iswinoujscie.pl • Poniedziałek [07.09.2015, 15:46:24] • Świnoujście

Polacy nie poszli do urn. Referendum nieważne. Także w Świnoujściu

Polacy nie poszli do urn. Referendum nieważne. Także w Świnoujściu

fot. Sławomir Ryfczyński

Spytana o koszty jednodniowego referendum, szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata tokaj wyliczyła z łatwością: „referendum kosztuje ok 90 milionów złotych, z czego diety dla obwodowych komisji wyborczych to 35 milionów, a przygotowanie kart do głosowania kolejne 4 miliony. Sporządzenie spisu osób uprawnionych do głosowania to kolejne 7 milionów i tak dalej. Reszta to wspomaganie informatyczne, działalność komisarzy wyborczych, obwodowych komisji, wydatki kancelaryjne, w tym karty do głosowania i nakładki na karty" Koszty demokracji? W porządku. Jednak w tym przypadku to pieniądze, które poszły w błoto. Wynik referendum nie ma mocy wiążącej bo wzięło w nim udział mniej niż wymagane ustawą 50% obywateli uprawnionych do głosowania Znacznie mniej!

„Żart z demokracji!” - mówili pytani przez reporterów mieszkańcy Warszawy. Frekwencja w całym kraju była dramatycznie niska. Według cząstkowych raportów przekazywanych przez państwową Komisję wyborczą nie przekraczała 10 procent. W poniedziałek o 8.40, kolejny komunikat uściślił te dane. Okazuje się, że do urn poszło 7,48 proc. uprawnionych. Najwięcej w woj. podkarpackim, a najmniej w kujawsko-pomorskim.

Dziś rano otrzymaliśmy również szczegółowe dane dotyczące głosowania w Świnoujściu. Jak się okazuje, mieszkańcy naszego miasta z podobnym dystansem podeszli do inicjatywy referendalnej. Z 33 tysięcy 88 uprawnionych do głosowania osób, karty do głosowania wydano 3093 mieszkańcom. Wyborcza frekwencja w Świnoujściu wyniosła 9,35 %.

jak wyliczył portal se.pl, każdy z nas za referendum zapłacił 57 zł.

Przypomnijmy, że w referendum 6 września każdy dorosły Polak miał szansę wypowiedzieć się w kilku kwestiach. Na kartach do głosowania znajdowały się następujące pytania:

Czy jesteś za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu? Czy jesteś za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?Czy jesteś za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika? Warto przypomnieć również, że gorącym zwolennikiem zmian zawartych w pytaniach referendalnych był Paweł Kukiz, a decyzję o przeprowadzeniu referendum podpisał były prezydent Bronisław Komorowski.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/38874/