iswinoujscie.pl • Sobota [07.05.2016, 12:12:41] • Polska

Spóźniłeś się z PIT-em? Rozlicz się jak najszybciej

Spóźniłeś się ze złożeniem PIT-u za 2015 r.? Rozlicz się ze swoim urzędem skarbowym jak najszybciej. Żeby uniknąć grzywny za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej, jednocześnie z PIT-em dołącz tzw. „czynny żal” zanim urząd skarbowy wezwie cię do wyjaśnienia sprawy. Pamiętaj też aby zapłacić zaległy podatek i odsetki. Przywilej dla podatników w postaci tzw. czynnego żalu wprowadził art. 16 kodeksu karnego skarbowego. „Czynny żal” to zawiadomienie organu podatkowego przez podatnika o popełnionych przez niego czynach karanych przez kodeks karny skarbowy. Złożenie czynnego żalu z jednoczesnym spełnieniem obowiązku (w tym przypadku złożenie zeznania podatkowego) spowoduje, że podatnik nie będzie podlegał karze za wykroczenie lub przestępstwo skarbowe.

Warunki skorzystania z „czynnego żalu”

Jest kilka warunków koniecznych dla skutecznego zastosowania tej procedury:

Popełnienie wykroczenia lub przestępstwa skarbowego, np. niezłożenie zeznania podatkowego.
Zawiadomienie odpowiedniego organu - sprawca przestępstwa lub wykroczenia skarbowego musi sam zawiadomić na piśmie, albo ustnie do protokołu urząd skarbowy.
„Czynny żal” musi zawierać istotne okoliczności zgłaszanego czynu, czyli ważne powody złożenia zeznania podatkowego po terminie.
Istotnym warunkiem przewidzianym do skutecznego zastosowania czynnego żalu jest zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego:

przed złożeniem donosu przez kogoś innego (zanim organ ścigania będzie miał wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego) lub

przed rozpoczęciem przez organ podatkowy kontroli lub innej czynności służbowej zmierzającej do ujawnienia tego przestępstwa skarbowego.

Nie ma urzędowo określonego wzoru pisma, które należy wypełnić. Zawiadomienie powinno być złożone na piśmie i dołączone do składanego zeznania lub ustnie do protokołu.

„Czynny żal” można również składać przy korekcie rocznego zeznania PIT. Również w tym przypadku trzeba spełnić wcześniej wymienione, by uniknąć kary:

złożyć korektę zanim urząd skarbowy wykryje nieprawidłowości w rozliczeniu PIT, wraz z korektą pisemnie uzasadnić jej przyczyny,
zapłacić zaległy podatek.
Jeśli więc znajdziemy w naszym PIT błąd lub nie ujmiemy w nim wszystkich dochodów uzyskanych w 2015 roku, to możemy złoży korektę tego zeznania. Mamy na to 5 lat od końca roku, w którym składana jest deklaracja konkretny rok.

Czy warto złożyć donos na samego siebie? Na to pytanie każdy podatnik musi odpowiedzieć sobie sam. Na pewno zapłata zaległego podatku i odsetek podatkowych jest o wiele mniej dotkliwsza finansowo niż sankcje za wykroczenie skarbowe.

Małgorzata Brzoza
Rzecznik Prasowy
Trzecie Wieloosobowe Stanowisko Komunikacji
Izba Skarbowa w Szczecinie

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/42583/