iswinoujscie.pl • Sobota [19.03.2016, 17:44:14] • Świnoujście

Niemcy zobaczyli całkowicie nowe miasto

Niemcy zobaczyli całkowicie nowe miasto

fot. Andrzej Ryfczyński

Świnoujście jako miasto portowe miało wiele możliwości kontaktu ze światem zachodnim. Choćby poprzez otwarcie przejścia promowego do Szwecji w 1967 roku. Jednak do naszego demokratycznego brata, NRD, nie można było się dostać. Granica była pilnowana i zamknięta na 4 spusty - wspomina Świnoujście sprzed lat znany świnoujski fotograf Andrzej Ryfczyński.

W naszych głowach ciągle jest II wojna światowa, nowe porządki polityczne i nowe granice naszego kraju. Po śmierci Stalina i dojściu Władysława Gomułki do władzy, od października 1956 komuniści nieco poluzowali w swej komunistycznej doktrynie. Można było zakładać prywatne firmy. Pojawiła się możliwość ubezpieczenia się i podejmowania innych ważnych decyzji. Jednak granice kraju były pilnowane jak źrenica oka.

Niemcy zobaczyli całkowicie nowe miasto

fot. Andrzej Ryfczyński

Świnoujście jako miasto portowe miało wiele możliwości kontaktu ze światem zachodnim. Choćby otwarcie przejścia promowego do Szwecji w 1967 roku. Jednak do naszego demokratycznego brata NRD nie można było się dostać. Granica była pilnowana i zamknięta na 4 spusty. Tylko Rosjanie mogli swobodnie przejeżdżać. Ponownie rosło niezadowolenie w narodzie.

Niemcy zobaczyli całkowicie nowe miasto

fot. Andrzej Ryfczyński

Trzeba przyznać, że za Gomułki ciężką pracą Polska dźwigała się z powojennej ruiny. Rozwinięto mocno przemysł, porty, stocznie, kopalnie miedzi, elektrowni i tak można mnożyć. Jednak stopa życiowa była kiepska i kiedy niewymienialna złotówka kolejny raz po wojnie traciła wartość, a żywność podrożała, Gomułka przegrał i nie pomogło jego stwierdzenie, że staniały lokomotywy i szyny kolejowe, a średnio wszystko się zgadzało. Stoczniowcy wyszli na ulicę. Przyszedł Gierek i wiele obiecał. Padło słynne słowo „pomożemy”. Dopiero wtedy partia stwierdziła, że narodowi należy się większa wolność.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/41699/