Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz jako pierwszy zwracał uwagę na brak zabezpieczenia środków dla samorządów województw, które pozwolą na realizację zapisów ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Również pomimo wielokrotnych monitów ze strony marszałków kierowanych do wojewodów, jak i bezpośrednio do ministerstwa, żadne województwo nie otrzymało do tej pory informacji o terminie i zasadach przekazania środków.
– Samorządowi Województwa Zachodniopomorskiego zależy na terminowym i sprawnym realizowaniu rządowego programu „Rodzina 500 plus” na rzecz dzieci, których rodzice pracują lub przebywają poza granicami kraju, stąd decyzja o ogłoszeniu konkursów na pracowników w Biurze Świadczeń Rodzinnych. Aby wywiązać się wobec mieszkańców z zadania, powinniśmy na ten rok mieć w budżecie kwotę 490 000 zł. To niemałe pieniądze, a jako że jest to zadanie zlecone z administracji rządowej, samorząd, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, nie ma możliwości finansowania zadania ze środków własnych – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Ustawa o pomocy państwa w wychowaniu dzieci nakłada na Regionalne Ośrodki Polityki Społecznej nowe obowiązki związane z wydawaniem decyzji dla rodziców pracujących lub przebywających poza granicami kraju i ubiegających się o świadczenie. Za każdym razem sprawy wszystkich tych rodzin muszą trafić do marszałka, który przy pomocy Biura Świadczeń Rodzinnych będzie prowadził postępowanie zakończone wydaniem decyzji administracyjnej, co do możliwości wypłacania przez gminy dodatku wychowawczego „500 plus” (lub też odmowy otrzymania takiego dodatku, gdy podobne świadczenie w takiej lub wyższej wysokości rodzic pobiera za granicą). W przypadku województwa zachodniopomorskiego rzecz może dotyczyć nawet kilkunastu tysięcy rodzin.
Kwota 490 000 zł jest niezbędna do prawidłowej realizacji programu przez Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego. Obsługa świadczeń rodzinnych wymaga stosowania określonego systemu informatycznego, a co za tym idzie – sprzętu komputerowego wyposażonego w specjalistyczne oprogramowanie komputerowe oraz dodatkowej kadry, biegle mówiącej w językach: francuskim, angielskim, i niemieckim. Prawidłowe przygotowanie zadania jest konieczne ze względu na kontakt z danymi wrażliwymi.
Brak decyzji strony rządowej powoduje, że z nowymi pracownikami będą zawierane umowy czasowe, najdłużej do końca roku.
Zachodniopomorski samorząd od lutego 2016 r,. oprócz uwag do projektu ustawy, dwukrotnie zwracał się w sprawie określenia wysokości środków na realizację programu „Rodzina 500 plus” do wojewody, w przygotowaniu jest pismo do ministerstwa. Problem analizuje Konwent Marszałków oraz Związek Województw Rzeczypospolitej.
Ogłoszenie konkursowe:
bip.rbip.wzp.pl/tabela/artykuly/741/747
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego