Kurier Szczeciński • Czwartek [07.02.2008, 23:32:15] • Region

Nielegalne obiekty

WYBRZEŻE. W nadmorskich kurortach nagminnie łamie się ustawę o usługach turystycznych. Wiele obiektów, w których prowadzone są usługi hotelarskie, używa zastrzeżonych nazw rodzajowych, choć nie posiadają wymaganej decyzji w sprawie zaszeregowania do odpowiedniego rodzaju i kategorii. Dotyczy to hoteli, pensjonatów, kempingów, schronisk młodzieżowych, domów wycieczkowych i pól biwakowych.

W ostatnich latach pojawiło się mnóstwo pensjonatów na terenie gminy Rewal, Dziwnów czy Międzyzdroje. Ta nazwa jest najczęściej używana przez właścicieli obiektów, w których mieszkają wczasowicze i turyści. Zastrzeżonych nazw używa się nagminnie.
Od trzech lat do zadań służb marszałka należy m.in. wydawanie zezwoleń na prowadzenie działalności turystycznej oraz ocena standardu i kategoryzacja hoteli. Po co jednak przepisy kategoryzacyjne, skoro nikt nie kontroluje ich przestrzegania? Dopiero jak się ktoś sam zgłosi, jego obiekt jest kategoryzowany, a opłata pobierana.
W ewidencji obiektów hotelarskich w naszym województwie są obecnie 143 obiekty hotelarske: 80 hoteli, 7 moteli, 24 pensjonaty, 19 kempingów, 12 schronisk młodzieżowych i jeden dom wycieczkowy.
W gminie Rewal tzw. kategoryzację, czyli możliwość używania nazw rodzajowych, otrzymały: hotel „Bocianie Gniazdo” w Pogorzelicy, pensjonat „Bałtyk”, „Sedina”, „Stachowiak Famili” i „Eldorado” w Rewalu oraz „Atol” w Niechorzu, a także kempingi: „Klif” w Rewalu i „Pomona” w Niechorzu. Tymczasem gołym okiem widać, że pensjonatów i… hotelików jest znacznie więcej.
W Dziwnowie prawo do używania nazw rodzajowych mają: pensjonat „Varsowia” w Międzywodziu, hotel „Admirał” w Dziwnowie oraz kemping „Viking” i „Biały Dom” w Dziwnówku.
Z wykazu, jaki posiada gmina Międzyzdroje wynika, że nazwy hotel mogą używać: „Orion”, „Marina”, „Slavia” „Wolin”, „Amber Baltic”. Prawo do używania nazwy pensjonat mają:„Karat”, „Perła” i „Pingwin”.
W Kamieniu Pomorskim skategoryzowane są dwa hotele „Staromiejski” i „Pod Muzami”. Wielu obiektom odmówiono zaszeregowania jako pensjonat, kemping czy hotel, bo nie spełniają wymogów określonych w ustawie o usługach turystycznych. I choć właściciele obiektów zostali poinformowani, że „świadcząc usługi hotelarskie z użyciem nazw rodzajowych lub określeniem kategorii obiektów hotelarskich bez decyzji lub niezgodnie z decyzją, podlegają karze ograniczenia wolności albo grzywny”, to nic sobie z tego nie robią.
Przypomnijmy, że postępowanie administracyjne w sprawie zaszeregowania obiektów położonych na terenie woj. zachodniopomorskiego do rodzajów: hotel, motel, pensjonat, kemping, dom wycieczkowy, schronisko młodzieżowe, prowadzi Biuro Turystyki i Sportu w Wydziale Kultury, Edukacji, Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego.
Roman SŁOMSKI

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/3762/