iswinoujscie.pl • Poniedziałek [07.09.2015, 08:57:07] • Świnoujście
Działkowcy świętowali plony i sukcesy swojej społeczności
fot. iswinoujscie.pl
Gdy dwa lata temu, działkowcy Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Granica” przygotowywali się do swojego 50-lecia, nad ich organizacją zebrały się ciemne chmury. Dziś, radość z kolejnych dożynek potęguje poczucie wspólnego sukcesu; najpierw nowa Ustawa o R.O.D., a obecnie, zakończona sukcesem batalia prowadzona pod hasłem „stop rozbiórkom altan”. Walka działkowców zakończyła się ustanowieniem prawa, które uchroniło przed rozbiórką ok. 900 tysięcy altan w całym kraju, w tym na pewno także w Świnoujściu. Tegoroczny dożynkowy kosz niełatwo było napełnić okazami plonów. Aura nie sprzyjała uprawom. Ale działkowcy „Granicy” udowodnili, że znają się na rzeczy. I tak jak dobrze pracują tak i wspaniale potrafią bawić się i świętować. Działkowe dożynki czyli dzień działkowca w świetlicy przy ul. Grunwaldzkiej zakończyły się późną nocą.
Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się o godzinie 16.00. Poprzedziła ją wystawa plonów. Goście podziwiać mogli dorodne pomidory, winogrono i inne owoce i warzywa. Nie zabrakło smacznej kalarepki tyle tylko, że była to kalarepa wielkości… głowy człowieka!
fot. iswinoujscie.pl
Na dzieci działkowców słodki poczęstunek ale chłopcy woleli kopać piłkę na placu przed świetlicą.
O godzinie 16.00, w oficjalnym otwarciu dożynek udział wzięli prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz oraz wiceprezes Okręgowego Zarządu Polskiego Związku Działkowców Czesław Skonecki. Obaj życzyli działkowcom „Granicy” by po czasie walki o swoje prawa mogli spokojnie już realizować swoją wielką życiową pasję jaką, dla większości z nich jest praca i rekreacja na działce.
fot. iswinoujscie.pl
Tradycyjna pieśń „plon niesiemy plon” towarzyszyła wniesieniu dożynkowego kosza i przekazaniu go na ręce gospodarza miasta. W tym roku ten symbol dożynek miał podwójny poczet. Starostą dożynek był Tadeusz Tomaszewski, a starościną-Jadwiga Stepaniak. Ale wraz z nimi szli młodzi starości. Agnieszka i Cezary Pigłowscy oprócz kosza nieśli też swoją małą nadzieję – synka. „Mamy nadzieję, że kiedyś przejmie po nas działkę”-mówili.
Uczestnicy powitali ich brawami. Wielu spośród nich, w ogrodzie zajmuje się nie tylko utrzymaniem własnego ogródka. Działkowcy pracują także dla wspólnego dobra, wykonując szereg prac na rzecz ogrodu, trzymania jego infrastruktury. Za pracę społeczną na rzecz ogrodu oraz dla tych, którzy szczególnie ładnie uprawiają swoje działki zostały wręczone odznaczenia „Zasłużonego Działkowca” oraz dyplomy.