Olaf Lubaszenko, dyrektor artystyczny festiwalu, podkreśla, że tegoroczna impreza będzie wyjątkowa, a każdy znajdzie tam coś dla siebie.
– Będzie mecz piłki nożnej, program dla dzieci, m.in. czytanie bajek, warsztaty, będzie trochę tańca, co jest nowością. Będzie też to, co jest istotą tego festiwalu, czyli możliwość spotkania wspaniałych artystów w takich niezobowiązujących, wakacyjnych okolicznościach – mówi aktor w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.
Pierwszego dnia imprezy na scenie wystąpi Emilian Kamiński, który będzie świętował 40 lat pracy twórczej. Widzowie zobaczą także spektakl Teatru Polskiego w Warszawie „Cygan w Polskim - Życie jest piosenką” z udziałem m.in. Andrzeja Seweryna i Joanny Trzepiecińskiej. Natomiast drugiego dnia festiwalu odbędzie się premierowe przedstawienie „Kolacja na cztery ręce” pióra Paula Barza w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego.
– Jest to sztuka opowiadająca o spotkaniu dwóch wybitnych kompozytorów epoki baroku – Bacha i Händla – oraz Schmidt, kamerdynera Händla. W obsadzie zobaczymy Emiliana Kamińskiego jako Händla, Macieja Miecznikowskiego, dla którego – jak sądzę – jest to debiut teatralny, i moją skromną osobę w roli Bacha. Od kilku tygodni codziennie się tym zajmujemy – mówi Olaf Lubaszenko.
Aktor przyznaje, że praca nad sztuką sprowokowała twórców do rozmów na temat dylematów dotyczących artystycznych wyborów.
– Spieramy się, czy artysta powinien podążać drogą sukcesu komercyjnego, czy może pozostać do końca wiernym swoim artystycznym wyborom, nie bacząc na to, że nie przynoszą one wielkich zysków. Myślę, że ten dylemat dzisiaj jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek i że nie dotyczy on tylko artystów. Wierność sobie oraz cena kompromisu, jaką trzeba płacić za sukces, to jest chyba zjawisko, które dotyczy wszystkich – zdradził Olaf Lubaszenko.
Podczas festiwalu będzie można obejrzeć filmy, m.in. obraz „Bogowie”, w ramach plenerowych nocnych projekcji, a także posłuchać koncertów, m.in. Kamila Bednarka, Alicji Janosz, De Mono i Alicji Węgorzewskiej.
Jak co roku odbędzie się także gala odciśnięcia dłoni w Alei Gwiazd. Tym razem zrobi to 10 osób ze świata kultury i sztuki.
– Będzie to Alicja Węgorzewska, Magdalena Różdżka, Jacek Cygan, Mikołaj Grabowski, Piotr Gąsowski, Piotr Polk, Paweł Królikowski, Jakub Wesołowski, Witold Pyrkosz i Henryk Sawka. A jako nasz hołd nieżyjącemu artyście chcemy odsłonić tablicę upamiętniającą wybitnego aktora i wspaniałego człowieka pana Jerzego Turka – mówi Olaf Lubaszenko.
Nie zabraknie także sportowych emocji. Czwartego dnia imprezy odbędzie się mecz artyści kontra samorządowcy. Komentować go będzie Dariusz Szpakowski.
XX Festiwal Gwiazd w Międzyzdrojach potrwa do 4 lipca.