iswinoujscie.pl • Czwartek [26.11.2015, 08:03:02] • Świnoujście

Nowa rodzina to czasem jedyna szansa

Nowa rodzina to czasem jedyna szansa

fot. Richard Villalon

Czasami rodzice biologiczni przedkładają inne kwestie nad dobro ich dziecka – przyznaje Gabriela Poniedziałek-Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. Z tego powodu aż 81 dzieci z naszego miasta nie mieszka z rodzicami. I mają lepiej.

Z powodu braku właściwej opieki rodziców nad dziećmi Sąd Rodzinny umieszcza dzieci w rodzinnej lub instytucjonalnej pieczy zastępczej. Jak informuje Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Świnoujściu w rodzinach zastępczych w naszym mieście jest dziś aż 81 dzieci, z tego 44 - w spokrewnionych, 23 - w niezawodowych i 8 dzieci - w rodzinach zastępczych zawodowych. 6 dzieci przebywa w rodzinnym domu dziecka funkcjonującym w naszym mieście. Jedno dziecko trafiło zaś do rodzinnego domu dziecka w Płocku.

W instytucjonalnej pieczy zastępczej obecnie przebywa 21 dzieci, w tym 16 w Wielofunkcyjnej Placówce Opiekuńczo – Wychowawczej w Świnoujściu, 3 dzieci w Lubinie, 1 dziecko w Policach oraz 1 dziecko w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej, koszty utrzymania dzieci w pieczy zastępczej ponosi powiat właściwy ze względu na miejsce zamieszkania dziecka przed umieszczeniem go po raz pierwszy w pieczy zastępczej.

Z rejestru umów zawieranych przez miasto wynika, że w czerwcu nasze miasto zapłaciła miastu Gdańsk ponad 6 591 zł za utrzymanie dziecka w Pogotowiu Opiekuńczym w Gdańsku. W sierpniu na mocy porozumienia dotyczącego pobytu dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Gdańsku (Dom Integracyjno-Rodzinny ) zawarto kolejną umowę na kwotę 25 tysięcy złotych.

- Dziecko, które obecnie przebywa w Domu Dziecka w Gdańsku, wcześniej przebywało w spokrewnionej rodzinie zastępczej w tym mieście – wyjaśnia zapytana o dużą odległość placówki od Świnoujścia Gabriela Poniedziałek – Petruk, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Świnoujściu. – Tam przez ostanie lata było jego centrum życiowe. Zatem, zgodnie z postanowieniem Sądu Rodzinnego właściwym było umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo – wychowawczej w Gdańsku.

Do rodzin zastępczych dzieci trafiają na mocy postanowień Sądu Rodzinnego.

Dyrektor MOPR przyznaje, że jest to najczęściej konsekwencja nieprawidłowego - zagrażającego bezpieczeństwu i zdrowiu małoletnich – sprawowania opieki przez rodziców biologicznych.

- O powrocie dziecka do rodziny biologicznej decyduje Sąd Rodzinny – informuje Gabriela Poniedziałek -Petruk. – W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Świnoujściu są zatrudnieni asystenci rodziny wspierający rodziny biologiczne, w których występuje problem opiekuńczo - wychowawczy, we właściwym pełnieniu ról rodzicielskich. Niestety czasami rodzice biologiczni przedkładają inne kwestie nad dobro ich dziecka czy dzieci (alkohol, brak chęci podjęcia pracy, przestępczość itp.). W takich sytuacjach Sąd podejmuje trudne decyzje dotyczące ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej i zabezpieczenia życia i zdrowia dziecka w pieczy zastępczej. Oczywistym jest, iż korzystniejsze jest umieszczanie dzieci w rodzinnej pieczy zastępczej, niż w placówce opiekuńczo - wychowawczej i to nie tylko ze względów finansowych, ale przede wszystkim dla dobra dziecka. Rodzina zastępcza daje dziecku miłość, poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji. Wzrastanie w rodzinie jest najlepszym sposobem uczenia się siebie, otoczenia, relacji z innymi, odpowiedzialności i ponoszenia konsekwencji za swoje czyny.

Od listopada 2011r. w naszym mieście funkcjonuje Wielofunkcyjna Placówka Opiekuńczo - Wychowawcza przy ul. Piastowskiej 55.

- Na zapewnienie właściwej opieki dzieciom jej pozbawionym, Miasto Świnoujście zapewnia co roku środki w swoim budżecie – dodaje dyrektor MOPR.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/40052/