iswinoujscie.pl • Poniedziałek [09.11.2015, 08:11:46] • Świnoujście

Leszek Miller nie został zaproszony

Leszek Miller nie został zaproszony

fot. Kamil Zwierzchowski

Leszek Miller nie został zaproszony na nadanie Honorowego Obywatelstwa, podczas uroczystej Sesji Rady Miasta z okazji 70-lecia Polskiego Świnoujścia. A szkoda, bo ten były członek Biura Politycznego KC PZPR, kojarzony z ostatnimi klęskami lewicy. Byłby najlepszym symbolem dla listy byłych działaczy partyjnych z Gomułką i Bierutem na czele, obdarowanych honorowym obywatelstwem Świnoujścia. Szkoda tylko że wśród niedawno nominowanego kolektywu znalazło się chyba w charakterze listka figowego kilkoro odmiennych postaci. I szkoda że wielu naprawdę ważnych osób dla historii miasta, świadomie lub nie, pominięto.

Przyznawanie tytułów honorowego obywatelstwa jest stosunkowo nowym pomysłem, dopiero pod koniec XIX i na początku XX wieku w Europie zaczęto tym tytułem obdarzać poszczególne osoby, najczęściej byli to zasłużeni dla miast i regionów politycy, arystokraci lub dowódcy wojskowi. Powody takich decyzji przeważnie były merkantylne świadcząc o silnym wpływie polityki na decyzje honorujące określone osoby. I tak z perspektywy historii są oceniane listy wypełnione zasłużonymi obywatelami. Jako świadectwo panującego w danym momencie systemu politycznego, czego przykładem honorowe obywatelstwo dla Kanclerza III Rzeszy Adolfa Hitlera przyznane przez rajców Świnoujskich w latach trzydziestych. czy obywatelstwa dla komunistycznych przywódców w latach powojennych. Nadchodzące uroczystości, również są taką dziejową oznaką, powolnego końca obecności, byłych partyjnych pupili i pieszczochów jedynego słusznego systemu, zegar biologii jest nieubłagany. A historycy i tak z perspektywy czasu ocenią takie wydarzenia według odmiennych kryteriów.

Z urzędu otrzymaliśmy taka informację dotyczącą nadchodzącej uroczystości:
- „11 listopada obchodzone będzie Święto Niepodległości. W naszym mieście uroczystości będą połączone z obchodami 70-lecia Polskiego Świnoujścia. Obchody rozpoczną się uroczystą Mszą Święta za Ojczyznę i mieszkańców Świnoujścia z okazji Narodowego Święta Niepodległości i 70- lecia Polskiego Świnoujścia. Kolejnym punktem obchodów są uroczystości przed Pomnikiem Bohaterom Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej na placu Słowiańskim.
O godzinie 12.30 w sali teatralnej Miejskiego Domu Kultury przy ulicy Matejki rozpocznie się. W tej trakcie wręczone zostaną, które zostały przyznane uchwałą Rady Miasta Świnoujście oraz pamiątkowe medale Pionierom Polskiego Świnoujścia.
Na uroczystości zaproszeni zostali byli wszyscy byli prezydenci miasta oraz przewodniczący Rady Miasta, począwszy od 1990 roku, mieszkańcy, którzy jako pionierzy przybyli do miasta w latach 1945-50, a także byli i obecni radni wszystkich kadencji, przedstawicieli służb mundurowych, świnoujskie duchowieństwo, arcybiskup metropolita szczecińsko – kamieński Andrzej Dzięga, przedstawiciele świnoujskich instytucji, firm i przedsiębiorstw, związków kombatanckich i organizacji pozarządowych działających na terenie miasta, przedstawiciele świnoujskich ogrodów działkowych, przedstawiciele władz niemieckich ze starostą powiatu i burmistrzem gminy Heringsdorf na czele, Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego z Marszałkiem Olgierdem Geblewiczem na czele, Zarząd Sejmiku Zachodniopomorskiego, Wojewoda Zachodniopomorski Marek Tałasiewicz, członkowie byłych Zarządów Miasta Świnoujście, byli posłowie pochodzący ze Świnoujścia, przedstawiciele placówek oświatowych działających w naszym mieście i inne osoby, które były lub są związane z naszym miastem i miały bezpośredni wpływ na jego rozwój. Wśród zaproszonych gości nie ma natomiast liderów poszczególnych partii politycznych działających w naszym kraju i nigdy nie było takich planów.” - Hanna Lachowska Inspektor Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych” w Urząd Miasta Świnoujście.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/39756/