iswinoujscie.pl • Poniedziałek [12.10.2015, 20:42:12] • Szczecin

Pierwsze testy produkcji w nowej fabryce BMO

Pierwsze testy produkcji w nowej fabryce BMO

fot. Organizator

Linia do wytwarzania platform pośrednich jest już skompletowana. 12 października br. w fabryce Bilfinger Mars Offshore w Szczecinie odbyło się uruchomienie testowej produkcji fundamentów morskich elektrowni wiatrowych.

W spotkaniu w fabryce Bilfinger Mars Offshore wzięli udział Minister Skarbu Państwa, Andrzej Czerwiński, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierd Geblewicz, prezes Zarządu PGZ, Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu MS TFI, zarządzającego funduszem MARS FIZ, Piotr Słupski oraz członek zarządu Bilfinger Mars Offshore Przemysław Milczarek. Obecni goście zwiedzili hale produkcyjne i wygłosili na miejscu uroczyste przemówienia.

Pierwsze testy produkcji w nowej fabryce BMO

fot. Organizator

Czuję ogromną satysfakcję. Rozpoczynałem ten projekt jako prezes Agencji Rozwoju Przemysłu. Realizuję go już w nowej roli jako prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Budowa fabryki BMO to wzorowy przykład, w jaki sposób należy ożywiać biznesowo niewykorzystane wcześniej tereny z potencjałem produkcyjnym. Sprzedaż terenów należących do stoczni Gryfia to była trudna decyzja, ale dziś widzimy, że jedyna słuszna. Dzięki niej powstała największa fabryka na całym Pomorzu od lat, w której docelowo znajdzie pracę aż 500 osób. To ogromnie ważne dla rynku pracy regionu zachodniopomorskiego. Będziemy kontynuować tę drogę. Poszukujemy kolejnych inwestorów na nieprodukcyjne tereny w Szczecinie i Świnoujściu. To miejsce, ma szansę na powstanie nowoczesnego klastra firm offshore.– powiedział podczas spotkania Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGZ.

Pierwsze testy produkcji w nowej fabryce BMO

fot. Organizator

Fabryka Bilfinger Mars Offshore stanie się jednym z największych pracodawców w regionie – już teraz zatrudnia blisko 200 osób, a docelowo będzie potrzebować nawet pół tysiąca pracowników. Tym, co wyróżnia BMO, jest nowoczesne, unikalne w skali Europy wyposażenie. Wśród najważniejszych urządzeń zainstalowanych w fabryce warto wymienić cyfrowego robota do spawania oraz automaty do spawania orbitalnego. Niebawem w zakładzie pojawi się olbrzymia suwnica o udźwigu 1400 ton i wysokości 120 m (dla porównania suwnice Stoczni Szczecińskiej są wysokie na 80 m i mogą udźwignąć 300 – 450 ton). Nowoczesne wyposażenie pozwoli stosować w trakcie produkcji innowacyjne, pionierskie rozwiązania technologiczne.

Uruchomienie fabryki idealnie uzupełnia gospodarczą mapę Pomorza Zachodniego i tworzy mocne podstawy do budowy w Szczecinie nowoczesnego klastra skupionego wokół gospodarczego wykorzystania zasobów morza. Widzimy również możliwości współpracy fabryki BMO i MSR Gryfia przy realizacji kontraktów z dziedziny offshore. Oba podmioty,
|w których udziałowcem jest fundusz MARS, mogą stać się naturalnymi partnerami biznesowymi – powiedział Piotr Słupski, Prezes MS TFI.

Fabryka ma już zapewnioną pracę na co najmniej kilkanaście miesięcy. Jeszcze w lipcu br. pozyskała kontrakt na produkcję 91 platform pośrednich (transition pieces, TP) przeznaczonych na farmę wiatrową Race Bank na Morzu Północnym. Klientem BMO jest Dong Energy AS – światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej. Produkcja ruszy jeszcze w październiku br., a załadunek pierwszych elementów planowany jest na czerwiec 2016 r. Realizacja całego kontraktu potrwa do grudnia 2016 r. Konstrukcje, które zostaną wyprodukowane, będą ważyły łącznie około 30 tysięcy ton, a ich długość wyniesie ponad 2 kilometry. Wartość kontraktu to kilkadziesiąt milionów euro (dokładna kwota jest objęta tajemnicą biznesową).

Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o.

Akcjonariuszami spółki Bilfinger Mars Offshore sp. z o.o. są Bilfinger Marine & Offshore Systems (62,5%) oraz Fundusz Inwestycyjny Zamknięty MARS (37,5%). Wartość przedsięwzięcia to ponad 500 milionów złotych. Inwestycja otrzymała dotacje w wysokości ponad 123 mln złotych, z czego 105 mln pochodzi ze środków Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a reszta to dotacja celowa rządu.

Tereny, na których powstaje fabryka, objęte są statusem Specjalnej Strefy Ekonomicznej (Podstrefa Szczecin Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Mielec).

Zakład zaprojektowany został specjalnie pod kątem produkcji seryjnej – będzie to pierwsza w Europie fabryka, w której tego typu wielkogabarytowe konstrukcje stalowe będą budowane seryjnie - fundamenty do morskich wież wiatrowych będą wytwarzane w systemie ciągłym. Odbiorcami produkowanych elementów będą m.in. kontrahenci z Niemiec i Wielkiej Brytanii.


Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu
i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia ponad 30 spółek (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty zwiększające bezpieczeństwo.

PGZ oferuje m.in. system obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu z zestawem POPRAD i radarem SOŁA; przenośny zestaw przeciwlotniczy GROM; system bezzałogowych statków powietrznych E-310; kołowy transporter opancerzony ROSOMAK; system artyleryjski z samobieżną haubicą KRAB; indywidualne wyposażenie żołnierza z karabinkami BERYL. PGZ posiada także kompetencje w zakresie projektowania, budowy oraz wyposażania okrętów. Ponadto, PGZ modernizuje i serwisuje pojazdy, samoloty, śmigłowce, okręty (także sprzęt byłego ZSRR). W najbliższych latach, PGZ będzie rozwijała technologie kosmiczne i satelitarne oraz cybertechnologie. „Strategia Grupy Kapitałowej PGZ na lata 2015–2030” zakłada trzykrotny wzrost biznesu w perspektywie do 2030 r.

MARS Shipyards & Offshore

MARS Shipyards & Offshore to zintegrowana rynkowa grupa spółek z branży stoczniowej i offshore, należących do Funduszu Inwestycyjnego Zamkniętego MARS. Grupę tworzą: Morska Stocznia Remontowa Gryfia, Stocznia Remontowa Nauta, Energomontaż-Północ Gdynia i Energop oraz biuro konstrukcyjno-projektowe MARS Design & Solutions. Spółki z grupy specjalizują się w budowach, remontach i konwersjach statków cywilnych i wojskowych oraz w produkcji konstrukcji stalowych na potrzeby branży Offshore. Ponadto fabryka Bilfinger Mars Offshore oraz stocznia Crist, w których fundusz jest mniejszościowym akcjonariuszem, współpracują z grupą w ramach wspólnego wykorzystania technologii i potencjału produkcyjnego.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/39426/