iswinoujscie.pl • Środa [12.03.2008, 20:24:42] • Świnoujście

Młodzi pamiętają o ofiarach

Młodzi pamiętają o ofiarach

fot. Artur Kubasik

Wczoraj na świnoujskim cmentarzu, dzisiaj na wzgórzu Golm Niemcy i Polacy spotkali się powtórnie, aby wspólnie uczcić pamięć 23 tysięcy ofiar bombardowania Świnoujścia. 12 marca 1945 pociski na wyspę zrzuciło 671 amerykańskich samolotów.

Coroczna uroczystość była okazją do odsłonięcia pamiątkowej tablicy poświęconej kolejnym 50 ofiarom bombardowania. Tablicę umiejscowiono pomiędzy innymi pomnikami żołnierzy oraz cywilów niemieckich, którzy w latach 1943-1945 stracili życie w wyniku działań wojennych.

Na wzgórzu Golm pojawiło się wielu znaczących gości landu Meklemburgii - Pomorza Przedniego, między innymi tamtejszy minister oświaty. W swoim przemówieniu podkreślił konieczność organizowania podobnych spotkań i ich wartość dydaktyczną. „Pamięć o takich wydarzeniach uzmysławia nam fakt tego, jak kosztowna bywa czasami wolność. Świadomość wojny jest potrzeba zarówno nam, jak i przyszłym pokoleniom, aby taka tragedia nigdy już nie miała miejsca” – powiedział minister. Niemcy podkreślali także konieczność współpracy między narodami na poziomie każdej jednostki jako jedyną możliwość przełamywania barier i niechęci wywołanych przez wydarzenia sprzed ponad 60 lat. Stronę polską reprezentowali Sekretarz Miasta Robert Gawroński oraz Lidia Miecznik.

Młodzi pamiętają o ofiarach

fot. Artur Kubasik

Aby przyszłość stosunków polsko-niemieckich mogła podążać w dobrą stronę potrzebne jest także porozumienie pomiędzy młodzieżą obu narodów – z tym stwierdzeniem zgadzali się zarówno urzędnicy, jak i sama młodzież, która na spotkanie przyszła w bardzo licznej grupie. Członkowie Ośrodka Spotkań „Golm” uświetnili uroczystości odczytem wierszy własnego autorstwa oraz wykonaniem okolicznościowej pieśni.

Młodzi pamiętają o ofiarach

fot. Artur Kubasik

- Ośrodek Spotkań Młodzieży Golm powstał 3 lata temu i należy do Narodowego Związku Opieki nad Niemieckimi Grobami Wojennymi, który oprócz odnajdywania i odnawiania starych grobów zajmuje się także pracą z młodzieżą. Do związku tego należy kilka tysięcy młodzieży 5 krajów europejskich – Francji, Belgii, Holandii, Włoch i właśnie Niemiec. Oddział założony w Kamminke jest najmłodszą filią związku. Ośrodki są zawsze zakładane w pobliżu wielkich cmentarzy wojennych tak, aby za ich pomocą nauka historii stała się jeszcze bardziej namacalna – powiedziała nam pracująca w ośrodku Kinga Koziołek, która do Świnoujścia przyjechała z wielkopolski 3 lata temu specjalnie po to, aby zająć się organizacją jego pracy. Niemiecka młodzież skupiona wokół placówki spotyka się często w ramach wymiany doświadczeń z polskimi uczniami szkół w Świnoujściu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/4344/