Kolejna inwestycja w Świnoujściu, zrealizowana dzięki wsparciu spółki Polskie LNG, została oddana do użytku mieszkańcom miasta i turystom. Z nowego parkingu dla ponad setki aut na prawobrzeżu miasta (wyspa Wolin) można już korzystać.
Inwestycję sfinansowała spółka Polskie LNG, budująca w Świnoujściu terminal do odbioru i regazyfikacji skroplonego gazu ziemnego.
- Spółce Polskie LNG zależy, żeby być dobrym sąsiadem i partnerem lokalnej społeczności – mówi Maciej Mazur, dyrektor Biura Komunikacji Korporacyjnej w Polskim LNG - Rozwój infrastruktury, ułatwiającej dostęp do pobliskiej plaży z pewnością pozwoli na przyciągnięcie większej liczby turystów na prawobrzeże, a więc tej części Świnoujścia, z którą sąsiaduje budowany przez nas terminal LNG, i której rozwój jest dla nas szczególnie ważny. Budowa parkingu jest także dowodem, że wywiązujemy się z obietnic, które zostały złożone na etapie planowania inwestycji.
Na parkingu powstało aż 114 miejsc dla samochodów osobowych, w tym trzy przeznaczone dla pojazdów osób niepełnosprawnych. Jest też teren przeznaczony na postój czterech autobusów. A to tylko początek dobrych wieści. Budowa parkingu połączona będzie z nowym zejściem na plażę, zakończonym tarasem. Do parkingu prowadzi odnowiony, około 400-metrowy odcinek ulicy Ku Morzu, wraz ze ścieżką pieszo-rowerową. Całość dopełniona została zielenią i małą architekturą (ławeczki, tablice, kosze). Powstała też przepompownia ścieków, przygotowana rezerwowo pod rozwój infrastruktury plażowej. Całość inwestycji kosztować będzie ponad 3 mln złotych.
- Pragnąłbym, aby każda duża spółka prowadziła dialog społeczny z mieszkańcami na tak wysokim poziomie – podsumowuje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia.
- Jestem przekonany, że to inwestycja na poziomie, którego oczekiwali i turyści, i mieszkańcy – dodaje Mariusz Fryska, dyrektor świnoujskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Wyspiarz”
administrującego plażą. - Fantastycznie, że na parkingu znalazły się miejsca dla autokarów. Kolejna sprawa to, że w końcu przy plaży na prawobrzeżu mamy infrastrukturę z prawdziwego zdarzenia – drogę, chodnik, lampy – i nie trzeba przedzierać się nad morze leśnymi dróżkami. Ostatecznie zaś, to inwestycja, która bardzo pomaga także gminie, ponieważ dzięki niej na plażę łatwiej mogą dostać się służby ratownicze i sprzątające.
Budowę parkingu wraz z zejściem na plażę wpisano w porozumienie między Polskim LNG a miastem w 2009 roku, ale nie jest to jedyna inwestycja w Świnoujściu, finansowana przez spółkę. Na początku maja w świnoujskiej dzielnicy Warszów ruszyła strefa rekreacyjna, czyli ogromny statek oraz wiele innych zabawek dla dzieci, zadaszona scena, siłownia pod chmurką a także wygodna altana. Wcześniej na jej miejscu był niezagospodarowany plac. Obecnie, na 3400 metrach kwadratowych ogrodzonego terenu, znalazł się punkt służący integracji lokalnej społeczności. Miejsce jest oświetlone, a całość wyposażona w sprzęt do nagłośnienia oraz monitoring.
- To namacalne dowody, że spółka Polskie LNG jest wiarygodnym partnerem i spełnia postulaty zgłoszone przez mieszkańców podczas dialogu społecznego– mówi Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda, prezes Świnoujskiej Organizacji Turystycznej. – Strefa rekreacyjna na Warszowie cieszy się obecnie dużym powodzeniem wśród mieszkańców. Podobnie będzie z parkingiem. Dobrze by było gdyby każdy taki obiekt miał standard, jak ten przy ul. Ku Morzu. Po raz pierwszy w swojej historii, warszowska plaża ma tak rozbudowane zaplecze, co jest doskonałym przykładem skoku jakościowego, jaki dokonuje się w okolicy dzięki działaniom Polskiego LNG.
LNG