iswinoujscie.pl • Wtorek [22.12.2015, 08:23:13] • Świnoujście

Nauczyciele zarobili więcej

Nauczyciele zarobili więcej

Autor: Burlingham( fot. Fotolia.com )

Około 75 procent budżetu oświatowego Świnoujścia stanowią… wynagrodzenia. W świnoujskich szkołach publicznych zatrudnionych jest dziś 911 pracowników, w tym 604 nauczycieli.

59,6 mln złotych wynosi w tym roku budżet na oświatę w naszym mieście. Z tego 34 mln to subwencja rządowa, pozostałą kwotę pokrywa miasto ze swojego budżetu.

- Około 75 proc. budżetu na oświatę stanowią wynagrodzenia – przyznaje rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Uzależnione są one od kilku czynników, z których najważniejszymi są: indywidualny stopień awansu zawodowego, dodatek za wysługę lat, dodatek motywacyjny, dodatek funkcyjny i liczba godzin ponadwymiarowych.

Zapytaliśmy o tegoroczne podwyżki w oświacie.

- Podwyżki pracowników pedagogicznych wynikają z zapisów Karty Nauczyciela oraz kwot bazowych określanych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy w ustawie budżetowej - mówi Robert Karelus.- W sytuacji, gdy średnie wynagrodzenie nauczycieli jest niższe niż wynikające z zapisów ustawy, gmina wypłaca tzw. dodatek uzupełniający.

W roku szkolnym 2014/15 średnia wysokość uposażenia nauczycieli, w związku z podniesieniem kwoty bazowej wzrosła i wynosi:

Nauczyciel stażysta – 2 761,59 zł –wzrost o 44 zł

Nauczyciel kontraktowy 3254,62 –wzrost o 238,10 zł

Nauczyciel mianowany 3 913,33 wzrost o 104,35 zł

Nauczyciel dyplomowany 5000,37 zł –wzrost 94,37 zł

- Jeżeli chodzi o pracowników administracyjnych i obsługi –ich uposażenia leżą w gestii dyrekcji szkół - dodaje rzecznik.- Znaczącą podwyżkę ta grupa zawodowa otrzymała w ramach środków pochodzących z budżetu miasta w 2013 roku, średnio o 100 złotych.

Rzecznik twierdzi, że trudno jest jednoznacznie określić, która szkoła generuje najwięcej środków.

- Uzależnione jest to nie tylko od stopnia inwestycji realizowanych w placówkach, ale także od ilości uczniów i nauczycieli, profilu szkoły, ilości orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego i nauczania indywidualnego – mówi Robert Karelus. - Chociażby z tych względów największa liczba środków przeznaczana jest na Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy oraz Zespół Szkół Publicznych z Oddziałami Integracyjnymi.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/40306/