Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz przywitał zebranych gości i zaprezentował referat nt. „Możliwości inwestycji i rozwój miasta Świnoujście” w którym przedstawił najważniejsze planowane inwestycje miejskie.
Kolejne wystąpienie należało do Martina Fromholz. Zaprezentował on sprawozdanie na temat aktualnej pracy Związku Przedsiębiorców Pomorza Przedniego, zaznaczył, że współpraca pomiędzy polską a niemiecką stroną powinna kierować się na tor wspólnych działań, a nie kończyć się jedynie na rozmowach. Potrzeba jest rozwoju transportu ciężarowego od Greifswaldu do Kołobrzegu.
Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu Andrzej Lebdowicz mówił na temat aktualnej pracy Związku Przedsiębiorców- Północnej Izby Gospodarczej w Świnoujściu.
Następne wystąpienie należało do Prezesa Euroregionu POMERANIA. Andrea Gronwald - Zaprezentowała referat nt. „Centrum Usługowo Doradcze Euroregionu Pomerania w Świnoujściu”. Projekt Centrum Usług Doradczych (CUD) planuje otworzyć placówkę w Świnoujściu, która będzie obsługiwać niemiecką i polską stronę oraz będzie prowadzić szeroko zakrojone działania takie jak:
- wsparcie w nawiązywaniu polsko niemieckich kontaktów gospodarczych,
- pomoc w założeniu siedziby polskiej firmy w Niemczech,
- pomoc w poszukiwaniu niemieckich partnerów,
-łatwo dostępne konsultacje nt. informacji podatkowych, gospodarczych w Niemczech, przepisy prawne, unikanie podwójnego opodatkowania.
-współpraca z Izbami przemysłowo-handlowymi, gminami.
-dopasowane produkty i usługi.
Po wystąpieniu prezesa Euroregionu POMERANIA, głos zabrał gość honorowy Karl-Heinz Lambertz. Tematem prezentacji była „Transgraniczna współpraca gospodarcza w starych i nowych regionach przygranicznych.”
Karl-Heinz Lambertz zaznaczył, że transgranicznej współpracy trzeba nie tylko chcieć ale także potrafić ją uprawiać. - Jest potencjał współpracy polsko – niemieckiej ale potrzeba czasu, oraz pokonania oporów. Miasto może jeszcze lepiej się rozwijać, jeśli wpływy transgraniczne będą się uzupełniać a nie rywalizować. Najważniejsze to podjąć się współpracy, polegającej na nauki języka sąsiada, poznaniu się nawzajem, historii, mentalności, a także administracji i prawa sąsiada. Tylko wtedy współpraca transgraniczna będzie miała szansę się rozwinąć, działać i przetrwać. Najważnieszym wyzwaniem dla obu stron to zaufanie i poznanie się- mówił ł Karl-Hainz Lambertz.
Konferencja zakończyła się wspólną dyskusją oraz lunchem.