnych w Polsce. Pozostałe propozycje zostaną omówione i przyjęte na kolejnym posiedzeniu Rady, opracowany zostanie wówczas harmonogram dalszych prac. W mojej opinii koniecznym jest m.in. ustalenie jaką rolę i odpowiedzialność pełnią poszczególne osoby biorące udział w procesie inwestycyjnym. Obecnie marginalizuje się rolę inżyniera, na pierwszy plan wychodzą prawnicy, czego skutkiem jest nadmierna biurokracja i niejednokrotnie niezgodne z dotychczasowymi, wypracowanymi od kilkudziesięciu lat praktykami i doświadczeniem inżynierskim. Odwołania od rozstrzygnięć przetargowych w ramach zamówień publicznych, np. w zakresie rażąco niskiej ceny wydaje Krajowa Izba Odwoławcza. Wyroki KIO orzekane praktycznie przez jednego sędziego – prawnika, z reguły bez konsultacji ze środowiskiem inżynierskim, niejednokrotnie są sprzeczne z dotychczasową praktyką i wiedzą inżynierską (zaznaczyć należy, że nie tylko polską ale europejską czy nawet dalej), co budzi kontrowersje zarówno wśród wykonawców jak i zamawiających. Taki kierunek wprowadza chaos, komplikuje procesy inwestycyjne na każdym jego etapie, przygotowawczym, realizacyjnym i rozliczeniowym. Ponadto wydawany jest szereg sprzecznych rozstrzygnięć na etapie kontrolnym przez instytucje wdrażające środki Unijne. Podsumowując, coraz więcej ludzi zaangażowanych jest w proces inwestycji i rozliczeń, coraz więcej biurokracji a efekty niepomierne do nakładów pracy. Celem jaki przyświeca mi angażując się w prace rady, jest przywrócenie właściwych i adekwatnych do problemu relacji i procedur przy prowadzeniu inwestycji w Polsce.