iswinoujscie.pl • Niedziela [01.05.2016, 09:35:32] • Szczecin

Kossakowski, Fiedler, rodzina Kobusów i inni podróżnicy w Strefie Globtrotera podczas Pikniku nad Odrą

Kossakowski, Fiedler, rodzina Kobusów i inni podróżnicy w Strefie Globtrotera podczas Pikniku nad Odrą

fot. Organizator

Po raz trzeci w ramach Pikniku organizujemy Strefę Globtrotera – miejsce spotkań ze znanymi podróżnikami, urozmaiconych warsztatami podróżniczymi, autorskimi prezentacjami i konkursami z nagrodami. Podczas poprzednich edycji gościliśmy m.in.: Elżbietę Dzikowską, Wojciecha Cejrowskiego i Aleksandra Dobę. W tym roku w Strefie będzie można spotkać się m.in. z Przemkiem Kossakowskim, Arkadym Pawłem Fiedlerem, Piotrem Strzeżyszem oraz szczecińskimi podróżnikami rowerowymi, rodziną Kobusów i podróżnikami, którzy opowiedzą jak podróżować po świecie za grosze. Zapraszamy do udziału w spotkaniach i wykładach. Wstęp jest bezpłatny.

Strefa Globtrotera to miejsce stworzone z myślą o pasjonatach podróżowania, inspiracja do dalekich i bliskich wyjazdów, odwiedzania zarówno odległych zakątków naszego globu, jak i rodzimych skarbów przyrody, krajobrazu i kultury. Szczecinianie i goście odwiedzający Piknik nad Odrą każdego roku mają okazję poznać wiele niezwykłych historii opowiadanych przez podróżników. Podczas poprzednich edycji w Strefie gościli: Elżbieta Dzikowska, Wojciech Cejrowski, Aleksander Doba, Rodzina bez Granic, Marta Sziłajtis-Obiegło, Jacek Bonecki, Bartosz Stróżyński, Monika Witkowska, Marcin Tomaszewski, rodziny Kobusów i Łopacińskich, Andrzej Ziółkowski, Arkadiusz Ziemba, FSOtrip i Krzysztof Górski. W tym roku usłyszymy podróżnicze historie Przemka Kossakowskiego, Arkadego Pawła Fiedlera, Piotra Strzeżysza, braci Kwaśniewskich, Bodka Macala i Piotra Dula, Macieja Zborowskiego, Anny i Krzysztofa Kobusów oraz Gosi i Szymona Piotrowskich.
Poznajcie sylwetki naszych gości:
Przemek Kossakowski
Zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z autorem cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, i „Inicjacja” – Przemkiem Kossakowskim, który opowie o swoich podróżach, ekstremalnych doświadczeniach oraz o wizytach u znachorów i wróżbitów z krańców świata.
Przemek Kossakowski – rocznik 1972. Autor cyklu programów „Kossakowski. Szósty zmysł”, i „Inicjacja” (emitowanych na kanale TTV). W pierwszym programie dokumentował podróże po Ukrainie, Rosji, Bałkanach i Polsce, podczas których doświadczał praktyk znachorów, uzdrawiaczy i wróżbitów. Zakopywany w grobie, obkładany wnętrznościami barana, poddawany praktykom podcinania języka… Pokłosiem jego podróży stała się książka „Na granicy zmysłów” wydana w listopadzie 2014 roku. W drugim programie poddaje się osobistym, często ekstremalnym doświadczeniom, wchodząc w nieznane dla siebie, obce światy. Jak jest naprawdę w cygańskiej społeczności? Co każdego poranka po obudzeniu się czują ludzie nadmiernie otyli? Jak wytrzymać życie na pustelni? Jak długo można nie spać?
Przemek Kossakowski to człowiek od zadań specjalnych. Zwolennik kontaktu bezpośredniego i pracy w terenie. W wolnym czasie chętnie rysuje i eksperymentuje z grafiką. Podczas spotkań opowiada o tym, czego nie widać w jego programach, ukazując to w improwizowanej, błyskotliwej i dowcipnej formie. Spotkania wzbogacone są pokazami licznych zdjęć, których następstwo często uzależnione jest od interakcji z widzami.

