iswinoujscie.pl • Środa [09.12.2015, 18:15:26] • Świnoujście

Czytelnik: Czy mieszkańcy Świnoujścia wiedzą co robić na wypadek awarii gazoportu? Gdzie mamy się ewakuować?

Czytelnik: Czy mieszkańcy Świnoujścia wiedzą co robić na wypadek awarii gazoportu? Gdzie mamy się ewakuować?

wizualizacja( fot. Kamil Zwierzchowski )

Co mieszkańcy Świnoujścia mają zrobić w razie niepowodzenia przeładunku gazu LNG? - z takim pytaniem zwrócił się do nas Czytelnik. Świnoujścianin twierdzi, że nie wie w jaki sposób ma się zachować gdy coś pójdzie nie tak, a bezpieczeństwo mieszkańców będzie zagrożone. Nie chce on oczywiście wywoływać przysłowiowego wilka z lasu ani siać paniki, ale zastanawia się czy spółka Polskie LNG bierze pod uwagę czarny scenariusz. - Co wtedy? Czy ktoś w ogóle rozważa taki wariant?- pyta Czytelnik.

- Brakuje jakichkolwiek informacji na temat ewentualnej drogi ewakuacyjnej w razie niepowodzenia podczas przeładunku gazu LNG. Podejrzewam że mieszkańcy, tak samo jak ja, nie mają pojęcia co zrobić w sytuacji zagrożenia. Jaka jest procedura ewakuacyjna? Nie chcę siać paniki, ale w artykułach oprócz pięknie przedstawionej inwestycji, brak jest podstawowej kwestii, jaką jest bezpieczeństwo mieszkańców i plan ewakuacyjny. W sytuacji braku informacji na ten temat, nie możemy czuć się w pełni bezpieczni - mówi Czytelnik.

Czy obawy Czytelnika są zasadne?

Pytania w tej sprawie skierowaliśmy do rzecznika spółki Polskie LNG - Macieja Mazura, wydziału kryzysowego Urzędu Miasta oraz rzecznika prezydenta miasta. Rzecznik spółki Polskie LNG w telefonicznej rozmowie zapewniał nas, że mieszkańcy Świnoujścia są całkowicie bezpieczni i nie mają powodów do obaw.

- Mieszkańcy są całkowicie bezpieczni. Żadnych powodów do niepokojów nie ma. Niezależne podmioty sprawdzały tą instalację od samego początku realizacji tej inwestycji. Jest już przetestowana na różne sposoby. Była testowana azotem, który schłodził instalację. To nam pozwoliło mieć pewność, że gaz w formie ciekłej w temperaturze – 160 stopni zostanie wtłoczony ze statku do instalacji w sposób całkowicie bezpieczny i kontrolowany, a cały proces się powiedzie - mówi rzecznik spółki Polskie LNG Maciej Mazur.

Metanowiec Al Nuaman, który zbliża się do Świnoujścia dostarczy nam ponad 200 tysięcy metrów sześciennych skroplonego paliwa. Co w sytuacji gdy pojawią się problemy przy przeładunku gazu? Jak wtedy mają zareagować mieszkańcy?

Maciej Mazur zwraca uwagę na stałą współpracę spółki Polskie LNG oraz firmy Qatar Gas.

- Sam nasz dostawca, który jest największym dostawcą gazu na świecie nie wysłałby statku, gdyby pojawił się jakikolwiek znak zapytania, przy choćby najmniejszej części instalacji. Przedstawiciele Qatar Gas  instalację w Świnoujściu sprawdzali na bieżąco. Dodatkowo przed wysłaniem statku musieli wydać specjalny dokument, na podstawie którego Al Nuaman wypłynął. Poprzez współpracę z Qatar Gas mamy dodatkowe zabezpieczenie oraz pewność, że całość przebiegnie bez żadnych zakłóceń- dodaje rzecznik spółki Polskie LNG Maciej Mazur.

Przedstawiciel spółki LNG twierdzi, że mieszkańcy Świnoujścia nie odczują ewentualnych problemów metanowca. Rozładunek ma potrwać nawet 12 dni.

- Gdyby jednak pojawiły się jakiekolwiek problemy, z samym statkiem czy wtłoczeniem gazu do sieci, to nie ma to żadnego wpływu na mieszkańców. Statek w świnoujskim porcie będzie stał do 2 tygodni, a same rozładowanie będzie trwało 12 dni. Środki bezpieczeństwa już od samego początku były na najwyższym poziomie. Teraz ten poziom jest jeszcze wyższy. Części, które są objęte oddziaływaniem skroplonego gazu ziemnego są zabezpieczone specjalnymi strefami. Są tam zachowane szczególne względy bezpieczeństwa. Oprócz tego jesteśmy w bieżącym kontakcie ze wszystkimi służbami, które mogą być pomocne w sytuacjach awaryjnych, bądź kryzysowych. Jesteśmy w kontakcie z Państwową Strażą Pożarną , policją i wydziałem kryzysowym Urzędu
Miasta. Działamy tutaj w jednym celu, aby wszystko odbyło się właściwie, a co najważniejsze w bezpieczny sposób- podsumował rzecznik spółki Polskie LNG Maciej Mazur.

W rozmowie telefonicznej z dziennikarzami portalu iswinoujscie.pl, minister energetyki Krzysztof Tchórzewski stwierdził, że nie ma żadnego zagrożenia dla mieszkańców, a zbiorniki będą powoli napełniane.

W środę, prezydent Janusz Żmurkiewicz spotkał się z przedstawicielami Polskiego LNG oraz służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego.

- W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Miejskiego Zespołu Reagowania Kryzysowego, podczas którego prezydent miasta wysłuchał przedstawicieli Polskiego LNG oraz służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa publicznego, w związku z przypłynięciem do Świnoujścia pierwszego metanowca. Prezydent został zapewniony, że wszystkie procedury, obejmujące różne warianty zdarzeń w tym dniu, zostały wdrożone. Nad wszystkim czuwa specjalnie powołany sztab, który będzie funkcjonował w tym okresie w naszym mieście- mówi rzecznik prezydenta miasta Robert Karelus.

Czy Wy, mieszkańcy Świnoujścia, wiecie jak postępować w sytuacji kryzysowej, związanej z terminalem LNG?

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/40314/