iswinoujscie.pl • Poniedziałek [16.11.2015, 08:07:08] • Świnoujście

Pytamy, czego uczą naszą młodzież

Pytamy, czego uczą naszą młodzież

fot. Andrzej Ryfczyński

Dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy miasto ma możliwość przygotowania prowadzonego przez siebie szkolnictwa zawodowego do aktualnych potrzeb pracodawców – twierdzi Robert Karelus, rzecznik prezydenta. Zapytaliśmy, czy nasze szkoły zawodowe uczą praktycznych zawodów czy produkują bezrobotnych.

Miasto Świnoujście jest organem prowadzącym dwóch zespołów szkół ponadgimnazjalnych, kształcących uczniów w konkretnych zawodach. Pierwsza ze szkół to Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ulicy Gdyńskiej. Są w nim: Technikum Hotelarstwa, Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych oraz Technikum Ekonomiczne. Nauka trwa 4 lata. Obecnie zawodu uczy się tu 252 uczniów. Jest też Zespół Szkół Morskich przy ulicy Sołtana 2.W skład ZSM wchodzą 4-letnie Technikum Morskiej oraz 3- letnia Zasadnicza Szkoła Zawodowa. Technikum kształci w kierunkach: nawigator morski, mechanik okrętowy, logistyk, informatyk oraz technik analityk. Natomiast ZSZ w kierunkach: mechanik-monter maszyn i urządzeń oraz mechanik pojazdów samochodowych. Obecnie w Zespole Szkół Morskich zawodu uczy się 281 uczniów.

- Sytuację na rynku pracy na bieżąco monitoruje Powiatowy Urząd Pracy – zapewnia rzecznik prezydenta Robert Karelus. - Dzięki współpracy z PUP Miasto ma możliwość przygotowania prowadzonego przez siebie szkolnictwa zawodowego do aktualnych potrzeb pracodawców. Najlepszym tego przykładem są przekształcenia i dostosowywanie kierunków kształcenia do potrzeb rynku, jakie przeszła szkoła przy ulicy Gdyńskiej.

Oprócz tego na terenie miasta działają placówki szkoleniowe, kształcące w konkretnych zawodach, które nie prowadzone przez miasto. Są to Centrum Kształcenia Zawodowego, który podlega Zakładowi Doskonalenia Zawodowego w Szczecinie oraz Zespół Szkół Wojewódzkiego Zespołu Doskonalenia Zawodowego. Jest też Zachodniopomorskie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ulicy Grodzkiej, którego organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.

Zobaczmy teraz, czego można się nauczyć w wymienionym wcześniej Centrum Edukacji Zawodowej i Turystyki przy ulicy Gdyńskiej.

W Technikum Hotelarstwa program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach. Oprócz tego są przedmioty zawodowe, typowe dla profilu kształcenia, w tym dwa języki obce, język niemiecki i język angielski (w małych grupach językowych).

- W trakcie cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijane: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, poczucie estetyki, kultura osobista, umiejętność poprawnego wysławiania się i prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, elementy psychologii interesanta, kultura obsługi interesanta, zasady savoir vivre, biegłe posługiwanie się dwoma językami obcymi (znajomość słownictwa zawodowego w tych językach), znajomość strategicznego badania rynku, przewidywania popytu i jakości usług, znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń elektronicznych stosowanych w hotelarstwie – wylicza rzecznik prezydenta Robert Karelus. - W cyklu kształcenia ujęte są praktyki zawodowe, które poszerzają, utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole.

Jak podaje świnoujski magistrat, absolwenci technikum mogą być zatrudnieni we wszelkiego rodzaju zakładach hotelarskich, w przedsiębiorstwach żeglugowych, lotniczych, turystycznych, uzdrowiskowych oraz w administracji państwowej zajmującej się usługami hotelarskimi. Szkoła przygotowuje również do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej w hotelarstwie. Technikum przygotowuje absolwentów do podjęcia studiów z zakresu hotelarstwa oraz innych, wybranych przez absolwenta kierunków studiów ze względu na moduł kształcenia ogólnego.

- Dla właściwie rozumianego przemysłu turystycznego w kraju i w naszym regionie istotne znaczenie ma nowoczesne kształcenie kadr dla potrzeb turystyki – dodaje rzecznik.

Nauka w technikum kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem z przygotowania zawodowego.

W Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach, przedmioty zawodowe typowe dla profilu kształcenia. W trakcie całego cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijanie: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, poczucie estetyki, kultura osobista, umiejętność poprawnego wysławiania się i prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, elementy psychologii konsumenta, umiejętność obsługiwania konsumentów z wykorzystaniem różnych form i technik, zasady savoir vivre, znajomość strategicznego badania rynku, przewidywania popytu i jakości usług, znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń stosowanych w pracowniach gastronomicznych – podaje Urząd Miasta. – W cyklu kształcenia ujęte są zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe, które poszerzają, utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole.

Co można robić po takiej szkole? Absolwenci mogą być zatrudnieni w zakładach żywienia zbiorowego (stołówki, restauracje, bary itp.), instytucjach zajmujących się obrotem żywnością, służbie zdrowia (sanatoria, żłobki, służby sanitarno-epidemiologiczne, szpitale), organizacjach ochrony konsumenta, instytucjach zajmujących się upowszechnianiem wiedzy o żywieniu i żywności (domy opieki społecznej, domy dziecka, internaty, akademiki, hotele, pensjonaty, itp.). Szkoła przygotowuje również do prowadzenia własnej działalności gospodarczej w zakresie usług gastronomicznych, hotelarskich, agroturystyki itp.

- Technik żywienia i usług gastronomicznych jest zawodem szerokoprofilowym umożliwiającym specjalizację w końcowym etapie kształcenia szkolnego. Specjalizacja wynika z dostosowania kształcenia do potrzeb regionalnego rynku pracy i zainteresowań ucznia – zapewnia Robert Karelus.

W Technikum Ekonomicznym program nauczania obejmuje przedmioty ogólnokształcące takie jak w liceach oraz przedmioty zawodowe, typowe dla profilu kształcenia, w tym dwa języki obce - język angielski i niemiecki (w małych grupach językowych). W trakcie całego cyklu kształcenia zawodowego będą rozwijane: samodzielność, pracowitość, refleks, podzielność uwagi, komunikatywność, uczciwość, rzetelność, dokładność, odpowiedzialność i systematyczność w działaniu, kultura osobista, zasady savoir vivre, poczucie estetyki, umiejętność poprawnego wysławiania się, prowadzenia rozmowy oraz nawiązywania kontaktów, umiejętność współpracy i współdziałania w zespole, umiejętność samodzielnego wykonywania czynności związanych z organizacją i przygotowaniem typowych procesów gospodarczych zachodzących w firmie, umiejętność wykonywania prac biurowych, umiejętność prowadzenia prac związanych z badaniem rynku, planowaniem, sprawozdawczością oraz polityką zatrudnienia i wynagrodzeniami, umiejętność prowadzenia księgowości i zajmowania się gospodarką finansową w firmie, biegłe posługiwanie się dwoma językami obcymi (znajomość słownictwa zawodowego w tych językach), znajomość informatyki i obsługi komputera oraz nowoczesnych urządzeń elektronicznych wykorzystywanych w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W cyklu kształcenia ujęte są praktyki zawodowe, które poszerzają utrwalają i sprawdzają wiadomości i umiejętności zdobyte w szkole. W zawodzie tym przewiduje się możliwość specjalizacji, realizowanej w ramach zajęć specjalizacyjnych w zakresie rachunkowości, finansów, ubezpieczeń i podatków.

Absolwenci technikum mogą być zatrudnieni na wszystkich stanowiskach pracy w małych podmiotach gospodarczych, jak również na innych stanowiskach, na których potrzebna jest podstawowa wiedza i umiejętności z zakresu finansów, rachunkowości, organizacji pracy biurowej i zarządzania firmą. Szkoła przygotowuje absolwenta nie tylko do wykonywania typowych dla tego zawodu zadań, lecz także podjęcia działalności gospodarczej na własny rachunek.

- Technikum przygotowuje absolwentów do podjęcia studiów z zakresu ekonomii lub innych wybranych kierunków studiów ze względu na moduł kształcenia ogólnego – mówi rzecznik.- W warunkach gospodarki rynkowej istotne znaczenie ma nowoczesne kształcenie kadr przygotowanych do prowadzenia działalności gospodarczej.

Nauka w technikum kończy się egzaminem maturalnym oraz egzaminem z przygotowania zawodowego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/39762/