iswinoujscie.pl • Niedziela [29.05.2016, 22:19:57] • Ahlbeck

Z polskim powietrzem do naszych zachodnich sąsiadów! Czy to rewolucyjny pomysł na zaoszczędzenie 13 złotych? Zobacz film!

Z polskim powietrzem do naszych zachodnich sąsiadów! Czy to rewolucyjny pomysł na zaoszczędzenie 13 złotych? Zobacz film!

fot. Kamil Zwierzchowski

Czy już niedługo widok mieszkańców Świnoujścia z butlami tlenowymi zmierzających do Cesarskich Uzdrowisk na terenie Niemiec, może już nikogo nie dziwić? Postanowiliśmy poruszyć koszmar mieszkańców naszego miasta, czyli opłatę uzdrowiskową kryjącą się pod groźnie brzmiącym słowem "kurtaxe", która za przebywanie na terenie Cesarskich Uzdrowisk, uszczupla nasz portfel o 3 euro za dobę!



Jeden z naszych Czytelników będąc na wycieczce rowerowej w Bansinie, zatrzymał się jedynie na chwilę, aby się napić. Kontroler okazał się szybszy od naszego mieszkańca Świnoujścia i zanim ten zdążył otworzyć butelkę z napojem, kontroler zażądał od niego 3 euro opłaty.

- Nie zdążyłem otworzyć butelki, a zjawił się kontroler i zażądał ode mnie opłaty klimatycznej. Nie pomogły wyjaśnienia, że jestem przecież ze Świnoujścia, straszył mnie policją i w rezultacie chcąc nie chcąc musiałem zapłacić 15 złotych, bo euro nie miałem przy sobie - opowiada Czytelnik.

Czy jeśli mieszkaniec Świnoujścia miałby ze sobą polskie powietrze w butli, to uniknąłby opłaty? Przecież razem mieszkamy na wyspie Uznam.

Niestety nie, ponieważ jak możemy przeczytać na stronie trzech Cesarskich Uzdrowisk, opłata uzdrowiskowa nie jest opłatą za oddychanie nadmorskim powietrzem, ale przede wszystkim, za korzystanie z infrastruktury miasta.

Jako że przychody z opłaty uzdrowiskowej mogą być wydatkowane wyłącznie na utrzymanie uzdrowiska, powracają one w całości z powrotem do Turysty. Z przychodów z tytułu opłaty uzdrowiskowej finansowane są m. in. darmowe koncerty, imprezy oraz programy dla dzieci na plaży, w muszli koncertowej, w Domu Turysty w Bansinie, w Domu Hansa Werner Richtera, w willi Irmgard, w Sali Kaiserbädersaal, w pawilonie sztuki oraz w namiocie teatralnym Chapeau Rouge. Poza tym pokrywane są koszty sprzątania plaży i publicznych toalet, pielęgnowania promenady oraz wynagrodzenia ratowników. Opłatę uzdrowiskową uiszcza się u wynajmującego apartament. Turyści dobowi, nienocujący na terenie Uzdrowisk, obowiązani są do uiszczenia opłaty uzdrowiskowej w specjalnych automatach.

Opłata uzdrowiskowa obowiązuje w Ahlbecku, Heringsdorfie i Bansinie. Jednak nie zawsze tak było...

Kilka lat temu sprawę opłaty uzdrowiskowej zaognił obywatel niemiecki, który przybył na wyspę Uznam jako turysta. Gdy zorientował się, że musi płacić kurtaxe podczas gdy z opłat zwolnieni są Polacy licznie odwiedzający Cesarskie Uzdrowiska poczuł się dyskryminowany i postanowił zawalczyć o swoje. Mężczyzna założył sprawę w sądzie w Greifswaldzie, który uznał jego rację i nakazał zrównać w obowiązku płacenia opłaty uzdrowiskowej mieszkańców zarówno wschodniej jak i zachodniej części wyspy.

- Tablice informujące o konieczności wnoszenia opłaty uzdrowiskowej, tzw. kurtaxe, pojawiają się po niemieckiej stronie co roku - mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Niestety, nie jest możliwe zniesienie jej w stosunku do Polaków ani przez Burmistrza, ani Radę Gminy Heringsdorf. Jest to prawo nadrzędne, obowiązujące w tym zakresie, na terenie wszystkich niemieckich uzdrowisk. Wnoszą ją także niemieccy turyści niezameldowani w gminie uzdrowiskowej.

Turyści z Niemiec, mogą liczyć w Polsce na większa wyrozumiałość, ponieważ w Świnoujściu opłata uzdrowiskowa pobierana jest dopiero po 24 godzinach pobytu.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/42956/