emetro.pl • Wtorek [19.02.2008, 12:52:28] • Świat

Świat bez tajemnic

Świat bez tajemnic

fot. internet

Zastanawiało Was kiedyś, co dzieje się na świecie, kiedy jecie obiad, oglądacie telewizję czy pracujecie? Ilu ludzi w tym samym czasie zjada posiłek, ile zużywa się energii, albo rodzi dzieci? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie na Worldometers.info

Twórcy witryny Worldometers.info, podobnie jak Wy zadawali wiele pytań i w efekcie stworzyli stronę prezentującą niektóre ze statystyk dotyczących światowej populacji, rządów i ekonomii, edukacji i mediów, środowiska, jedzenia, wody, energii oraz zdrowia.

Każda z kategorii zawiera wyszczególnione zdarzenia i sytuacje, których częstotliwość jest na bieżąco podliczana. Na stronie zobaczymy jak często przychodzą na świat niemowlaki, ile sprzedaje się komputerów, a ile produkuje rowerów. Są także smutne statystyki. Dzięki tej witrynie człowiek może uświadomić sobie, jak dużo zużywa energii, jak wiele osób na świecie umiera z głodu, z powodu palenia papierosów, HIV, raka, malarii, ilu dokonano aborcji itp. Wszystko to dzieje się, można by tak rzec, na naszych oczach.

Dane te wyglądają jeszcze gorzej, gdy spojrzy się na kategorię "Środowisko". Okazuje się, że pomimo tylu chorób człowiek jeszcze bardziej naraża się na niebezpieczeństwo poprzez wycinanie lasów czy emisję dwutlenku węgla.

Autorom nie chodziło jednak tylko o to, by przygnębić odwiedzających. Znalazły się tam statystyki, o których nawet byśmy nie pomyśleli, np.: ile ogółem godzin internauci na całym świecie czekali na załadowanie się stron internetowych, ile osób odwiedziło kina, ile wydano książek itp. Dodatkową kategorią, zmienianą raz w miesiącu, jest tzw. "Statystyka miesiąca". W lutym jest to cena za butelkę piwa w Zimbabwe.

Statystyki dotyczą z reguły całego świata. Są nieliczne wyjątki, np. ile obywatele USA wydali w tym roku na perfumy, alkohol czy tytoń, ale w takich przypadkach w opisie zaznaczone jest, którego państwa dotyczy interesująca nas statystyka. Podobnie dzieje się z czasem dodawania konkretnych liczb. Przeważnie statystyka prowadzona jest przez cały rok. Codziennie, przez 366 dni, doliczane są kolejne przypadki. Niekiedy jednak dotyczy ona jednego dnia.

Worldometers jest zarządzany przez międzynarodowy zespół przedsiębiorców, badaczy i ochotników. Celem serwisu jest w prosty sposób ukazanie statystyk światowych, które poprzez uaktualnianie się wraz z upływającym czasem, mają w pewien sposób prowokować czytających - dowiadujemy się na stronach serwisu. Według twórców, źródła wykorzystywane do statystyk są sumiennie weryfikowane, tak, by zawrzeć dane tylko najbardziej wiarygodnych organizacji i biur statystycznych na świecie. Licznik, pokazujący rzeczywisty wzrost liczb w czasie, oparty jest na algorytmie Worldometers. Przetwarza on najpóźniejsze i najdokładniejsze dane statystyczne wraz z ich szacowanym postępem. Dzięki temu można policzyć aktualny wynik co do milisekundy. Algorytm nalicza zgodnie ze wskazaniami zegara na komputerze każdego z użytkowników. Jeśli czas zostanie cofnięty, liczby powinny proporcjonalnie się zmniejszyć.

Obecnie serwis dostępny jest w następujących językach: angielskim, hiszpańskim, rosyjskim, bułgarskim, niemieckim, francuskim, litewskim. Bardzo prawdopodobne, że lista ta poszerzy się o kolejne języki: chorwacki, fiński, koreański, polski i szwedzki. Autorzy Worldmeters poszukują chętnych, którzy podjęliby się przetłumaczenia ich strony na te języki.

Inną ciekawą propozycją dotyczącą cyferek jest strona Websitevaluecalculator.com. Jest to kalkulator wartości stron internetowych. Jeśli posiadasz swoją witrynę możesz szybko i łatwo sprawdzić ile jest ona warta i które zajmuje miejsce w rankingu Google. Koszt strony oceniany jest na podstawie powszechnie dostępnych danych o jej ruchu, odsłonach, pozycjonowaniu oraz liczbie potencjalnych źródeł dochodu. Po wyliczeniu średniej wartości witryny, serwis podpowiada, jak można zwiększyć zyski, np. wprowadzając niezależne reklamy, linki sponsorowane czy odpowiedni marketing produktu. Przy każdej z propozycji podaje przykładowy dochód, jaki może przynieść prezentowane ulepszenie. Czy skorzystacie z podpowiedzi - zależy tylko od Was. A może poczekacie na coś lepszego? Znając życie, nie potrwa to długo...
Worldometers.info

Źródło: emetro

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/3944/