iswinoujscie.pl • Czwartek [04.06.2015, 07:12:34] • Świnoujście

Swinemunde – Świnoujście 250 lat wspólnej historii

Swinemunde – Świnoujście 250 lat wspólnej historii

fot. iswinoujscie.pl

Taki właśnie tytuł nadali organizatorzy konferencji historycznej, która 3 czerwca otworzyła oficjalne obchody 250 rocznicy powstania miasta. W Sali konferencyjnej Miejskiej Biblioteki Publicznej spotkało się zacne grono polskich i niemieckich historyków, pasjonatów Świnoujścia, a jednocześnie – byłych jego mieszkańców. Swoją wiedzę o dawnym Świnoujściu mieli tu okazję skonfrontować z doświadczeniami Polaków, którzy tworzyli powojenne Świnoujście w różnych jego sferach. To był fascynujący spacer po mieście w którym ścieżki historii krzyżują się z doświadczeniami współczesności i Polaków, gospodarzących tu już 70 lat! Moderatorem dyskusji był świnoujski historyk dr Józef Pluciński.

Gościom konferencji mogło się początkowo wydawać, że prelegenci położą nacisk na przedwojenną historię i że trudno będzie obronić tezę o znaczących polskich dokonaniach, zwłaszcza że wykłady naszych gości były świetnie zilustrowane archiwalnymi fotografiami i rycinami. A o dawnym Świnoujściu mówiły osoby, których wiedza w tej materii nie podlega kwestii. Profesor Erwin Rosenthal to prawdziwy autorytet, mający na swym koncie szereg wydawnictw poświęconych dziejom Świnoujścia Uznamu. Podobnie rozległą wiedzę, tym razem dotyczącą powstania i działalności świnoujskiego uzdrowiska w czasach gdy jeszcze nie mówiło się o „Trzech Cesarskich Uzdrowiskach” (Ahlbeck, Heringsdorf, Banin) ale o… „czterech”: Bansin, Heringsdorf, Ahlbeck i Świnoujście (Swinemunde). Uzdrowisko i jego historia to domena Klausa Utpatela. W bibliotece zaprezentował nie tylko historyczny rys kurortu ale także pokazał szereg archiwalnych rycin przedstawiających dawne sanatoria.

Swinemunde – Świnoujście 250 lat wspólnej historii

fot. iswinoujscie.pl

W środę w bibliotece zdołaliśmy naszych sąsiadów przekonać co do powojennej roli gospodarczej miasta i działających tu firm. Obszerny wykład na temat PPDiUR „Odra” wygłosił autor najbardziej wyczerpującej jak dotąd monografii tego zakładu –Konstanty Chłapowski.

Pochwaliliśmy się również przed sądami naszymi sukcesami w dziedzinie edukacji. Zarys dziejów polskiego powojennego szkolnictwa przedstawił Tadeusz Lipiec, który z kolei od lat zbiera informacje o szkołach, nauczycielach, uczniach polskiego Świnoujścia.

Strona niemiecka przygotowała również informacje na temat znanych twórców rodem ze Świnoujścia. Dużo miejsca poświęcono Theodorowi Fontane, znanemu w Europie pisarzowi. Interesująca była opowieść Hellmuta Hannesa, którego ojciec wybudował dom przy Bismarck strasse. Ta rodzinna posiadłość Hannesów to dziś siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świnoujściu, miejsce opisywanej konferencji ! To także miejsce narodzin Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Jego założycielka ; Anna Beata Chodorowska – Gorzelniaska pracowała tutaj. Tę ciekawą i znaczącą dla powojennego Świnoujścia postać przedstawił niemieckim gościom prezes klubu Maciej Napiórkowski.

Przy okazji goście dowiedzieli się o nawiązanej niedawno współpracy środowisk literackich Świnoujścia i niemieckiej części Uznamu i perspektywach rozwoju tych kontaktów.

Podczas konferencji zaprezentowano najnowszą książkę poświęconą historii Świnoujścia, która wcześniej dostępna była jedynie w wersji niemieckojęzycznej. Obecnie trafi już także do polskiego czytelnika.

Źródło: https://iswinoujscie.pl/artykuly/37333/