iswinoujscie.pl • Wtorek [09.02.2016, 19:39:41] • Świnoujście

Joanna Sokalska: Jeżeli stażysta się wykaże…

Joanna Sokalska: Jeżeli stażysta się wykaże…

fot. Sławomir Ryfczyński

W całej Polsce słychać głosy, że staże dofinansowane przez urzędy pracy zepsuły rynek. Pracodawcy przyzwyczaili się do tanich pracowników - mówią ci, którzy często szukają pracy. Co o tym sądzi Joanna Sokalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu?

- Centrum Aktywizacji Zawodowej w Świnoujściu należy do liderów wśród instytucji doradztwa personalnego na rynku lokalnym - informuje Joanna Sokalska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Świnoujściu. - Od prawie 6 lat zajmujemy się realizacją różnego rodzaju projektów rekrutacyjnych. Aktualnie współpracujemy z ponad 600 pracodawcami. Tylko w 2015 roku przeprowadziliśmy rekrutacje dla ponad 935 stanowisk oraz odbyliśmy ok. 300 spotkań biznesowych, dzięki którym potencjalni pracodawcy mają ułatwiony dostęp do naszych usług.

Aktualnie Powiatowy Urząd Pracy jest na etapie realizacji dwóch projektów współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego. Program Operacyjny Wiedza, Edukacja, Rozwój - POWER ma na celu wsparcie, aktywizację zawodową oraz poprawę sytuacji na rynku pracy osób do 29 roku życia. Z Regionalnego Programu Operacyjnego – RPO, przeznaczono zaś środki na wspieranie projektów zakładających wzrost zatrudnienia oraz rozwój przedsiębiorczości dla osób powyżej 30 roku życia.

- Pomimo iż Powiatowy Urząd Pracy w Świnoujściu jest najmniejszym urzędem w województwie i jednym z najmniejszych w Polsce, cechuje nas szybka reakcja na zmiany zachodzące na lokalnym rynku pracy i potrzeby naszych klientów – zapewnia Joanna Sokalska. - W celu zachęcenia pracodawców do zatrudniania osób będących w szczególnej sytuacji na rynku pracy wymagane jest ich wsparcie w ramach realizowanych przez urząd usług i instrumentów wsparcia, pomoc w dostosowaniu do zmian zachodzących na rynku pracy oraz do wymagań pracodawców, poprzez finansowanie różnorodnych form aktywizacji zawodowej.

Dyrektor dodaje, że istotne znaczenie dla zmniejszenia stopy bezrobocia miało wdrożenie nowych formom wsparcia kierowanych do przedsiębiorców w zakresie pomocy przy tworzeniu nowych miejsc pracy.

Tylko w 2015 roku PUP zorganizował 62 staże i 33 prace interwencyjne oraz wyposażył 55 miejsc pracy, a także udzielił 31 dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej.

- Ponadto realizujemy wszystkie inne formy wsparcia wspomagające osobom bezrobotnym powrócić na rynek pracy, między innymi doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, szkolenia zawodowe i inne elementy wspierające zawarte w katalogu instrumentów rynku pracy – informuje Joanna Sokalska.

W całym kraju ze strony bezrobotnych słychać jednak głosy, że staże dofinansowane przez PUP zepsuły rynek. Pracodawcy przyzwyczaili się bowiem do tanich pracowników . Tak mówią ci, którzy często szukają pracy. Innego zdania jest dyrektor świnoujskiego PUP.

- Jest to jedna z najważniejszych form wsparcia kierowanych do osób młodych i bez doświadczenia zawodowego – uważa Joanna Sokalska. - Uczestnictwo w stażu umożliwia wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej w trakcie nauczania oraz nabycie praktycznych umiejętności do wykonywania danego zawodu – zgodnie z Polską Klasyfikacją Zawodów i Specjalności. Jeżeli stażysta wykaże się zdolnościami adekwatnymi do stanowiska, owocuje to zwykle zawarciem umowy o pracę, dlatego też ta forma wsparcia cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony osób poszukujących pracy jak i pracodawców. Pracodawcy nie chcą zatrudniać niewykwalifikowanych pracowników, a brak doświadczenia zawodowego sprawia, że bezrobotni przechodzą w długotrwałe bezrobocie. Co wpływa na pogorszenie ich samooceny, obniżenie statusu społecznego, a w dalszej konsekwencji na wykluczenie społeczne.

Wysokość stypendium stażowego jest określona w przepisach ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i wynosi 120% zasiłku dla osoby bezrobotnej – na dziś wynosi 1280,26 zł brutto.

- Nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie dotyczące przyszłych zarobków osób uczestniczących w stażach, ponieważ są to indywidualne ustalenia pomiędzy pracodawcą a osobą podejmującą pracę – zastrzega dyrektor PUP.

W 2015 roku PUP rozpoczął realizację 62 staży i bonów stażowych. Najczęściej wykonywane zawody w ramach stażu to m.in.: pracownik biurowy, kosmetyczka, fryzjer, mechanik samochodowy, kelnerka, barman-barista oraz różnego rodzaju asystenci.

- Obecnie realizujemy jeszcze 12 z nich - informuje dyrektor PUP. - Od początku 2016 r. rozpoczęliśmy 4 staże na stanowiskach pracownik biurowy (3 staże) i ogrodnik. Porównując liczbę 62 zorganizowanych staży do liczby 119 stworzonych dzięki naszej pomocy stanowisk pracy (wliczając w to prace interwencyjne, doposażenia miejsca pracy oraz dotacje) można śmiało powiedzieć, że nie jest to duża liczba. Należy pamiętać, że staż wykonywany jest tyko przez okres maksymalnie 6 miesięcy i pracodawca po tym okresie zatrudnia osoby wykonujące staż na okres minimum 3 miesięcy.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/41101/