Po wejściu na stronę PFR (ang. pre filled tax return, czyli wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe) na Portalu Podatkowym www.finanse.mf.gov.pl/pp/wstepnie-wypelnione-zeznanie-podatkowe-pfr :
wybierz, czy rozliczasz PIT-37 czy 38,
w przypadku PIT-37 zdecyduj, czy rozliczasz się samodzielnie czy z małżonkiem,
podaj dane – swoje lub także małżonka (PESEL lub NIP, nazwisko, imię, datę urodzenia i kwotę przychodu uzyskaną w 2015 r.).
Przekonaj się, że kwoty, które zawsze wpisywałeś podczas wypełniania rozliczenia rocznego, już są w PFR. Na przykład w PFR PIT-37 zawiera informacje od płatników (pracodawcy) i organów rentowych, czyli m. in. dochód, pobrane zaliczki czy zapłacone składki – już nie musisz tego przepisywać. Dlatego pozostaje ci tylko uzupełnić dane, np. jeśli korzystasz z ulg podatkowych lub chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na wybraną organizację pożytku publicznego.
Jeśli rozliczasz się z małżonkiem, system automatycznie sumuje poszczególne kwoty. Pozwala to na uniknięcie wielu typowych błędów przy wypełnianiu deklaracji, związanych z przepisywaniem informacji od płatników.
Na koniec sprawdź, czy wszystko się zgadza i wyślij elektronicznego PIT-a do urzędu skarbowego. To najszybszy sposób, aby się rozliczyć, a przy tym oszczędzić czas i pieniądze.
Małgorzata Brzoza
Rzecznik Prasowy
Trzecie Wieloosobowe Stanowisko Komunikacji
Izba Skarbowa w Szczecinie