iswinoujscie.pl • Środa [02.09.2015, 22:59:42] • Polska

Greenpeace odpowiada na apel Papieża Franciszka

Greenpeace odpowiada na apel Papieża Franciszka

fot. Organizator

Obchodziliśmy Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Stworzenia. Greenpeace w odpowiedzi na apel papieża Franciszka dołącza do wszystkich, którzy - bez względu na wyznanie - pochylają się nad stanem planety. Z tej okazji aktywiści przygotują sadzonki z żołędzi dębów rosnących w Puszczy Białowieskiej. Liczą na to, że za jakiś czas uda się je posadzić w różnych miejscach w Polsce.

Papież Franciszek zaapelował do wszystkich ludzi dobrej woli o przyłączenie się do Światowego Dnia Modlitw o Ochronę Stworzenia, który przypada 1 września. Jest to kontynuacja tradycji zainicjowanej przez Kościół Prawosławny, który od 1989 r. zachęca w tym dniu do modlitwy i refleksji nad stanem środowiska naturalnego. Greenpeace Polska w odpowiedzi na apel papieża namawia do modlitwy, zadumy i refleksji wszystkich ludzi dobrej woli, którym nie jest obojętny los życia na naszej planecie.

W Greenpeace są katolicy, wyznawcy innych religii, a także osoby niewierzące - wszystkich nas łączy to, że rozumiemy potrzebę głębokiej zadumy i refleksji nad tym, co dzieje się z przyrodą i człowiekiem, który jest jej częścią. Bez tej refleksji nie uda nam się zrozumieć, że niekończąca się eksploatacja zasobów naszej planety to droga do zagłady. Potrzebujemy globalnej zmiany tego, jak korzystamy z dobra wspólnego, potrzebujemy wspólnych działań - bez względu na różnice kulturowe i religijne - aby zatrzymać procesy niszczące Ziemię i ludzi – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.

Z tej okazji ekolodzy przygotują wyjątkowe sadzonki drzew. Powstaną one z zasadzonych dziś żołędzi pochodzących z dębów rosnących w Puszczy Białowieskiej. W przyszłości zostaną one zasadzone w różnych miejscach w Polsce. W ten symboliczny sposób Greenpeace zwraca uwagę na to, że refleksja nad ochroną stworzenia, bez podjęcia konkretnych działań, nie wystarczy.

Wiemy, że modlitwa o ochronę stworzenia i refleksja nad tym, jakie jest miejsce człowieka w przyrodzie nie wystarczą do tego, żeby zmienić świat. Potrzebne są działania światowych przywódców i odważne decyzje polityczne. Ale to na pewno dobry początek, który zbliża nas do zrozumienia, że o życie na planecie musimy dbać wszyscy. Ma to swoje szczególne znaczenie w kontekście bieżących wydarzeń związanych z tragiczną sytuacją uchodźców i spodziewanej wędrówki ludów spowodowanych zmianami klimatu – dodał Cyglicki.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/38781/