Arkady Paweł Fiedler
Wnuk pisarza i podróżnika Arkadego Fiedlera – pasjonat podróży samochodowych, producent filmów podróżniczych, fotograf. Pomysłodawca i organizator projektu filmowo-podróżniczego – PoDrodze. Organizator wypraw samochodowych do Namibii, Botswany i Zambii. Po 11 latach rzucił karierę korporacyjną aby oddać się pasji odkrywania świata i kultywowania tradycji podróżniczych Fiedlerów. 
W Strefie Globtrotera będzie opowiadał o swojej wyprawie "PoDrodze Afryka – Maluchem przez Afrykę", czyli o 3,5 miesięcznej podróży polskim Fiatem 126p z Egiptu do RPA. Podróżnik i jego samochód pokonali 16194 km, odwiedzili 11 krajów, walczyli między innymi z upałem w Sudanie, błotem w Ugandzie, kurzem i afrykańską "tarką" w Tanzanii, ale ponad wszystko po drodze poznali niezwykłą przyrodę i fascynujących ludzi.

Kossakowski, Fiedler, rodzina Kobusów i inni podróżnicy w Strefie Globtrotera podczas Pikniku nad Odrą

fot. Organizator

Piotr Strzeżysz
Jeździ rowerem, odkąd sięga pamięcią. Był w wielu miejscach na świecie, ale ciągle coś gdzieś go pcha. Lubi przestrzeń i wiatr. Choć zdarzało mu się podróżować w towarzystwie, zazwyczaj podróżuje sam, co daje większe poczucie niezależności i szeroko pojętej wolności. Jest autorem czterech książek. Jedna z nich pt. „Powidoki” otrzymała nagrodę Magellana i Nagrodę Bursztynowego Motyla dla najlepszej książki podróżniczej 2014 roku.
Chociaż wycieczka Piotra zaczęła się w Panamie, to na pokazie posłuchamy głównie opowieści o chwilach spędzonych w Kolumbii. Dwa nieśpieszne miesiące szwendania się po bezdrożach, gościna u kotów, z którymi spędził prawie miesiąc na działce w 2013 roku, karnawał w maleńkiej Margaricie, nocleg obok morskiego żółwia i niezliczone rozmowy z niezmiernie gościnnymi mieszkańcami. A nad tym wszystkim droga – gdzieś, dokądś – rozgrzana słońcem i ciepłem, którym Piotr będzie się chciał podzielić z publicznością podczas pokazu. A na deser, poza zdjęciami kolumbijskich specjałów i najróżniejszych ciekawostek – szczypta melancholii, bez której ta podróż pewnie nigdy by się nie odbyła.

Rodzina Kobusów
W tym roku Strefę Globtrotera ponownie odwiedzi rodzina Kobusów, tym razem opowiadając o swojej podróży do Chorwacji. Podczas pokazu wyruszymy w podróż od Zagrorja do Dalmacji. Zobaczymy miasto zbudowane w cesarskim pałacu, miejsce gdzie urodził się Marco Polo i Wielki Mur wokół miasta Ston. Wcielimy się w piratów z Kornatów i poszukamy podwodnych skarbów. Poznamy wielowiekowe tradycje: w Sinj weźmiemy udział w turnieju rycerskim (odgrywanym od 300 lat!), w Korczuli zobaczymy słynny taniec z szablami, zaś na wyspie Rab przeniesiemy się w czasy średniowiecza. Odwiedzimy sierociniec misiów i szpital dla ptaków oraz odkryjemy atrakcje Plitwickich Jezior. W Dubrowniku znajdziemy rajską plażę, w Nin najmniejszą katedrę świata, zaś w Zagorju spotkamy naszych praprzodków i miasto aniołów.
Anna i Krzysztof Kobusowie to fotografowie i dziennikarze, uwielbiający włóczęgę z dala od utartych szlaków. Ich zdjęcia ilustrują liczne artykuły i książki, można je też zobaczyć na stronie www.travelphoto.pl. Prowadzą portal o rodzinnych podróżach www.malypodroznik.pl. Autorzy zdjęć do albumów oraz wielu książek podróżniczych m.in. cyklu kreatywnych przewodników i pamiętników dla dzieci „Podróżownik” (wyd. MAC Edukacja).
Na stoisku tuż przy namiocie Strefy Globtrotera poprowadzą także warsztaty dla dzieci. Podczas spotkania dzieci stworzą własną mini książeczkę podróżniczą na bazie pojedynczych wyrazów i kości opowieści Story Cubes, przekonując się, że pisanie to pasjonująca przygoda!

