iswinoujscie.pl • Niedziela [05.07.2015, 09:18:31] • Świnoujście

Uzdrowiskowe wyciszanie ukoi nerwy kierowców?

Uzdrowiskowe wyciszanie ukoi nerwy kierowców?

fot. Czytelnik

Domów wczasowych, pensjonatów czy hoteli u nas dostatek – pisze nasz Czytelnik. – Każdy będzie miał swoje autobusy, gości. Czy wyobrażacie sobie, co będzie się działo w związku z ograniczeniami w parkowaniu w dzielnicy nadmorskiej? – pyta nasze władze. Założenia planistyczne zmierzają do zrównoważonego rozwoju miasta – odpowiada Hanna Lachowska.

Zgodnie z obietnicą Pani Barbary Michalskiej już niedługo w dzielnicy nadmorskiej nie będzie można parkować na ulicach i chodnikach – pisze nasz Czytelnik. – Mieszkańcom pozostanie więc chodzenie pieszo. Ewentualnie dojazd tylko do posesji. Przejechać będzie mógł też autokar z turystami. Kiedy wysadzi gości, odjedzie. Tak mniej więcej będzie to wyglądać. Domów wczasowych, pensjonatów czy hoteli u nas dostatek. Każdy będzie miał swoje autobusy, gości. Czy wyobrażacie sobie ( zwracam się do osób decyzyjnych) co będzie się działo? Wolna amerykanka! Autobusy miejskie, pomimo że jest przystanek na ulicy Sienkiewicza, zatrzymują się pod każdym domem wczasowym (nie po naszego klienta). Czy w tym naszym Urzędzie Miasta ktoś ma "cohones" i zrobi porządek?

Uzdrowiskowe wyciszanie ukoi nerwy kierowców?

fot. Czytelnik

Do listu czytelnika odniosła się inspektor Hanna Lachowska ze świnoujskiego magistratu.

Prezydent Barbara Michalska nigdy nie twierdziła, że "niedługo w dzielnicy nadmorskiej nie będzie można parkować na ulicach i chodnikach". Co do całej wypowiedzi, to szkoda, że czytelnik nie podał żadnych informacji, na podstawie których wyciągnął swoje wnioski - pisze Hanna Lachowska z Biura Informacji i Konsultacji Społecznych Urzędu Miasta. - Proces rozwiązywania problemu braku miejsc parkingowych w Dzielnicy Nadmorskiej został rozpoczęty już jakiś czas temu. Od momentu uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, każdy nowy inwestor budujący bądź rozbudowujący swój obiekt zobowiązany jest do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc postojowych na własnej posesji. W wyjątkowych przypadkach może on wykonać miejsca postojowe w miejscu wskazanym przez Miasto. Z tej opcji skorzystało już dwóch inwestorów, którzy na własny koszt wybudowali parking przy ul. Sienkiewicza - pomiędzy ulicami Matejki i Piłsudskiego, o pojemności 50 miejsc postojowych. Podpisana została również umowa z inwestorem na wykonanie 21 miejsc postojowych wzdłuż ulicy Słowackiego, na odcinku od Trentowskiego do Cieszkowskiego oraz na wykonanie 26 miejsc postojowych na parkingu przy ulicy Uzdrowiskowej. Następni inwestorzy również interesują się taką możliwością, przykładowo, budowy około 100 miejsc postojowych na parkingu przy ulicy Plażowej.

Według Hanny Lachowskiej, w znacznej mierze działania te poprawią sytuację parkingową w Dzielnicy Nadmorskiej, choć z uwagi na ograniczone możliwości wynikające z ustaleń miejscowego planu, nie rozwiążą kompleksowo sytuacji w tym względzie.

