Wakacje, poza relaksem i wypoczynkiem, mogą nieść za sobą wiele zagrożeń, w tym utonięć. W trosce o bezpieczeństwo osób wypoczywających na akwenach wodnych w Świnoujściu policjanci z Posterunku Wodnego od początku trwania sezonu turystyczno-wypoczynkowego prowadzą wzmożone działania w ramach cyklicznej akcji "Bezpieczne wakacje nad wodą". Podczas codziennych służb funkcjonariusze patrolują akweny wodne, kontrolują kąpieliska strzeżone, niestrzeżone oraz miejsca biwakowania, kontrolują także jednostki pływające, sprawdzając stan trzeźwości sterników oraz posiadane przez nich uprawnienia. Ponadto podejmują interwencje na wodach, jak również prowadzą działalność profilaktyczną wśród osób spędzających wolny czas nad świnoujskim morzem. Wszystko dla bezpieczeństwa kąpiących się, którzy swoim zachowaniem, rutyną czy brakiem rozsądku często doprowadzają do sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Policjanci współdziałają i współpracują w tym zakresie także z innymi podmiotami, w których działalność także wpisuje się zapewnienie bezpieczeństwa na kąpieliskach.
Podczas minionego weekendu policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu prowadzili wzmożone działania wspólnie z ratownikiem z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przy wykorzystaniu policyjnych łodzi motorowych "Patrol" oraz "Parker". W wyniku przeprowadzonych kontroli jednostek pływających policjanci ujawnili 39-letniego sternika skutera wodnego w stanie po użyciu alkoholu, za co zostanie skierowany wniosek o ukaranie do sądu. Ponadto nałożyli 5 mandatów karnych oraz zastosowali 5 pouczeń za wykroczenia naruszające przepisy bezpieczeństwa na wodzie i obszarach przywodnych. Policjanci wspólnie z ratownikiem WOPR-u kontrolowali kapieliska strzeżone oraz tzw. dzikie kąpieliska, gdzie mogło dochodzić do łamania przepisów o zakazie kąpieli w miejscach zabronionych, np. na torach wodnych. W wyniku kontroli mundurowi ujawnili 11 osób spożywających alkohol w miejscu, którym uświadamiali zagrożenia związane z kąpielami wodnymi pod wpływem alkoholu. Dzieci i młodzież ostrzegano przed zagrożeniami związanymi z lekkomyślnym wypoczynkiem nad wodą. Najmłodszym rozdawano opaski bezpieczeństwa na rękę, które mogą okazać się przydatne w przypadku zagubienia dziecka.