iswinoujscie.pl • Środa [09.09.2015, 07:41:59] • Świnoujście

Czytelniczka pyta o betonową zieleń i zabudowane wydmy

Czytelniczka pyta o betonową zieleń i zabudowane wydmy

fot. Andrzej Ryfczyński

W pierwszej strefie uzdrowiskowej musi być 65 procent zieleni, a obszar między Żeromskiego, Prusa, Sienkiewicza aż do Chrobrego jest kompletnie zabetonowany - zauważa Czytelniczka. - Gdzie oni mają te 65 procent zieleni? Żmurkiewicz ogłosił w Amfiteatrze na 250-leciu miasta, że jego pragnieniem jest zabudowa pasów technicznych - pisze.

Czy miasto posiadało prawomocną decyzję środowiskową przed uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla dzielnicy nadmorskiej? - pyta nasza Czytelniczka. -Jaki wpływ na środowisko będzie miała zabudowa wydm ? Jak szeroki jest nadmorski pas techniczny (który nie podlega zabudowie)? W pierwszej strefie uzdrowiskowej musi być 65 % zieleni, a obszar między Żeromskiego, Prusa, Sienkiewicza aż do Chrobrego jest kompletnie zabetonowany - zauważa Czytelniczka. - Gdzie oni mają te 65% zieleni? Czy zamierzają rurami odprowadzać wodę do morza z terenów zabetonowanych, gdzie woda deszczowa nie wsiąknie w beton?

Żmurkiewicz ogłosił w Amfiteatrze na 250-leciu miasta, że jego pragnieniem jest zabudowa pasów technicznych, a pasy techniczne akurat nie podlegają zabudowie - czytamy dalej w liście.- Gdzie oni mają pasy techniczne i jakie szerokie ??

Co na to magistrat?
Jak informuje Hanna Lachowska, inspektor Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta, projekty planów zagospodarowania przestrzennego nie wymagają uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, natomiast wymagają przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko.

- Dla każdego planu zagospodarowania przestrzennego została przeprowadzona strategiczna ocena oddziaływania na środowisko (także dla planu w rejonie Dzielnicy Nadmorskiej i w rejonie Basenu Północnego) - twierdzi Hanna Lachowska.- Wszystkie plany podlegały procesowi opiniowania i zgód szeregu instytucji, w tym z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie.
Proces kształtowania zabudowy w rejonie Dzielnicy Nadmorskiej zaczął się w latach 90-tych od konkursu Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej. Zwycięskie opracowania dopuszczają możliwość wprowadzenia zabudowy na tereny powydmowe, z wykluczeniem jednak zabudowy wydmy białej. W wyniku rozstrzygnięcia tego konkursu przystąpiono do sporządzania planu zagospodarowania. Po szerokich konsultacjach i wielokrotnych wyłożeniach projektu planu do publicznego wglądu, proces ten zakończył się w maju 2010 r.

Przedstawicielka magistratu dodaje, że w obszarze, dla którego uchwalono plan zagospodarowania przestrzennego dla Dzielnicy Nadmorskiej, wzdłuż brzegu przebiega pas techniczny wybrzeża o zmiennej szerokości od ok. 140 m do ok. 220 m. W granicach w/w pasa w planie obowiązuje zakaz zabudowy trwałej nie związanej z ochroną brzegu morskiego, z wyjątkiem zejść i zjazdów na plażę, kładki spacerowej wzdłuż wydmy oraz obiektów związanych z ratownictwem plażowym. W pojedynczych miejscach dopuszcza się również lokalizację tymczasowych, 1-kondygnacyjnych obiektów usługowych gastronomii.

-Zabudowa w rejonie ulic: Żeromskiego, Prusa, Sienkiewicza, Chrobrego położona jest na terenie zabytkowego układu urbanistycznego, wpisanego do rejestru zabytków - informuje Lachowska. -. Plan zagospodarowania przestrzennego podtrzymuje historyczny sposób zabudowy. Tereny zielone stanowią m. in. duże kompleksy zieleni, takie jak: Park Zdrojowy, las wzdłuż ul. Żeromskiego w kierunku ul. Bałtyckiej, pas wydm niepodlegający zabudowie i inne pomniejsze - zgodnie ze Statutem Uzdrowiska Świnoujście. Ilość terenów zielonych wymaganych w strefie „A” ochrony uzdrowiskowej jest wystarczająca i spełnia wszelkie wymagane przepisami normy. Docelowo odprowadzanie wód opadowych odbywać się będzie poprzez system istniejącej i projektowanej miejskiej kanalizacji deszczowej, a nie rurami do morza, jak sugeruje czytelniczka.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/38847/