W celu poprawy istniejącego stanu rzeczy Miasto planuje wybudować parkingi wielopoziomowe na obrzeżach granicy Dzielnicy Nadmorskiej – czytamy dalej w przesłanym z magistratu piśmie.- W pierwszej kolejności parking przy ulicy Uzdrowiskowej, w pobliżu Hotelu Interferie Medical Spa, który będzie mógł zapewnić, w zależności od rozwiązań technicznych, od 300 do 600 miejsc. Jest wstępne zainteresowanie inwestora prywatnego realizacją takiego obiektu w formule partnerstwa prywatno publicznego. Przed przebudową na ulicy Słowackiego nie było żadnych zatok postojowych, a na jezdni znajdowało się 6 miejsc do parkowania oraz 4 miejsca dla taksówek. Wiele pojazdów parkowało łamiąc przepisy ruchu drogowego, często zastawiając chodniki i utrudniając normalne poruszanie się pojazdów i pieszych. Po zakończeniu całego zakresu przebudowy ulicy Słowackiego powstanie tam około 40 wyznaczonych miejsc do parkowania – na odcinku od Trentowskiego do Chrobrego, czyli poza strefą uzdrowiskową A. Powstanie więc więcej miejsc niż było przed przebudową, a utrata miejsc na odcinku pomiędzy ulicami Matejki i Gierczak została z nawiązką zrekompensowana parkingiem przy ulicy Sienkiewicza.


Dalej czytamy, że plan zagospodarowania przyjęty przez Radę Miasta zabrania budowy zatok postojowych w strefie uzdrowiskowej A, z wyjątkiem zatok przy ulicy Sienkiewicza.

I zakłada, że Dzielnica Nadmorska , o co postulowało zresztą wielu mieszkańców i gości Miasta, będzie w przyszłości strefą ograniczonej dostępności komunikacyjnej - kontynuuje Hanna Lachowska.- Samo wprowadzenie zakazu parkowania na ulicach strefy uzdrowiskowej zostanie wprowadzone najwcześniej w momencie uruchomienia parkingów na obrzeżach strefy. Tylko wówczas będzie miało to sens i nie będzie groziło paraliżem komunikacyjnym miasta. Co do samego statusu naszego miasta jako uzdrowiska należy zauważyć, że w strategii rozwoju miasta wizję jego rozwoju określono następująco: Świnoujście - miasto to wyspy zdrowia, nowoczesnych technologii i wielu kultur. Miasto, które intryguje wyspiarskim położeniem i charakterem, stanowiąc wyzwanie do różnorodnych kreacji w każdej dziedzinie. Otwartością i gościnnością przyciąga zarówno turystów, jak i ludzi gotowych do podejmowania życiowych wyzwań. To miasto, które warto zwiedzać, w którym warto inwestować - po prostu warto żyć.

Dalej dowiadujemy się, że „do szans Świnoujścia zaliczono w tej strategii koegzystencję funkcji turystycznej, uzdrowiskowej i gospodarki morskiej.”

Dokumenty planistyczne - Studium uwarunkowań i Kierunków zagospodarowania przestrzennego oraz miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego uchwalane przez Radę Miasta konsekwentnie wskazują dwie dominujące funkcje : rekreacyjno- uzdrowiskową i gospodarki morskiej dostosowując do nich odpowiednio obsługującą je infrastrukturę – pisze Hanna Lachowska.- Radni uchwalając te dokumenty, będące podstawą do wszelkich działań inwestycyjnych, prowadzili na każdym etapie prac szerokie debaty nad funkcją uzdrowiska w Świnoujściu - jego rolą i potrzebą funkcjonowania. Z uwagi na unikatowe warunki dla leczenia uzdrowiskowego Świnoujścia, w tym warunki klimatyczne, zasoby przyrodnicze, infrastrukturę uzdrowiskową a także duże zapotrzebowanie na lecznictwo uzdrowiskowe w Świnoujściu założono dalszy rozwój funkcji uzdrowiskowej i tej funkcji podporządkowano Dzielnicę Nadmorską. Nigdy pod obrady rady miasta nie wpłynął zdefiniowany i uzasadniony wniosek o zniesienie funkcji uzdrowiskowej mimo, że zdarzały i nadal zdarzają się głosy mieszkańców poddające w wątpliwość korzyści jakie ta funkcji miastu przynosi.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/37610/