iswinoujscie.pl • Niedziela [25.10.2015, 07:15:14] • Świnoujście

Świnoujski pisarz nie zwalnia tempa!

Świnoujski pisarz nie zwalnia tempa!

fot. Sławomir Ryfczyński

Jeszcze nie do wszystkich księgarń dotarła ostatnia publikacja Jarosława Molendy „Zakazana historia odkrycia Ameryki”, a świnoujski pisarz już prezentuje kolejną: „Rośliny, które udomowiły człowieka”. To dwudziesta książka, jaką napisał – w dziejach naszego miasta długo by szukać autora o podobnym dorobku. Nie ma sobie za to równych, jeśli chodzi o różnorodność tematyki, jaką się zajmuje.

Autor „Roślin, które udomowiły człowieka”, Jarosław Molenda – pisarz, dziennikarz, podróżnik – tym razem zabiera nas na wyprawę, której celem jest dotarcie tam, gdzie żyją ludzie praktycznie uzależnieni od jednego gatunku rośliny. Każdy rozdział jego książki to opowieść o konkretnych przedstawicielach flory i związanych z nimi legendach, a także przyziemnych troskach ich „opiekunów”.

Świnoujski pisarz nie zwalnia tempa!

fot. Jarosław Molenda

– Ta książka powinna szczególnie spodobać się paniom – mówi świnoujścianin – gdyż akurat tak się złożyło, że zjeździłem pół świata, by odwiedzić plantacje, gdzie uprawia się rośliny wykorzystywane choćby w przemyśle kosmetycznym. Podobnie jak w moich poprzednich książkach o tej tematyce („Rośliny, które zmieniły świat” i „Historia roślin jadalnych”), nie zabraknie informacji na temat medycznych właściwości „bohaterów” moich opowieści. Całość jest naprawdę bogato ilustrowana, ponieważ w tekst zostało wkomponowanych ponad 200 kolorowych fotografii z moich podróży, co znakomicie ułatwia i uprzyjemnia lekturę. To chyba najładniej wydana moja książka, a przynajmniej najlepsza o roślinkach, gdyż to rodzaj eseju podróżniczego okraszonego anegdotkami i ciekawostkami.

Świnoujski pisarz nie zwalnia tempa!

fot. Jarosław Molenda

„Rośliny, które udomowiły człowieka” wyjaśni między innymi:
- jaki olej ma więcej zalet niż osławiona oliwa,
- które drzewo ma korę przypominającą skórę Godzilli,
- jak zrobić czekoladę bez kakao,
- czy wodą kokosową można zastąpić kroplówkę,
- gdzie powstaje najlepszy olejek różany na świecie,
- co nazywano szparagami baroku.
Przy okazji autor objaśni kilka związanych z omawianymi ro­ślinami zagadek, na przykład że:
- Kolumb był handlarzem mastyksu z Chios i wcale nie uro­dził się w Genui,
- królik ma coś wspólnego z kacem,
- Bretończycy mieli swojego „Titanica”.
Książkę opublikowało Wydawnictwo REPLIKA, stron 320, oprawa miękka ze skrzydełkami, Poznań 2015.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/39550/