iswinoujscie.pl • Piątek [31.07.2015, 10:34:36] • Polska

Co zrobić, by Twój portfel na plaży przestał być atrakcyjny dla kieszonkowców?

Co zrobić, by Twój portfel na plaży przestał być atrakcyjny dla kieszonkowców?

fot. Organizator

Morza szum, ptaków śpiew, złota plaża… a tam kieszonkowcy. Prawdziwa zmora urlopowiczów, bo jak tu spokojnie odpoczywać, w świadomości, że ktoś tylko czyha, by pozbawić nas środków, które mają zabezpieczyć nasze potrzeby podczas urlopu. Na szczęście możemy zrobić znacznie więcej niż tylko pilnować portfela jak oka w głowie. Wystarczy do urlopu odpowiednio się przygotować i nie być na bakier z nowoczesnymi bankowymi technologiami.

W sezonie urlopowym, szczególnie w nadmorskich i mazurskich kurortach policyjne statystyki szaleją pod względem liczby zgłaszanych kradzieży. Powód z reguły jest ten sam. Chwila nieuwagi i portfel znika na zawsze z oczu mało przezornego plażowicza. Strata dokumentów, gotówki, kart płatniczych... zgłoszenie na policji, zastrzeżenie kart, stres, nerwy."Niezapomniane" wrażenia z wakacji murowane. O regułach bezpiecznego plażowania słyszymy co roku. Policjanci powtarzają jak mantrę zasadę ograniczonego zaufania do bliżej nieznanych nam towarzyszy słonecznej kąpieli na plaży. Wiadomo, rozsądek to podstawa, ale można zrobić coś więcej. Tym razem oprócz stróżów prawa warto przed urlopem posłuchać… bankowców.
Jest pięć podstawowych działań, które warto zrealizować we współpracy ze swoim bankiem, gdy wyjeżdżamy na wakacje – mówi bloger Mr. Złotówa, autor bloga Bankobranie – wśród nich jako najważniejsze wymieniłbym wyłączenie funkcji zbliżeniowej karty płatniczej – tłumaczy. Ta funkcja na co dzień pozwala nam płacić szybko i wygodnie bez konieczności wprowadzania kodu PIN. Ale na wakacjach może okazać się zgubna, bo gdy karta wpadnie w niepowołane ręce, złodziej wykona nią bez przeszkód trzy a czasem nawet i więcej płatności do 50zł. W wielu bankach taką funkcjonalność można wyłączyć czasowo, a potem wrócić do niej po powrocie z wakacji – informuje Mr. Złotówa.
Jakie są pozostałe cztery istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego portfela zasady? Według blogera to :
- usunięcie kodu CVV z tyłu karty, który umożliwia wykonanie nią płatności w Internecie;
- zmniejszenie limitów transakcji gotówkowych i bezgotówkowych, które danego dnia można wykonać kartą;
- posługiwanie się w miarę możliwości wyłącznie kartą prepaid, a więc dostępną w wielu bankach bezimienną kartą płatniczą nie powiązaną z naszym podstawowym kontem a zasilaną dowolną kwotą na wydatki – jak np. telefon;
- i wreszcie coś dla najbardziej nowoczesnych: zastąpienie tradycyjnego portfela aplikacją mobilną w telefonie. Z telefonem na wakacjach nie rozstajemy się w gruncie rzeczy ani na chwilę. W końcu to też kamera i aparat do robienia pamiątkowych zdjęć w jednym. Co zatem stoi na przeszkodzie, aby stał się też naszym narzędziem płatniczym? Dziś telefonem można nie tylko płacić, ale też wyjąć pieniądze z bankomatu.

Źródło: Informacja prasowa powstała na bazie artykułu pt. „Nie bądź mądry dopiero po szkodzie. Pięć przykazań bezpiecznego plażowania z portfelem”. Blog bankobranie.blogspot.com.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/38196/