iswinoujscie.pl • Niedziela [26.06.2016, 11:51:05] • Świnoujście
Święto Polskiej Marynarki Wojennej!

fot. Czytelnik
Każdego roku w ostatnią niedzielę czerwca obchodzone jest święto Polskiej Marynarki Wojennej.Ten rodzaj sił zbrojnych RP, stanowi ważny element w obronie naszej granicy morskiej na Bałtyku. Historia PMW jest dość odległa ze względu na ograniczone łamy portalu nie będę zbyt szczegółowy w opisie odległej historii. Ci czytelnicy, których to bardziej zainteresuje mogą bez trudu pogłębić swoją wiedzę zaglądając do opisu w internecie, lub encyklopedii “Wiem”.Mój krótki artykuł zawężę do najnowszej historii,a mianowicie od zakończenia II wojny światowej. Polska marynarka wojenna po zakończeniu wojny nie przedstawiała właściwie znaczącej siły na morzu.
Część okrętów będących na wyposażeniu PMW została zatopiona w wyniku działań wojennych,to co pozostało nie przedstawiało zbyt dużej wartości bojowej.Po zakończeniu II wojny światowej zalążkiem PMW stał się Samodzielny Polski Zapasowy Batalion MW utworzony w Lublinie rozkazem Naczelnego Dowódcy WP z 28 X 1944.Batalion ten 3 IV 1945 wkroczył do Gdańska i Gdyni,obejmując straż nad tymi portami.

fot. Czytelnik
15 sierpnia przemianowany został na Szkolny Pułk MW.7 lipca 1945 roku rozkazem Nacz.Dowódcy WP powołano Dowództwo M.W.Pierwszym dowódcą ludowej M.W. został radziecki kontradmirał J.Abramow.15 grudnia 1945 roku przekazał on obowiązki polskiemu komandorowi A.Mohuczemu. 8 kwietnia 1945 roku weszła do służby pierwsza jednostka pływająca M.W.-kuter patrolowy “KORSARZ”.24 pażdziernika 1945 roku do Gdyni wróciły internowane w Szwecji okręty podwodne “SĘP”,”RYŚ”i “ŻBIK”,oraz kuter strażniczy “BATORY”,a w lutym 1946 roku zagrabione przez hitlerowców w 1939 roku –trałowce: “CZAJKA”,”MEWA”,”RYBITWA”,i “ŻURAW”,z których utworzono pierwszy zespół trałowców.Rozpoczęto równiez pertraktacje z rządem W.Brytanii o zwrot polskich okrętów wojennych pozostających tam od czasu zakończenia II wojny światowej.

fot. Czytelnik
5 kwietnia 1946 roku Polska M.W. otrzymała od ZSRR 23 okręty /12 ścigaczy okrętów podwodnych ,9 trałowców i 2 kutry torpedowe.Tak na marginesie wspomnę,ze te ścigacze to były małe okręciki drewniane,które zakończyły swój żywot podczas kręcenia filmu pt.tytułem “ORZEŁ”.Tak więc po roku istnienia PMW miała już 32 jednostki bojowe.W lipcu 1947 roku wrócił z Anglii niszczyciel “BŁYSKAWICA”,w 1948 roku okręt szkolny “ISKRA”,a w 1951 roku przycholowano stamtąd niszczyciel “BURZA” i okręt podwodny “WILK”,który jednak nadawał się już tylko na złom.W tym samym czasie przejęto z marynarki handlowej statek OPOLE i przekształcono go na okręt szkolny ,początkowo nosił on nazwę “ZETEMPOWIEC” zmienioną póżniej na “GRYF”.Jednocześnie przystąpiono do rozwijania innych środków walki niezbędnych do obrony wybrzeża.Do składu PMW włączono nowoczesne lotnictwo morskie ,zorganizowano pododdziały artylerii nadbrzeżnej ,wojsk obserwacji i łączności,inżynieryjnych ,chemicznych i innych.