iswinoujscie.pl • Czwartek [14.01.2016, 00:47:21] • Świnoujście

Robert Karelus: Pierwsze domki dla kotów wykonane przez uczniów ZSM, zostaną postawione przy ulicy Bałtyckiej

Robert Karelus: Pierwsze domki dla kotów wykonane przez uczniów ZSM, zostaną postawione przy ulicy Bałtyckiej

fot. Czytelnik

Jeden z naszych Czytelników, zapytał o "architektoniczne atrakcje" - czyli prowizoryczne domki dla kotów w lesie przy ulicy Bałtyckiej. Jak określił to nasz Czytelnik, są to "kocie slumsy". Na list Czytelnika, odpowiedział nam rzecznik prezydenta miasta. - Sprawa stojących w lasku przy ulicy Bałtyckiej prowizorycznych schronień dla kotów wolno żyjących jest znana i monitorowana przez pracowników Urzędu Miasta Świnoujście. Ze względu na porę roku oraz panujące warunki atmosferyczne, raczej niehumanitarnym byłoby zlikwidowanie tych domków. Są one wykonane ze styropianu i przykryte folią zabezpieczającą je przed opadami śniegu i deszczu. Wcześniej społeczni opiekunowie postawili tam, własnym kosztem nowe budki, które zostały ukradzione - informuje Robert Karelus.

Odpowiedzi odnośnie kocich slumsów, udzielił Robert Karelus.

Pod koniec ubiegłego roku, miasto za kwotę niemal 2.200 złotych kupiło materiał na nowe, estetyczne budki, których wykonanie, nieodpłatnie w ramach warsztatów, zadeklarowali pracownicy i uczniowie Zespołu Szkół Morsk. Pierwsze domki, które powstaną w ZSM, zostaną ustawione w miejsce obecnych przy ulicy Bałtyckiej.

Aktualnie w mieście działa 57 społecznych opiekunów kotów wolno żyjących. Wszyscy współpracują z miastem. Każdy opiekun, który zgłosił chęć udziału w programie opieki nad wolno żyjącymi kotami, otrzymał identyfikator uprawniający go odbioru darmowej karmy, bezpłatnej opieki weterynaryjnej oraz przeprowadzania zabiegów kastracji i sterylizacji. Koszty tego pokrywa miasto.

Ponadto zadania gminy w zakresie pomocy opiekunom kotów wolno żyjących realizowane są za pośrednictwem Schroniska dla bezdomnych zwierząt, które angażuje się nie tylko w akcje edukacyjne, ale również w wyłapywanie i przekazywanie zwierząt na zabiegi sterylizacji oraz kastracji, a po przeprowadzonym zabiegu zapewnia na terenie schroniska miejsce, w którym przebiega rehabilitacja zwierzęcia. Związane z tym koszty placówka pokrywa w ramach dotacji, jaka otrzymuje z miasta w wysokości około 23 tys. złotych miesięcznie.

W budżecie miasta na 2016 rok zagwarantowano 47 tys. złotych na świadczenie usług weterynaryjnych w postaci kastracji/sterylizacji, całodobowej opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń losowych z udziałem zwierząt oraz udzielania pomocy kotom wolno żyjącym, a także na zakup karmy dla kotów wolno żyjących.

W ubiegłym roku zakupiono 1242 kg karmy o łącznej wartości ponad 6 tys. zł. Dla wsparcia działań Schroniska dla bezdomnych zwierząt w zakresie pomocy opiekunom kotów wolno żyjącym w rehabilitacji tych zwierząt po zabiegach sterylizacji lub kastracji, miasto kupiło pięć klatek za niema 1.100 złotych. Wszystkie zostały przekazane prowadzącym schronisko. Ponadto, podobnie jak w bieżącym roku, w ramach porozumień zawartych z gabinetami weterynaryjnymi, miasto ponosiło koszty usług weterynaryjnych wykonywanych na rzecz kotów wolno żyjących. W budżecie miasta zabezpieczono na ten cel 35 tys. złotych.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/40761/