iswinoujscie.pl • Niedziela [22.11.2015, 09:50:10] • Świnoujście

Z karaluchami do sądu?

Z karaluchami do sądu?

fot. Czytelnik

W sprawie karaluchów w budynku przy ul. Barlickiego 14 wypowiedział się sanepid. Za stan sanitarno-higieniczny części wspólnych odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa "Przymorze" I tylko ona może wystąpić na drogę sądową przeciwko mieszkańcom zaniedbanych lokali.

Karaluchy to nieunikniony widok dla osób przechodzących przez klatkę schodową – pisał o bloku przy ul. Barlickiego 14 nasz Czytelnik. - Nasze mieszkanie jest schludne, czyste i zadbane, nigdy byśmy nie pomyśleli, że spotka nas takie coś. Inni mieszkańcy bloku również narzekają na te insekty jak i również inne. Z tego , co się dowiedzieliśmy, nie każdy mieszkaniec chciał przeprowadzić dezynsekcję, oraz mamy informację o dwóch ''bombach'' - mieszkaniach kompletnie zainfekowanych tym okropieństwem, przez co my - sąsiedzi cierpimy. Nie ma możliwości , by to nie trafiło do naszych mieszkań, za które płaci się niemałe pieniądze. Pani prezes spółdzielni ''Przymorze'' zapewnia, że na klatce była robiona dezynsekcja, lecz karaluchy nadal się pojawiają i jest ich co raz więcej. Jako mieszkańcy jesteśmy zobowiązani do samodzielnego poradzenia sobie z tą sytuacją , jednakże to mało skutkuje - przeprowadzaliśmy dezynsekcję kilka miesięcy temu, ale sami sobie z tym nie poradzimy.

Zapytaliśmy Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Świnoujściu, jak mieszkańcy bloku mogą sobie poradzić z tym problemem.

Do zakresu działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy kontrola przestrzegania przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne w szczególności dotyczących utrzymania należytego stanu higienicznego nieruchomości, zakładów pracy, instytucji, obiektów i użyteczności publicznej, co jest zgodne z art. 4 ust, 1 pkt. 2 ustawy z dnia 14 marca 1985r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (tj. Dz. U. z 2015r. poz. 1412) – czytamy w przesłanym nam piśmie. - Zgodnie z powyższym budynki mieszkalne podlegają nadzorowi wyłącznie w ich częściach wspólnych tj.: klatki schodowe. piwnice, pomieszczenia pralni. suszarni itp. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie posiada umocowania prawnego do przeprowadzenia czynności kontrolnych w mieszkaniach prywatnych.

Czy to oznacza, że w tej sprawie nie można nic zrobić?

W myśl art. 22 ust. I pkt. 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tj. Dz. U. z 2013r., poz. 947 z późn. zm.) właściciel posiadacz lub zarządzający nieruchomością zobowiązany jest do utrzymywania jej w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym, w szczególności: zwalczania gryzoni, insektów i szkodników – informują pracownicy Sekcji Higieny Komunalnej Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Świnoujściu. - W omawianym przypadku za stan sanitarno-higieniczny części wspólnych budynku mieszkalnego przy ul. Barlickiego 14 w Świnoujściu odpowiada Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko - Własnościowa "Przymorze" .Jednocześnie jest to jedyna instytucją mogącą wystąpić na drogę sądową przeciwko mieszkańcom zaniedbanych lokali, w celu uzyskania wyroku nakazującego doprowadzenie mieszkań do właściwego stanu sanitarno-higienicznego.

Czekamy jeszcze, co w tej sprawie ma do powiedzenia sama spółdzielnia.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/39957/