iswinoujscie.pl • Niedziela [14.02.2016, 17:44:32] • Świnoujście

Zamiast wybudować kanalizację, zakombinowali, jak nie płacić kary?

Zamiast wybudować kanalizację, zakombinowali, jak nie płacić kary?

fot. Sławomir Ryfczyński / archiwum

Mieszkańcy wyspy powinni zgłosić to do prokuratury – napisał w komentarzu na naszym portalu jeden z Czytelników. – Gdy kanalizowały się setki czy tysiące polskich wsi miasto Świnoujście uchwałą Rady Miasta zmniejszyło obszar aglomeracji miejskiej wyłączając z niego m.in. wyspę Karsibór, tak, by nie robić sobie roboty z kanalizowaniem tej wyspy i pozbawić jej Mieszkańców możliwości skorzystania z dopłat za przyłączenie swoich gospodarstw do kanalizacji.

Budowa kanalizacji naszym mieście wywołała poważną dyskusję na naszym portalu.

Gdy kanalizowały się setki czy tysiące polskich wsi miasto Świnoujście uchwałą Rady Miasta XLVII/372/2013 zmniejszyło obszar aglomeracji miejskiej – napisał na forum jeden z naszych Czytelników - wyłączając z niego m.in. wyspę Karsibór, tak, by nie robić sobie roboty z kanalizowaniem tej wyspy i pozbawić jej Mieszkańców możliwości skorzystania z dopłat za przyłączenie swoich gospodarstw do kanalizacji, gdyby istniała, bo na to też UE dawała dopłaty. Przez 4 kadencje Żmurkiewicza dla Mieszkańców nie zrobiono nic w tym temacie. Mieszkańcy wyspy powinni zgłosić to do prokuratury. Program dopłat do kanalizacji obejmował także wsie, nie tylko tereny aglomeracji, a uchwała była podjęta po to, by miasto nie płaciło kary za nieskanalizowany Karsibór. Na wsiach mają kanalizację, a w Karsiborzu szamba. To skandal.

Kolejny komentarz z naszego forum także zwraca uwagę na problem.

W minionych latach Unia przeznaczyła ogromne pieniądze na budowę kanalizacji i oczyszczalni" - pytanie powinno brzmieć - dlaczego miasto nie wykorzystało tych pieniędzy i kto poniósł z tego tytułu karę za niedopełnienie obowiązków służbowych!!?- pyta inny nasz Czytelnik.

- Świnoujście w zdecydowanej większości – w 98 procentach - posiada sieć kanalizacyjną do odbioru nieczystości płynnych - mówi rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Tym niemniej na terenie Gminy funkcjonuje około 250 odbiorców wody, którzy ścieki gromadzą w zbiornikach bezodpływowych czyli popularnych szambach. Są to głównie mieszkańcy sołectwa Karsibór. Koszty inwestycji polegającej na budowie kanalizacji sanitarnej na terenie Karsibóru wstępnie zostały oszacowane na kwotę ponad 12 milionów złotych, co obecnie przekracza możliwości finansowe Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Rzecznik dodaje, że w ramach weryfikacji obszaru aglomeracji, uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego z 4 lutego 2014 roku, sołectwo Karsibór, ze względu na zbyt mały wskaźnik koncentracji, zostało wyłączone z granic aglomeracji.

- Wielkość wskaźnika koncentracji ma podstawowe znaczenie przy ubieganiu się o pozyskanie funduszy unijnych - informuje Robert Karelus. - W związku z powyższym budowa kanalizacji na terenie Karsiboru nie kwalifikuje się do pozyskania środków z tych funduszy. W obecnej sytuacji , mając na uwadze przede wszystkim względy finansowe, zasadna jest realizacja systemu odbioru ścieków opartego na zbiornikach bezodpływowych.

Jak nam przekazał magistrat, takie rozwiązanie uporządkowania gospodarki ściekowej bezpośrednio wypełnia zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego dla tej jednostki obszarowej , który dopuszcza na tym obszarze stosowanie zbiorników bezodpływowych . Opisany sposób uregulowania gospodarki ściekowej jest także zgodny z Dyrektywą 91/271/EWG , która stwierdza że: „ w przypadkach, gdy ustanowienie zbiorczego systemu zbierania nie jest uzasadnione ze względu na nadmierne koszty, należy stosować pojedyncze systemy lub inne właściwe systemy zapewniające ten sam poziom ochrony środowiska”.

- W związku z tym , że mieszkańcy posiadający zbiorniki bezodpływowe ponoszą wielokrotnie większe opłaty za odprowadzane ścieki niż pozostali mieszkańcy Świnoujścia korzystający z kanalizacji miejskiej,Miasto w porozumieniu ze ZWiK wprowadziło w 2014 roku „Program gospodarowania nieczystościami ciekłymi gromadzonymi w zbiornikach bezodpływowych oraz osadami z przydomowych oczyszczalni ścieków na terenie Gminy Miasta Świnoujście” – kontynuuje rzecznik Janusza Żmurkiewicza. -Na tej podstawie każdy właściciel zbiornika bezodpływowego może zawrzeć ze ZWiK umowę cywilnoprawną, w której powierzy jej odbiór nieczystości ciekłych. Odbiór nieczystości ciekłych odbywa się według harmonogramu ,tj. na zasadach analogicznych, jakie obowiązują w przypadku odpadów komunalnych. Cena odbioru ścieków ustalana jest na podstawie ilości dostarczonej wody i stawki jednostkowej za 1 metr sześcienny, ustalanej na dany rok, na poziomie stawki taryfy ZWiK na odbiór ścieków . W efekcie skutkuje to kilkukrotnie niższą kwotą za usługę opróżniania szamba w stosunku do opłat dotychczas ponoszonych z tego tytułu przez mieszkańców, tym bardziej ,że stawki w tym roku nie uległy zmianie w stosunku do roku 2015. Warunkiem uprawniającym do zawarcia umowy na wyżej wskazanych zasadach jest przede wszystkim przedłożenie protokołu z badania szczelności szamba dokonanego przez uprawnioną osobę. Do programu przystąpiła już zdecydowana większość właścicieli posesji,którzy ponoszą opłaty za ścieki w takiej samej wielkości, jak pozostali odbiorcy przyłączeni do kanalizacji miejskiej.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/41152/