iswinoujscie.pl • Poniedziałek [15.02.2016, 08:14:45] • Świnoujście

Prawie tysiąc mieszkańców bez pracy

Prawie tysiąc mieszkańców bez pracy

Autor: fotomek( fot. Fotolia.com )

Największy problem ze znalezieniem pracy w naszym mieście mają osoby bez doświadczenia i kwalifikacji, długotrwale bezrobotne, ludzie powyżej pięćdziesiątki, do 30 roku życia i tacy, którzy mają co najmniej jedno dziecko do szóstego roku życia.

W listopadzie ubiegłego roku bezrobocie rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu wynosiło 6,8% . To oznacza, że oficjalnie mieliśmy 951 bezrobotnych.

- Liczba ta odpowiada najniższemu bezrobociu w Województwie Zachodniopomorskim, w którym średnio bezrobocie wynosiło 13% - informuje Joanna Sokalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu.- Są to najświeższe dane statystyczne dotyczące stopy bezrobocia. Możemy natomiast przekazać najnowsze dane odnośnie liczby bezrobotnych. W grudniu 2015 r. zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Świnoujściu było 967 osób. W grudniu 2014 r. zarejestrowanych było 208 osób więcej, tj. 1175 osób. Cofając się jeszcze o rok wcześniej tj. do roku 2013 gdzie liczba bezrobotnych na koniec grudnia wynosiła 1492 osoby możemy stwierdzić, że liczba bezrobotnych systematycznie spada.

Prawie tysiąc mieszkańców bez pracy

fot. iswinoujscie.pl

Na wykresie, który udostępnił nam PUP, podano liczbę bezrobotnych zarejestrowanych w świnoujskim pośredniaku w przeciągu roku.

- Na podstawie przedstawionej tabeli możemy stwierdzić, że nawet włączając w to sezonowość zatrudnienia, bezrobocie rejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy systematycznie spada – komentuje dyrektor PUP.

Największy problem ze znalezieniem pracy mają osoby bez doświadczenia zawodowego i kwalifikacji zawodowych oraz osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, m.in. osoby długotrwale bezrobotne, osoby powyżej 50 roku życia, do 30 roku życia, osoby posiadające co najmniej jedno dziecko do 6 roku życia.

- Osoby te mają trudności z podjęciem zatrudnienia z kilku powodów, które często wiążą się ze sobą – dodaje Joanna Sokalska. - Najważniejszym z nich jest brak doświadczenia zawodowego wymaganego przez pracodawców. Sytuacja ta dotyczy zarówno osób młodych, dopiero wchodzących na rynek pracy, jak i osób powyżej 50 roku życia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/41104/