Kossakowski, Fiedler, rodzina Kobusów i inni podróżnicy w Strefie Globtrotera podczas Pikniku nad Odrą

fot. Organizator

Bracia Kwaśniewscy
Wspólnie z bratem wyruszyliśmy na Islandię na początku sierpnia 2014 roku. Podróż zajęła nam 30 dni. Poruszaliśmy się jedynie rowerami, głównie biegnącą dookoła wyspy szosą nr 1. Łącznie pokonaliśmy ponad 2 tys. kilometrów. Trasa była tak zaplanowana aby po drodze odwiedzić ok. 20 różnych naturalnych atrakcji (wodospady, klify, gorące źródła). Z pominięciem dwóch miejsc udało się to zrealizować. Przeważnie, każdego dnia udawało nam się dotrzeć do zaplanowanego pola namiotowego. Największą przeszkodą była niekiedy pogoda, zwłaszcza silny, porywisty wiatr. Mimo pewnych trudności zdołaliśmy okrążyć Islandie i szczęśliwie wrócić do Szczecina.

Maciej Zborowski
Skandynawista, rusycysta, przedsiębiorca, bloger, doktor językoznawstwa. Od zawsze przyciągały go tereny północne i wschodnie. Jest nałogowym obserwatorem wydarzeń rozgrywających się po drugiej stronie Bałtyku, miłośnikiem skandynawskiej przyrody i człowiekiem wciąż odkrywającym nowe niuanse nordyckiej psychiki. Jest gdynianinem z urodzenia i wyboru.

Gosia i Szymon Piotrowscy
W Australii byliśmy czterokrotnie nie tylko z powodu jej wielkości. Jesteśmy zafascynowani jej niezwykłymi kolorami, przestrzenią, przyrodą i niespotykanie przyjaznymi ludźmi. To co widzieliśmy może zobaczyć każdy podróżujący po tym kraju. Nie były to wyprawy karkołomne chociaż ostatnia, bezdrożami Zachodniej Australii, momentami przypominała trochę wyprawę ekstremalną. Wkrótce planujemy powrót na ten stary kontynent, bo Australia oferuje za każdym razem coś nowego do odkrycia. Zapraszamy na krótką relację z naszej zeszłorocznej podróży po Zachodniej Australii.
Piotr Dul i Bodek Macal
Wielka majówka w listopadzie, czyli wyprawa rowerowa Reicon Nowa Zelandia 2014. Ponad 20 godzin lotu samolotem… Wszystko po to by zobaczyć jak się jeździ na rowerach… do góry nogami. I w dodatku po drugiej stronie… Piotr Dul i Bodek Macal opowiedzą co można zrobić z drutu nr 8, dlaczego jazda samochodem przypomina pewien dowcip o blondynce, o jaguarach i żyrafach, o pozostałych żyjątkach, o tym gdzie można spotkać najwięcej Chińczyków, o zaletach dokładnego planowania trasy, o gorączce złota, o tym jak trudno zostać w Nowej Zelandii alkoholikiem, no i o uczuciach – radości, smutku, tęsknocie…

Dwóch facetów, 2 rowery, 5 tygodni. Wyspa Południowa Nowej Zelandii. Różnorodność krajobrazów, ośnieżone szczyty, lodowce i plaże oceanu, fiordy i seledynowe jeziora, trud podjazdów i adrenalina zjazdów. Maorysi i osadnicy. Spotkania na szlakach.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/42442/