Jak wynika z opublikowanego wczoraj raportu [R]ewolucja Energetyczna 2015 [1], do roku 2030 sam przemysł związany z energetyką słoneczną może globalnie stworzyć 9,7 milionów miejsc pracy, czyli 10 razy więcej niż obecnie i dokładnie tyle, ile wynosi dziś zatrudnienie w sektorze energetyki węglowej. W tym samym okresie udział odnawialnych źródeł energii (OZE) w produkcji energii elektrycznej może się potroić – z obecnych 21% do 64%. Do 2050 r. 100% energii na świecie może pochodzić ze źródeł odnawialnych.
Zdaniem amerykańskiej Grupy Konsultingowej Meister, specjalizującej się w doradztwie strategicznym dla banków i korporacji (m.in. dla Deutsche Banku, Banku Światowego i Chevronu), dotychczasowe prognozy ekspertów Greenpeace sprawdzały się lepiej od prognoz Międzynarodowej Agencji Energetycznej czy Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych.
Mając na uwadze obecne i przyszłe perspektywy dla energetyki odnawialnej, wiele państw aktywnie przestawia produkcję przemysłową w tym kierunku. Chodzi nie tylko o elementy turbin wiatrowych, pomp ciepła czy paneli fotowoltaicznych. To także różnego rodzaju automatyka i urządzenia teleinformatyczne, pozwalające m.in. na rozwój inteligentnych sieci czy efektywne zarządzanie i optymalizowanie zużycia energii. Urządzenia te - wraz ze wzrostem ich wydajności, rosnącym popytem i skalą produkcji - stają się coraz tańsze i coraz bardziej atrakcyjne technologicznie w porównaniu do energetyki konwencjonalnej zasilanej paliwami kopalnymi. Co więcej, są to rozwiązania zdecydowanie tańsze od energetyki jądrowej, która zdaniem ekspertów będzie dla Polski najbardziej kosztownym rozwiązaniem.
Czy Polska ma szanse stać się częścią nadchodzącej rewolucji? Co może na niej zyskać Szczecin i Pomorze Zachodnie? Zdaniem Greenpeace region ma potencjał, żeby znaleźć się w forpoczcie nadchodzących zmian. Sektor produkcji energii ze źródeł odnawialnych z roku na rok zwiększa zamówienia m.in. w przemyśle stoczniowym czy elektromaszynowym. Na rozwoju odnawialnych źródeł energii skorzysta także polski przemysł teleinformatyczny. Według Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji zwiększony udział OZE w krajowym sektorze produkcji energii to 120 tys. miejsc pracy w nowej energetyce i 60 tys. miejsc pracy w sektorze teleinformatycznym w przeciągu dekady. [2]
Szczecin i region Pomorza Zachodniego ma szanse zwiększyć potencjał produkcyjny w sektorze OZE i stopniowo budować swoją przewagę konkurencyjną względem innych regionów. Według analiz eksperckich Pomorze Zachodnie ma dobre warunki zarówno do wytwarzania zielonej energii, jak i produkcji samych urządzeń. To właśnie w Szczecinie, Goleniowie oraz innych częściach regionu już dzisiaj produkowane są urządzenia i komponenty dla fotowoltaiki czy turbin wiatrowych - powiedziała Anna Ogniewska, ekspertka Greenpeace ds. energetyki odnawialnej.
Większość urządzeń OZE produkowanych w Polsce trafia obecnie na rynek zagraniczny. Zdaniem Greenpeace, organizacji branżowych i eksperckich szansą na zwiększenie zatrudnienia i rozwój polskiego przemysłu w oparciu o technologie OZE jest zwiększenie wewnętrznego popytu. Będzie to możliwe jedynie przy dobrze przygotowanej długofalowej strategii rozwoju tego sektora. Dziś, w ramach debat Radia TOK FM z cyklu “Usłysz swojego posła”, politycy różnych opcji politycznych będą dyskutować m.in. nad przyszłością regionu i jego mieszkańców. Zdaniem Greenpeace to doskonały moment, żeby dowiedzieć się, jak kwestia rozwoju energetyki odnawialnej została ujęta w ich programach politycznych.
Duży wpływ na rozwój regionu oraz zwiększenie liczby miejsc pracy ma strategia energetyczna kraju. Dlatego każdemu z kandydatów i kandydatek na posłów warto dzisiaj w Szczecinie zadać proste pytania. Czy podejmą działania na rzecz zwiększenia ilości produkowanej w Polsce energii ze źródeł odnawialnych? Czy będą popierać inicjatywy służące zwiększeniu ich udziału w krajowym systemie produkcji energii do 25% do roku 2025? - podsumowuje Anna Ogniewska.
[1] http://www.greenpeace.org/international/Global/international/publications/climate/2015/Energy-Revolution-2015-Full.pdf
[2] http://www.kigeit.org.pl/FTP/SWPSICT/140221_Strategia_energetyczna_KIGEiT%20maxi.pdf