iswinoujscie.pl • Wtorek [01.03.2016, 17:52:06] • Świnoujście

„Twarze 12 marca 1945“: Pamięci zbombardowania Swinemünde

„Twarze 12 marca 1945“: Pamięci zbombardowania Swinemünde

fot. Kamil Zwierzchowski

W sobotę, 12 marca 2016 o godz. 13.00 nastąpi otwarcie stałej wystawy „Twarze 12 marca 1945“ na Cmentarzu Wojennym i Miejscu Pamięci Golm w Kamminke na Wyspie Uznam. Obecni będą świadkowie nalotu i ich rodziny, którzy przeżyli bombardowanie w końcu II wojny wówczas niemieckiego miasta Swinemünde. Po uroczystym otwarciu wystawy rozpocznie się o godz. 14.00 główna uroczystość 71 rocznicy bombardowania. Główną przemowę wygłosi Wolfgang Wieland, były poseł do Bundestagu oraz członek Federalnego Zarządu Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi oraz pastor Klaus-Peter Weinhold z Ewangelickiej Parafii w Ahlbecku.

Pierwsza uroczystość odbędzie się 11 marca 2016 r. w piątek o godz. 12.00 na Cmentarzu Komunalnym przy ulicy Karsiborskiej (przy Lapidarium) i ma charakter ekumeniczny. Duchową refleksję wygłoszą ks. proboszcz Piotr Superlak z Parafii NMP Gwiazdy Morza ze Świnoujścia oraz pastor Stefan Fricke z parafii kościelnej Zirchow i Morgenitz.

Bombardowania to charakterystyczne doświadczenie przemocy determinujące II wojnę światową. W końcowej fazie wojny w latach 1944/45 alianckie ataki lotnicze na Rzeszę Niemiecką osiągnęły swe apogeum. Podczas ataku na wówczas niemieckie miasto Swinemünde w samo południe 12 marca 1945 samoloty amerykańskie zrzuciły ponad 3000 bomb burzących. Obrazy z tego dnia miały wpływ na dalsze życie ocalałych. Dziś w rybackiej wiosce Kamminke bezpośrednio przy granicy polsko-niemieckiej znajduje się cmentarz wojenny Golm będący pod opieką Niemieckiego Ludowego Związku Opieki nad Grobami Wojennymi Nowa wystawa stała w pawilonie informacyjnym na Cmentarzu Wojennym Golm przedstawia wydarzenia bombardowania Swinemünde z perspektyw różnych ludzi. W centrum uwagi polsko-niemieckiej wystawy są ludzie dotknięci nalotem, których świadectwa i relacje zostały w niej zaprezentowane. Oprócz tego wystawa zwraca uwagę na złożoną historię bombardowań i doświadczeń przemocy II wojny światowej. Niemiecki Ludowy Związek Opieki nad Grobami Wojennymi jest organizacją humanitarną. Działając na zlecenie rządu federalnego Związek ten poświęca się zadaniom mającym na celu odnajdowanie niemieckich grobów wojennych za granicą, jak i ich utrzymanie oraz pielęgnację. W tym zakresie opiekuje się rodzinami ofiar wojennych, jest doradcą zarówno dla firm państwowych, jak i prywatnych, wspiera współpracę międzynarodową na płaszczyźnie opieki nad grobami wojennymi i organizuje spotkania młodych ludzi na cmentarzach wojennych. Otwarty w 2005 r. Ośrodek Edukacji i Spotkań Młodzieży Golm organizuje edukacyjne projekty dla szkół i międzynarodowe spotkania dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/41477/