Jak wynika z najnowszego raportu ZIPSEE „Cyfrowa Polska”, oszuści podatkowi silnie zaatakowali ten segment rynku. Nieuczciwe podmioty atakują branżę elektroniki, ponieważ charakteryzuje się ona wyrobami łatwo zbywalnymi, o niewielkich rozmiarach i zarazem o wysokiej wartości rynkowej. Zatem mogą być one stosunkowo łatwo i w dużych ilościach „sprzedawane” poza legalnym obrotem, jeśli tylko zostaną zaoferowane chociaż nieznacznie poniżej cen rynkowych.
Zyski oszustów podatkowych są ogromne. Z analiz przeprowadzonych przez ZIPSEE, w zakresie rejestrowania i deklarowania VAT od obrotu dyskami twardymi i procesorami, w szczególności od wewnątrzwspólnotowych dostaw tych towarów, wynika że skala wyłudzeń sięga w Polsce ok. 350-400 mln zł rocznie. To realne straty zarówno dla budżetu państwa, jak i uczciwych przedsiębiorców.
Uczciwe firmy, które tworzą miejsca pracy i wpływają na rozwój gospodarczy kraju, stają się ofiarami – i to wielokrotnymi - oszukańczych podmiotów wyłudzających podatek od towarów i usług.
W łańcuchu dostaw oszuści z premedytacją oferują towary uczciwym firmom, tak by ich transakcje były dla urzędów skarbowych bardziej wiarygodne. W efekcie, gdy dochodzi do kontroli skarbowej, to uczciwa firma dostaje karę za nie swoje winy. Dzieje się tak dlatego, że przestępcy szybko znikają
z rynku, a administracja podatkowa musi odzyskać VAT.
Przedsiębiorcy, którzy prowadzą uczciwą działalność dochowują procedur należytej staranności. Są jednak w stanie sprawdzić tylko swojego bezpośredniego kontrahenta. Nie mają narzędzi, które dadzą im pełną ochronę przed oszustem, który będzie chciał wyłudzić VAT. Cały łańcuch dostaw są w stanie zweryfikować wyłącznie służby państwowe, ze swoimi uprawieniami. Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli, dotyczący wprowadzania do obrotu gospodarczego fikcyjnych faktur, pokazuje, że przedsiębiorcy nie są należycie chronieni przez państwo, a przestępcy są bezkarni. 1,3 proc. - tyle wynosi ściągalność podatków od podmiotów, które je wyłudziły.
W raporcie ZIPSEE zwraca również uwagę na wyrafinowane metody, jakich używają oszuści przy transakcjach na dyski twarde i procesory. Dla jednej partii towaru są oni w stanie przeprowadzić wielokrotne wyłudzenia VAT, a na sam koniec zbyć ten sam produkt będący przedmiotem karuzeli podatkowej, konsumentom, np. poprzez portale aukcyjne. „Im dłużej takie podmioty wyłudzające VAT będą na rynku funkcjonowały, tym starty dla budżetu państwa oraz dystrybutorów dysków twardych
i procesorów będą powiększały się” – przestrzega prezes ZIPSEE „Cyfrowa Polska” Michał Kanownik.
Dlatego ZIPSEE reprezentując branżę najbardziej narażoną na oszustwa VAT, dąży do wyeliminowania oszustów z rynku. Jednym z narzędzi takiej skutecznej eliminacji jest mechanizm odwrotnego obciążenia, który sprawdził się już w innych grupach produktów. Po wprowadzeniu „odwrotnego obciążenia” na telefony, laptopy i tablety w lipcu 2015 r., skala wyłudzeń w tym zakresie znacznie zmalała.
Firmy zrzeszone w ZIPSEE chcą działać w warunkach uczciwej konkurencji i tworzyć kolejne miejsca pracy i przyczyniać się do rozwoju gospodarczego kraju. W tym celu, zdaniem ZIPSEE, państwo powinno wesprzeć uczciwy biznes w działaniach na rzecz eliminacji oszustów podatkowych.
Pełny raport można pobrać tutaj: zipsee.pl/doc/ZIPSEE_Raport_Wyludzenia_VAT_HDDSSDprocesory_2016.pdf
Metody badawcze w raporcie opierają się w znacznym zakresie na danych pozyskanych ze zbiorów statystycznych EUROSTAT oraz Centrum Analitycznego Administracji Celnej.
LB Relations Sp. z o.o – Agencja PR dla ZIPSEE
Łukasz Antkiewicz