iswinoujscie.pl • Środa [06.07.2016, 17:36:49] • Świnoujście

Czy mieszkańcy otworzą wreszcie swobodnie okna?

Czy mieszkańcy  otworzą wreszcie swobodnie okna?

fot. Czytelnik

To, co widzą mieszkańcy Warszowa, po naszej interwencji dostrzegli także urzędnicy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie. Podczas kontroli terminala stwierdzona zapylenie poza jego terenem. Na samochodach zaparkowanych w okolicy oraz na powierzchni wód portowych.

Dla mieszkańców Warszowa uciążliwy pył z terminala to nie był jedynie problem brudnych masek samochodów. Nie szło otworzyć okna. Po interwencji iswinoujscie sprawą zapylenia zajął się Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Szczecinie.

Od 6 maja do 1 czerwca 2016 r. przeprowadzono kontrolę Bunge Trade Polska Sp. z o.o. (obecnie Bunge Polska Sp. z o.o.) z siedzibą w Kruszwicy przy ul. Niepodległości 42, która jest użytkownikiem terminala na Warszowie. Ustalono, że wieczystym użytkownikiem terenu, na którym Spółka prowadzi działalność gospodarczą jest Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A., z którym kontrolowana Spółka podpisała umowy dzierżawy. Zgodnie z przedstawionymi podczas kontroli dokumentami do terenu dzierżawionego przez kontrolowaną Spółkę nie należy Nabrzeże Portowców - Barkowe oraz Nabrzeże Portowców — Pirs, których użytkownikiem jest OT Port Świnoujście Sp. z o.o. (uprzednio Port Handlowy Świnoujście Sp. z o.o.) z siedzibą przy ul. Bunkrowej 1 w Świnoujściu.

Czy mieszkańcy  otworzą wreszcie swobodnie okna?

fot. Czytelnik

Kontrolowana Spółka prowadzi działalność polegającą na przeładunku oraz magazynowaniu śruty sojowej, śruty rzepakowej oraz zboża (głównie pszenicy), przy czym przeładunek prowadzony na Nabrzeżu Portowców realizowany jest przez OT Port Świnoujście Sp. z o.o. na podstawie „Umowy o współpracę i świadczenie usług" zawartej 30 kwietnia 2010 r. - informuje Andrzej Miluch, zachodniopomorski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - 6 maja 2016 r. dokonano oględzin terenu, na którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Ustalono, że źródłami emisji pyłu są: 1) procesy przeładunkowe prowadzone przez OT Port Świnoujście Sp. z o.o. na Nabrzeżu Portowców 2) procesy przeładunkowe prowadzone przez Bunge Polska Sp. z o.o. w magazynie (elewatorze) 3) transport samochodowy wyjeżdżający z magazynu.

Podczas oględzin zapylenie widoczne było na powierzchni ziemi na terenach przyległych do terenu dzierżawionego przez kontrolowaną Spółkę, na samochodach zaparkowanych w okolicy oraz na powierzchni wód portowych – czytamy dalej w przesłanym nam piśmie.

Czy mieszkańcy  otworzą wreszcie swobodnie okna?

fot. Czytelnik

W związku ze stwierdzoną emisją pyłu wystąpiono do organów oraz podmiotów właściwych do „podjęcia działań zmierzających do ograniczenia nadmiernego zapylenia”. Na tej liście znalazł się marszałek województwa ( wydanie decyzji w sprawie Bunge Polska i OT Port Świnoujście), Urząd Morski ( przeładunek naruszał przepisy portowe), ZMPSi Ś ( by podjął działania jako właściciel terenu), OT Port Świnoujście ( mają złożyć wyjaśnienia dotyczące zapylenia podczas przeładunku prowadzonego dla Bunge Polska oraz przeładunku i magazynowania towarów w terminalu masowym, sąsiadującym z Bunge Polska).

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/43534/